Kwas-alfa-liponowy – preparaty, skutki uboczne, cena

16 18 20

Kwas alfa-liponowy to suplement pomocny w takich jednostkach chorobowych jak cukrzyca, insulinooporność czy nadciśnienie. Czy istnieją skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania tego związku? Pod jakimi postaciami i w jakiej cenie można go nabyć na polskim rynku?

Kwas alfa-liponowy – właściwości

Kwas alfa-liponowy (w skrócie: R-ALA) jest związkiem organicznym z grupy kwasów karboksylowych. Niegdyś uważano go za witaminę, jednak fakt, iż organizm (zarówno roślinny, jak i zwierzęcy) zdolny jest do jego endogennej syntezy sprawił, że został on wykluczony z tej grupy. Wnioski licznych badań przeprowadzonych z wykorzystaniem R-ALA dostarczyły istotnych informacji o jego właściwościach. Okazuje się, iż kwas alfa-liponowy wykazuje istotne działanie przeciwutleniające (neutralizuje wolne rodniki i wspiera endogenny system antyoksydacyjny organizmu), przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Co więcej, ma zdolność do poprawy wrażliwości insulinowej i tolerancji glukozy przez organizm. Jego rola w przywróceniu elastyczności ścian naczyń krwionośnych oraz rozszerzeniu ich światła jest z kolei pomocna w przypadku choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia. Wnioski niektórych badań naukowych sugerują, iż R-ALA może być suplementem wspierającym proces utraty masy ciała, jednak w tym aspekcie jego działanie nie jest silne. Konieczność dalszych badań nad tym kwasem pomoże stwierdzić, czy poza – już odkrytymi właściwościami – wykazuje on inne, dotąd nieznane działanie na organizm ludzki.

Kwas alfa-liponowy – skutki uboczne

Mimo iż kwas alfa-liponowy jest związkiem syntezowanym w organizmie oraz w niewielkich ilościach występującym naturalnie w pewnych produktach spożywczych (głównie w brokułach, szpinaku, podrobach, wołowinie), jak każdy związek przyjmowany w postaci suplementu, może wykazywać pewne skutki uboczne. Choć z reguły są one niegroźne i występują głównie w przypadku przedawkowania, należy pamiętać o możliwych objawach niepożądanych – najczęściej ze strony przewodu pokarmowego (biegunkę, bóle brzucha).

Podobnie jak w przypadku wielu innych suplementów, ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i okresie karmienia, dzieci i osoby starsze. Diabetycy powinni uzgodnić ewentualną suplementację z lekarzem tak, aby nie doprowadzić do zbyt gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi i hipoglikemii spowodowanych uwrażliwieniem komórek na insulinę wywołanym przez R-ALA. Podobną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki na nadciśnienie, gdyż kwas alfa-liponowy – poprzez rozszerzenie światła naczyń krwionośnych – może prowadzić do obniżenia ciśnienia poniżej wartości prawidłowych.

W przypadku przyjmowania dużej ilości suplementów o działaniu przeciwutleniającym należy pamiętać, iż w organizmie musi być utrzymana równowaga prooksydacyjno-antyoksydacyjna, co – mówiąc w uproszczeniu – oznacza balans pomiędzy ilością wolnych rodników a przeciwutleniaczy. Przewaga zarówno w jedną, jak i drugą stronę jest dla organizmu zjawiskiem niekorzystnym, a przyjmowanie zbyt dużej ilości suplementów o działaniu antyoksydacyjnym taką równowagę może zaburzać. Co więcej, R-ALA nie zaleca się przyjmować bezpośrednio po treningu siłowym, gdyż jego działalność przeciwutleniająca nie jest w tym momencie pożądana – najlepiej zachować odstęp między przyjmowanymi przeciwutleniaczami a treningiem, szczególnie siłowym.

Kwas alfa-liponowy – preparaty

Kwas alfa-liponowy dostępny jest na polskim rynku w sklepach z suplementami diety, najczęściej tymi internetowymi. Najpopularniejszą formą R-ALA są kapsułki, różniące się w zależności od producenta zawartością kwasu liponowego. Najpopularniejsze firmy posiadają w ofercie R-ALA w ilości 600 mg w 1 kapsułce, jednak można spotkać również takie o mniejszej zawartości substancji czynnej (100 mg, 300 mg, 500 mg). Dawka suplementu zależy od celu, jaki chcemy osiągnąć – działanie przeciwutleniające może wykazywać już dawka 100 mg, podczas gdy w cukrzycy zaleca się dawki 300600 mg/dobę (po konsultacji z lekarzem). Dawki używane w badaniach naukowych z udziałem ochotników bywają jeszcze wyższe, sięgając 1800 mg/ dobę [1].

Kwas alfa-liponowy cena

Cena suplementu zależy od zawartości R-ALA i ilości sztuk w opakowaniu. Przeciętna cena 60 kapsułek zawierających 600 mg kwasu alfa-liponowego to koszt około 50 zł. Cena waha się również w zależności od producenta.

Kwas alfa-liponowy to stosunkowo bezpieczny suplement, rzadko powodujący skutki uboczne. Podobnie jak w przypadku innych środków, należy zachować ostrożność i rozważyć celowość jego przyjmowania. Kwas R-ALA można nabyć najczęściej w postaci kapsułek (60 sztuk o zawartości 600 mg), za które zapłacimy średnio 50 zł.

Literatura:

[1] Koh EH, Lee WJ., Lee SA i in. Effects of alpha-lipoic Acid on body weight in obese subjects. Am J Med. 2011 Jan;124(1):85
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kwas-alfa-liponowy – preparaty, skutki uboczne, cena - 3.6/5. Oddano 77 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Fascynuje się wpływem odżywiania na zdrowie i jakość życia, a także fizjologią człowieka, medycyną – także tą alternatywną – oraz holistyczną dietoterapią.

Opinie

  • Otwarty umysl ;-) 07.02.2018, 10:44

    Bez sensu ,dlaczegoze zostal „wykluczony” jako witamina ,przeciez chocby wit D jest rowniez endogenna jak I egzogenna

    Odpowiedz
  • Grzegorz 10.01.2020, 8:01

    Chciał bym sprostować że firmy wcale nie posiadają w ofercie R-ALA w ilości 600 mg w 1 kapsułce. Jeśli chodzi o R-Ala to maksymalnie 300mg a formułę ALA to rzeczywiście aż do 600mg w jednej kapsułce.

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone