Lepsza bazylia świeża czy suszona? Uprawa bazylii
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Bazylia jest przyprawą popularną wśród miłośników kuchni śródziemnomorskiej i nie tylko. Jej właściwości odżywcze są znane są większości. Niekiedy jednak zadajemy sobie pytanie kiedy, jaka bazylia jest lepsza – ta świeża z marketu czy ryneczku, czy może jednak ta suszona kupowana w saszetkach. Dokonanie wyboru jest niekiedy problematyczne, a wszelkie wątpliwości powinien rozwiać poniższy artykuł.
Bazylia świeża
Bazylia jest jedną z przypraw najczęściej używanych w naszych domach, wchodzi także w skład mieszanki nazywanej „Zioła Prowansalskie”, która od pewnego czasu stała się ulubieńcem Polaków. Niewątpliwie świeże zioło jest bez porównania bardziej aromatyczne, ze względu na wyższą zawartość olejków eterycznych. Dodatkowo związki aktywne obecne w roślinie są bardziej czynne w liściach zerwanych prosto z krzaczka niż te zawarte w suszu. Dotyczy to również składników odżywczych, które ulegają niewielkiej degradacji w wyniku procesu suszenia. Ponadto wybierając bazylię w doniczce, znana jest jej odmiana, a także sposób hodowli, gdyż pozostaje w naszej kwestii ewentualne nawożenie gleby, czy też nie oraz typ nawozów. Te organiczne nie dostarczają substancji sztucznych do rośliny, zatem mamy pewność co do walorów zdrowotnych. Nie zapominajmy, że taki składnik urozmaici nie tylko smak potrawy, ale również wygląd, gdyż wystarczy w ramach dekoracji posypać danie kilkoma listkami bazylii.
Uprawa bazylii
Bazylia jest rośliną jednoroczną, nie występującą dziko w naturze. Wywodzi się z Azji Południowej, Afryki oraz Środkowego Wschodu, jednak w obecnych czasach uprawiana jest niemal na całym świecie. Pielęgnacja krzaczka nie jest wymagająca, co sprawia, że idealnie nadaje się jako roślina doniczkowa, zdobiąca kuchenne okna. Wystarczy zadbać o to, by roślina miała dostęp do dość dużej ilości światła, a także powinna znajdować się w miejscu o stabilnej temperaturze, gdyż jest bardzo wrażliwa na zimno. Dodatkowo warto zapewnić roślinie sporo wilgoci. Decydując się na kupno rośliny w sklepie czy markecie należy kierować się wyglądem liści, które nie mogą zawierać na swojej powierzchni żółtych czy ciemnych plam, a ich barwą powinna być głęboka zieleń.
Bazylia suszona
Suszona bazylia charakteryzuje się mniej aromatycznym smakiem i zapachem, a do tego mniej atrakcyjnym wyglądem. Walory zdrowotne są nieco pogorszone, ze względu na ich ubytek podczas procesu suszenia czy przechowywania. Najlepiej suszyć całe liście, a następnie przechowywać je w szczelnych pojemnikach. Suszona przyprawa z półek sklepowych w sytuacji braku świeżego zioła czy też niemożności uprawy we własnym domu, jest dobrym rozwiązaniem dla urozmaicenia smaku potraw, niestety nie doda ona już takich walorów estetycznych, jak żywe liście. Jednak analizując smak, nie ma wątpliwości, że ulega on wzbogaceniu i wzmocnieniu. Niektórzy uważają, że bez niej żadna potrawa nie jest taka sama.
Podsumowując bazylia jest ziołem niezwykle docenianym w naszej kuchni. Bez różnicy czy świeża czy suszona, doda potrawom niepowtarzalnego smaku. Dzięki dodatku tej rośliny każde danie, zyskuje swój indywidualny aromat, którego głębia jest modyfikowana przez kucharza. Pamiętajmy, że warto uprawiać ją w domowym zaciszu, gdyż oprócz bardziej wyrazistego smaku, przyniesie także niezwykle atrakcyjny wygląd posiłkom, sprawiając niekiedy, że zwykły amator wydaje się być artystą kulinarnym.