Mleczko kokosowe – przepis, właściwości i zastosowanie
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
W znanej wszystkim ze zdrowych i wartościowych składników oraz aromatycznych i wyraźnych w smaku przypraw kuchni tajskiej i indyjskiej, mleczko kokosowe gości niemal w każdej potrawie. Poczynając od aromatycznych zup, przez dania z patelni a na deserach kończąc, wzbogaca i łagodzi ostre przyprawy. Pełnia kokosowego aromatu i liczne składniki odżywcze wzbogacają biały płyn pozyskiwany z owocu kokosowej palmy. Poznaj zastosowanie i zalety cudownego mleczka kokosowego.
Mleko kokosowe
Płyn ukryty we wnętrzu twardego orzecha wbrew błędnym przekonaniom, nie jest mleczkiem kokosowym, a sokiem, który przypomina składem osocze krwi. Mleczko kokosowe możemy spotkać w sklepie ukryte w metalowej puszce, które po dłuższym staniu ma tendencję do rozwarstwiania się na dwie fazy: stałą, w postaci tłuszczu kokosowego oraz płynną – soku. Producenci często dodają zbędnych konserwantów i cukru, aby produkt wytrzymał dłuższy czas zamknięty w opakowaniu. Uważam że zdecydowanie zdrowiej i przyjemniej jest osobiście wyprodukować sobie własne mleczko kokosowe, które następnie możemy z dumą wykorzystać do potraw kuchni tajskiej czy chińskiej lub w wersji deserowej z płatkami owsianymi i suszonymi bakaliami.
Mleczko kokosowe – przepis
Wytworzenie mleka kokosowego nie należy do skomplikowanych czynności. Zachęcam każdego, by spróbował własnych sił na tym polu! Potrzebujemy miąższu ze świeżego kokosa lub ok 1 szklanki wiórków kokosowych, które dostaniemy w sklepie (przed zakupem sprawdźmy tylko czy wiórki nie są dodatkowo słodzone białym cukrem!) oraz ok 1 litra wody. Wiórki zalewamy ciepłą wodą na ok 30 min, by namiękły i w następnym kroku były łatwiejsze w blendowaniu. Gdy czas namaczania upłynie, całość przelewamy do blendera i mielimy. Następnie przelewamy przez gazę i dokładnie odciskamy miąższ z płynu. Otrzymane mleczko ma zupełnie inną konsystencję niż te, które dostaniemy w sklepie. Możemy je śmiało przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku na lodówkowej półce przez ok 3 dni. Nie martwmy się, gdy po pewnym czasie na górze powstanie biała skorupka – jest ona wynikiem wydzielenia się tłuszczu kokosowego. Mleka warto użyć do ugotowania jaglanki czy płatków owsianych zastępując je klasycznym krowim, wcześniej dosładzając np. poprzez zblendowanie wraz z bogatymi głównie w cukry proste daktylami.
Mleczko kokosowe – właściwości
W nawiązaniu do całego kokosowego owocu, który bogaty jest w wartościowe średniej długości kwasy tłuszczowe MCT, mleczko kokosowe zawdzięcza im aksamitną oraz gęstą konsystencję jak i mnóstwo zdrowych kwasów tłuszczowych: linolenowego, stearynowego, laurynowego i kaprylowego. Nie zawiera cholesterolu i dzięki zawartości średniodługich kwasów tłuszczowych szybko trafia do wątroby i zostaje spożytkowany na energię, dlatego nie zostanie zmagazynowany w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej. Ponadto posiada witaminy C, K oraz kompleks witamin z grupy B. Zawiera więcej wapnia i magnezu niż miąższ kokosa oraz żelazo, fosfor, potas, sód, mangan i miedź, dlatego świetnie nada się jako napój izotoniczny po intensywnym treningu. Mleczko kokosowe, jako przetwór powstały z owocu kokosowego ma do niego podobne właściwości. Jest bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Warto by stosowały je osoby cierpiące na trądzik lub częste infekcje i zapalenia, gdyż z pewnością pomoże w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów. Osoby, które cierpią na nietolerancję cukru mlecznego – laktozy oraz będące na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej stosują mleko kokosowe jako zastępnik dla mleka pochodzenia zwierzęcego. Dla własnego zdrowia od czasu do czasu powinniśmy przygotować sobie indyjski posiłek lub smaczny owocowo-mleczny koktajl na bazie właśnie tego produktu.
Mleczko kokosowe – zastosowanie
Mleczko kokosowe posiada bardzo szeroki wachlarz zastosowań, poczynając od przygotowywania smacznych posiłków, po atuty cenione w kosmetyce. Śmiało zastępujmy krowie mleko tym przygotowanym z wiórków lub miąższu kokosowego. Jeżeli przygotujemy własnoręcznie mleko z ok 1. litra wody i szklanki (ok. 90 g) wiórków kokosowych to wartość kaloryczna otrzymanego produktu wyniesie w przybliżeniu 50 kcal na 100 ml, czyli mniej więcej tyle, co identyczna porcja krowiego odpowiednika. Mleko kokosowe możemy użyć jako samodzielny napój (zmiksowany wraz z daktylami dla ulepszenia smaku), jako baza do koktajli owocowo-mlecznych, zastępnik śmietanki do zabielenia kawy, która dodatkowo uzyska głębię rajskiego tropikalnego owocu. Korzystając z licznych propozycji potraw z kuchni tajskiej, indyjskiej czy chińskiej wybierzmy mleko własnej produkcji, które króluje nad produktem puszkowanym. Świetnie sprawdzi się jako baza do sosów z dodatkiem orientalnych przypraw curry czy cynamonu, do ugotowania jaglanki czy owsianki lub w ciastach wegańskich jako alternatywa dla krowiego czy koziego produktu. Watro wypróbować również mleko kokosowe w higienie skóry trądzikowej, dodać do kąpieli czy nałożyć wraz z innymi produktami na twarz w formie maseczki przeciwbakteryjnej i nawilżającej. Nada się też jako dodatek do balsamu do ciała (po zastygnięciu) lub jako oczyszczające i łagodzące mleczko do twarzy.
Mleczko kokosowe znane dotychczas wyłącznie z kuchni tajskiej i indyjskiej staje się coraz bardziej cenionym składnikiem również w kuchni Polaków. Wykorzystujmy bogactwo cennych składników odżywczych płynących z kokosowych przetworów, zastępując czasem te krowie wersją roślinną – kokosową. Doznamy wtedy zupełnie innych wrażeń smakowych, a nasze ciało i umysł uraczone dawką naturalnego dobra podziękuje nam pięknie wyglądającą skórą i dobrym samopoczuciem.
To fakt od dwoch miesiecy zawsze po kapieli zamiast balsamu uzywam mleczko kokosowe moja skora wyglada super a mam 50+,teraz corka urodzila i zamiast oliwki i pudru za moja namowa zaczela uzywac kokos nic lepszego .