Masło klarowane – właściwości, zastosowanie, domowy przepis
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Masło, któremu zarzuca się tworzenie blaszek miażdżycowych, ma swój lepszy odpowiednik w postaci masła klarowanego, które nie wpływa na profil lipidowy, a oprócz tego ma sporo prozdrowotnych właściwości.
Masło klarowane
Masło klarowane jest niezbędnym składnikiem indyjskiej diety, w której określane jest jako „ghee” i można je tam znaleźć praktycznie w każdej potrawie. Zabieg klarowania polega na podgrzewaniu tłuszczu mlecznego na małym ogniu aż do roztopienia. Obok innych tłuszczów masło klarowane wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami: nie jełczeje oraz nie przypala się nawet w wysokiej temperaturze, a dodatkowo, można je przechowywać w lodówce przez długi czas.
Masło klarowane ma sporo drogocennych właściwości zdrowotnych:
- nie podnosi cholesterolu we krwi,
- zawiera kwas masłowy, który ma działanie przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe,
- kwasy tłuszczowe zawarte w maśle klarowanym pomocne są w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera,
- bogate jest w witaminy A, D, E i K, które są dobrze wchłaniane,
- reguluje układ hormonalny.
Zastosowanie masła klarowanego
Wysoka temperatura dymienia masła klarowanego (ok. 250 stopni) sprawia, że można je wykorzystywać zarówno do duszenia, smażenia oraz pieczenia. W przeciwieństwie do zwykłego masła, idealnie nadaje się do smażenia pączków czy frytek, ponieważ podczas długiego ogrzewania masło klarowane nie utlenia się, a dzięki temu nie powstają w nim tłuszcze trans, odpowiedzialne za tworzenie blaszek miażdżycowych. Masło klarowane podkreśla smak wielu potraw między innymi naleśników, warzyw czy jajecznicy. Można śmiało je stosować do wypieków ciast czy pieczenia mięs.
Domowy przepis na masło klarowane
Przygotowanie masła klarowanego w domowej kuchni jest bardzo proste, nawet dla amatorów gotowania. Kostkę masła (82% tłuszczu) podgrzewamy w garnku na małym ogniu przez długi czas aż całkowicie się rozpuści. W trakcie podgrzewania uwidoczni się przezroczysta złota warstwa oraz pozostałości mleka w postaci piany. Przez sitko kuchenne wyłożone kilkoma warstwami gazy należy przelać rozpuszczone masło tak, aby wszystkie osady i resztki pozostały na sicie, a „czysty tłuszcz” został przecedzony do naczynia. Otrzymany przezroczysty tłuszcz to masło klarowane, można je przechowywać w lodówce nawet przez rok.
Masło może z powodzeniem być zastąpione masłem klarowanym, które idealnie nadaje się do długiego smażenia i pieczenia, nadając potrawom wyjątkowy smak. Jego zdrowotne właściwości sprawiają, że maślany smak nie musi kojarzyć się z podwyższonym cholesterolem, a łatwość przygotowania daje możliwość przekształcenia zwykłego masła w klarowane bez większych kosztów.