Niedobór witaminy E i jej przedawkowanie. W jakich produktach jest witamina E?
Witaminy są związkami niezbędnymi dla życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety nie potrafimy ich samodzielnie wytwarzać, dlatego muszą zostać dostarczone wraz z pożywieniem. W wyniku nieprawidłowego odżywiania, problemów z wchłanianiem, przyjmowania niektórych leków czy stosowania używek może dojść do hipowitaminozy, która stanowi oznakę niedoboru witamin. Skutkiem takiego stanu jest osłabienie organizmu, pogorszenie pracy układu odpornościowego, ból mięśni i stawów, kruchość ścian naczyń krwionośnych, apatia oraz zmiany skórne. Przyspieszeniu ulega również proces starzenia. Do najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, hamujących starzenie się komórek, należy witamina E. Przyjrzyjmy się jej bliżej.
W jakich produktach jest witamina E?
Witamina E jest szeroko rozpowszechniona w przyrodzie. Znajdziemy ją zarówno w produktach roślinnych, jak i zwierzęcych. Bogatym źródłem witaminy są tłuszcze roślinne. W tłuszczach zwierzęcych jest jej stosunkowo niewiele. Ze względu na wielkość spożycia produktów zbożowych są one istotnym źródłem witaminy E. W warzywach i owocach witamina również występuje, jednak w nieco mniejszej ilości [2].
Produkty cechujące się wysoką zawartością witaminy E:
- olej z zarodków pszennych
- olej kukurydziany
- olej słonecznikowy
- olej rzepakowy
- margaryna miękka
- żółtko jaja
- chleb
- otręby pszenne
- orzechy laskowe
- orzechy arachidowe
- pietruszka
- papryka
- szpinak
- suszone morele [3].
Witamina E – niedobór
Niedobór witaminy E u ludzi nie występuje często. Jeśli się pojawia, to zwykle nie jest wynikiem niedostatecznej podaży witaminy w pożywieniu, a wynika z zaburzeń wchłaniania, problemów z krążeniem jelitowo-wątrobowym lub jest konsekwencją anemii hemolitycznej.
Do objawów hipowitaminozy E zaliczymy:
- zmniejszenie ilości witaminy w osoczu krwi,
- przyspieszony rozpad czerwonych krwinek,
- dystrofię mięśniową,
- zmiany zwyrodnieniowe w układzie nerwowym,
- zwyrodnienie plemników u mężczyzn,
- zaburzenia w czasie ciąży, obumieranie płodu, poronienia.
U niemowląt z niską masą urodzeniową w stanach niedoboru witaminy E dodatkowo pojawia się:
- większa wrażliwość na toksyczne działanie tlenu oraz zlepianie się płytek krwi,
- zaburzenia nerwowo-mięśniowe,
- zahamowanie wzrostu naczyń krwionośnych znajdujących się w oku, które prowadzi do ślepoty [2].
Warto pamiętać, że pod wpływem tlenu oraz promieni nadfioletowych ilość witaminy E ulega zmniejszeniu. Długie przechowywanie produktów (nawet tych zamrożonych) niekorzystnie wpływa na jej zawartość [3].
Przedawkowanie witaminy E
Witamina E jest dobrze tolerowana przez organizm człowieka. Przyjmowanie jej w dawce od 200 do 600 mg dziennie nie powoduje objawów toksyczności u dorosłych. U osób, którym przez 5 miesięcy podawano nawet do 1000 mg dziennie witaminy E pojawiały się objawy niedyspozycji, takie jak bóle głowy, senność, zaburzenia jelitowe. Jednakże nawet tak wysokie dawki witaminy nie spowodowały u nich efektów toksyczności [2].
Należy jednak pamiętać, iż nadmierne spożycie witaminy E (np. w postaci suplementów diety) może doprowadzić do hiperwitaminozy, do której objawów zaliczymy:
- bóle głowy,
- zmęczenie,
- zaburzenia widzenia,
- osłabienie siły mięśni,
- zmniejszenie krzepliwości krwi [4].
Witamina E należy do niezbędnych składników pokarmowych, co oznacza, że musimy ją dostarczać wraz z pożywieniem lub poprzez suplementację. Organizm bowiem nie potrafi jej samodzielnie wytworzyć. Bogatym źródłem witaminy są tłuszcze roślinne. Znajdziemy ją również w produktach zwierzęcych oraz w warzywach. Witamina E pełni wiele ważnych dla prawidłowej pracy organizmu funkcji. Poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę możemy z powodzeniem zaspokoić zapotrzebowanie na ten cenny składnik.
Literatura:
- Tokoferole i tokotrienole jako witamina E, Aleksandra Zielińska, Izabela Nowak – Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań, Chemik 2014, 68, 7, 585–59
- Żywienie człowieka Podstawy nauki o żywieniu, redakcja naukowa Jan Gawęcki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012, 325-331
- Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka, Helena Ciborowska, Anna Rudnicka, PZWL, Wydanie IV rozszerzone i uaktualnione, 141-143
- Rola witamin i skutki ich niedoboru lub nadmiaru w organizmie człowieka, Nogala-Kałucka M., Gawęcki J., Wydawnictwo Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, Poznań, 45-54