Litoterapia – opinie ekspertów, zalecenia do stosowania i właściwości kamieni szlachetnych
Aktualizacja: 7 maja, 2024
Litoterapię stosujemy na co dzień, najczęściej nieświadomie. Nosimy biżuterię z kamieniami szlachetnymi dobieranymi intuicyjnie, pijemy bursztynowe nalewki, zalecane w stanach przeziębienia i bólach reumatycznych, czy też otaczamy się w mieszkaniu kryształami górskimi i innymi pięknymi kamiennymi ozdobami. Litoterapia zakłada, że każdy kamień wysyła nam określony rodzaj energii, który wspomaga nasze zdrowie nie tylko psychiczne, ale i fizyczne.
Litoterapia
Litoterapia, czyli leczenie kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, zaliczana jest do medycyny alternatywnej. Terapia ta nie jest nowością, gdyż o dobroczynnym działaniu kamieni na organizm ludzki wiedzieli starożytni Babilończycy, Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Starożytni medycy polecali noszenie minerałów jako niezawodny sposób na dobrą kondycje psychiczną i fizyczną. Oprócz kamieni szlachetnych i półszlachetnych dobroczynne właściwości posiadają kryształy. Terapię kryształami nazywamy krystaloterapią.
Obecnie litoterapia zyskuje coraz więcej zwolenników. Wierzą oni, że pozytywna energia wysyłana przez kamienie sprzyja zachowaniu wewnętrznej równowagi, neutralizuje negatywne wibracje, a także działa leczniczo, przy różnych dolegliwościach.
Kamienie szlachetne – opinie ekspertów i właściwości
W litoterapii zakłada się, iż kamienie oddziałują na nas za pomocą energii w nich zawartej oraz dzięki odpowiedniemu składowi chemicznemu. Zwolennicy tej terapii uważają, że świat minerałów jest najbardziej zwartym kondensatem energii. Każdy rodzaj kamienia charakteryzuje się określonymi właściwościami, ma specyficzną wibrację bardziej lub mniej dla nas odpowiednią. Posiadają one zdolność do magazynowania i oddawania energii do otoczenia (dobrym przykładem są kryształy górskie). Praca z kamieniami dotyczy przede wszystkim stref energetycznych człowieka otaczających ciało fizyczne w formie owalu.
Z kolei kryształy mają bardzo zorganizowaną strukturę atomową. Uważa się je za przykład doskonałego uporządkowania materii. Z racji na odpowiednie ułożenie atomów względem siebie przyjmują one formy piramid, graniastosłupów czy sześcianów. Dzięki temu kryształy mają zdolność do gromadzenia, przechowywania i emisji energii elektromagnetycznej.
Dlaczego kamienie mają wpływ na nasz organizm? Otóż sole komórkowe, tkanka tłuszczowa, krew, system nerwowy człowieka posiadają strukturę kryształu. Kamienie działają na zasadzie rezonansu na organizm żywy (nie tylko na człowieka, ale również na zwierzęta, oraz rośliny). Prowadzone badania wykazują, że odpowiednie ułożenie kamieni wokół głowy zmienia zapis encefalogramu. Najważniejszy wpływ na zdolność rezonansu pomiędzy człowiekiem a minerałami ma budowa poszczególnych kamieni. W minerałach występują te same biopierwiastki, które wchodzą w skład chemiczny związków występujących w organizmie ludzkim. Ich rola jest istotna dla prawidłowej budowy i czynności.
Nawet medycyna konwencjonalna przyznaje, że „coś w tym jest”.
Minerały mogą podczas kontaktu ze skórą uwalniać cenne mikroelementy – uważa dr Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej. – Są to ilości znikome, ale mogą leczniczo działać na organizm.
Litoterapia – zalecenia do stosowania
Terapeuci wyjaśniają, że aby wykorzystać energię pochodzącą z kamieni, odpowiednio dobrane minerały umieszcza się na tak zwanych czakramach, czyli punktach energetycznych, np. układając na środku czoła. Pozostając przez kilka minut w wygodnej pozycji już po kilku minutach zapomnimy o zmęczeniu i stresie. Ulubiony kamień można zaciskać w dłoni czy po prostu zawsze nosić przy sobie.
Leki mineralne i homeopatyczne, sporządzone na bazie kamieni szlachetnych i minerałów stanowią liczną grupę medykamentów współczesnej farmacji. Znane nam doskonale lecznicze nalewki z bursztynu zwalczają katar i przeziębienie, a maści z jego dodatkiem koją bóle reumatyczne.
W krajach południowej Afryki wędrowni lekarze, jako lek na gorączkę i wszelkie infekcje do mleka i cukru zalecają niewielką domieszkę diamentowego proszku. Również w Indiach bardziej zamożni mieszkańcy przy różnych dolegliwościach piją z mlekiem starte na pył perły, szmaragdy, szafiry czy rubiny.
Masaże gorącymi i zimnymi kamieniami znajdują coraz więcej zwolenników. Zabieg ten nie tylko relaksuje, ale koi bóle pleców i poprawia przemianę materii. Jeśli ktoś nie wierzy w energię kamieni, może przyjąć bardziej racjonalne wyjaśnienie takiego masażu. Ciepło kamieni w połączeniu z intensywnym masażem pobudza krążenie, przez co organizm jest dotleniony i szybciej eliminuje toksyny.
Poniżej kilka przykładów oddziaływania popularnych kamieni:
- Agat – pomaga przy zaburzeniach pracy żołądka, wątroby, nerek, śledziony. Stosuje się go w cukrzycy, chorobach płuc, a także w przywracaniu czucia w nerwach po poparzeniach.
- Amazonit – posiada właściwości łagodzące i uspakajające. Pobudza ekspresję i kreatywność artystyczną , dodaje pewności siebie.
- Ametyst – niweluje napięcia wywołane gniewem i niecierpliwością. Pomocny w przypadku bezsenności związanej z koszmarami sennymi. Zalecany jest także w migrenach i różnego rodzaju uzależnieniach. Ametyst wrzucony do miski z wodą dla psa lub kota pomaga zwalczyć pchły.
- Bursztyn – zaleca się cierpiącym na reumatyzm, bóle zębów i stawów, gardła. Poprawia koncentrację i podnosi jasność umysłu. Stosowany jest w przypadku problemów związanych z pamięcią. Chroni przed promieniowaniem (promienie rentgenowskie, słoneczne, komputery, telewizory).
- Cytryn – zapewnia jasność umysłową i równowagę emocjonalną. Przywraca wolę działania, optymizm, poczucie pewności siebie i samodyscyplinę. Redukuje uczucie niepokoju, strachu, depresji. Wpływa na poprawne funkcjonowanie układu trawiennego. Stosowany jest również w alergii.
- Diament – uspokaja oraz wpływa na gospodarkę hormonalną, zwalcza infekcje; ponadto ułatwia rozwianie podświadomych strachów i obaw, wzmaga pozytywne myślenie.
- Kryształ górski – uaktywniają pracę mózgu, stabilizuje emocje, pomaga ludziom zestresowanym i wytrąconym z równowagi, ułatwia transformację negatywnych myśli. Kryształ górski nazywany jest „królem kryształów” ze względu na swą szczególną moc.
- Malachit – zatrzymuje infekcje i zakażenia, posiada właściwości bakteriobójcze; stymuluje umiejętność koncentracji. Ma również działanie absorbujące (promieniowanie komputerowe, telewizyjne itp.) i oczyszczające dla pola energetycznego
- Perły – działają na skórę odmładzająco, również stosowane są przy niedoborze wapnia, oczyszczają charakter i duszę. Noszone z miłością stanowią talizman szczęścia.
- Rubin – niweluje bóle żołądka i podnosi ciśnienie; regeneruje poziom energetyczny organizmu, dodaje odwagi i pewności siebie. Stosowany również w depresjach, przy podwyższonym poziomie cholesterolu i zatruciach krwi (alkohol, kofeina itp.).
- Szafir – łagodzi objawy nerwicy, neurozy, łagodzi nerwobóle; ma właściwości odtruwające i antydepresyjne. Stosowany w gorączce oraz krwawieniu z nosa. Pomocny w problemach ze słuchem. Działa najsilniej, kiedy przechowywany jest w pobliżu skóry (szczególnie szyi).
- Szmaragd – stosowany przy chorobach trzustki, wątroby i nerek, poprawia pamięć i wspomaga leczenie grypy, korzystny wpływ dla diabetyków. Ponadto wzmacnia wiarę, cierpliwość, wewnętrzny spokój i poczucie harmonii z otoczeniem. Eliminuje depresję i bezsenność.
- Topaz – stosowany na problemy z wątrobą i układem trawiennym, wzmacnia serce, płuca i gardło; używa się go do przyciągania miłości, szczęścia, obfitości, zdrowia, realizacji celów, rozwiązywania problemów.
- Zielony jaspis – poprawia pracę układu oddechowego i stymuluje akcję serca. Wspomaga regenerację tkanek i przyswajanie minerałów.
Litoterapię może stosować każdy niezależnie od wieku, płci i stanu zdrowia. Wiele osób decydując się na tego rodzaju zabiegi zadaje pytanie, jaki kamień wybrać odpowiedni dla siebie. Terapeuci uważają, że nie każdy minerał jest dla każdego, gdyż nieodpowiednio dobrane mogą nam nawet zaszkodzić. Specjaliści tej terapii twierdzą, że należy wybierać je intuicyjnie, te które nam się podobają, gdyż to właśnie ich w danym momencie potrzebujemy.
Należy pamiętać, że leczenie kamieniami należy traktować jako terapię uzupełniającą. W stanach chorobowych nie może ona zastąpić tradycyjne leczenie metodami konwencjonalnymi. Wiele osób jest zwolennikami sylwoterapi, w której leczniczą energię czerpie się z drzew.
Literatura:
Philip Permutt, Kamienie, które leczą, wyd.RM, 2014