Kora dębu – właściwości, zastosowanie, nasiadówki z kory dębu. Na co kora dębu?

16 18 20

Dąb szypułkowy należy do drzew liściastych z rodziny bukowatych. Może osiągnąć wysokość nawet około 40 m. Kora tej rośliny pełni wiele ważnych funkcji w łagodzeniu wewnętrznych i zewnętrznych dolegliwości.

Kora dębu

Kora dębu szypułkowego (Cortex Quercus) stanowi surowiec zielarski. Należy ją zbierać wiosną z młodych gałęzi i pni drzew. Jest źródłem wielu ważnych składników, m.in. garbników, triterpenów, flawonoidów, kwasów fenolowych, żywic i soli mineralnych, przez co znajduje zastosowanie w łagodzeniu wielu dolegliwości. Przechowywana w odpowiednich warunkach nie traci swoich właściwości przez 2 lata.

Właściwości kory dębu

Dzięki zawartości wielu wartościowych składników kora dębowa wykazuje sporo korzystnych właściwości na organizm. Oto najważniejsze z nich:

  • obniża poziom cholesterolu dzięki zawartości garbników i saponozydów,
  • działa przeciwwirusowo, zwiększa aktywność układu odpornościowego,
  • działa przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, przeciwbakteryjnie, grzybobójczo,
  • dzięki własnościom ściągającym pomaga w leczeniu biegunek (garbniki łączą się z białkami błony śluzowej jelit i wywołują kurczenie się),
  • łagodzi stany zapalne gardła, skóry i okolic narządów płciowych,
  • zmniejsza bolesne dolegliwości towarzyszące żylakom odbytu,
  • pomaga w niwelowaniu nadmiernej potliwości kończyn,
  • pomaga w leczeniu wysypek, a także oparzeniach i odmrożeniach.
Warto wiedzieć!

Kora dębu na włosy 

Kora dębu stanowi świetny surowiec do przygotowania płukanki do włosów w celu ich przyciemnienia. Dodatkowo ma działanie ściągające, zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu i przetłuszczaniu się. Należy zalać 1 łyżkę kory dębu 2 szklankami wrzątku, gotować przez 15 minut, odstawić na 20 minut pod przykryciem i odcedzić. Po ostudzeniu stosować jako płukankę do umytych włosów.

Zastosowanie kory dębu

Kora dębu znalazła zastosowanie przy łagodzeniu wielu dolegliwości. Stosuje się ją m.in. w stanach zapalnych skóry, biegunkach, nadmiernej potliwości, przemywaniu, okładach, terapii ostrych stanów zapalnych hemoroidów oraz pomocniczo przy braku apetytu. Można ją stosować bezpośrednio na skórę i włosy, brać kąpiel z jej dodatkiem lub pić w formie wywarów.

Nasiadówki z kory dębu

Korę dębu można wykorzystać do przygotowywania ciepłych kąpieli i nasiadówek w warunkach domowych. Zawarte w niej garbniki wykazują działanie przeciwbakteryjne i mocno ściągające, dlatego są stosowane w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących hemoroidom. Do wanny należy wlać około 10 cm letniej wody, dodać wyciąg z kory dębu i usiąść z podkurczonymi nogami. Nasiadówka powinna trwać jednorazowo 10–15 min. Można ją powtarzać kilka razy dziennie.

Podsumowując, kora dębu to bardzo dobry surowiec zielarski. Pomaga łagodzić wiele dolegliwości, a także wpływa na piękny wygląd skóry i włosów. Warto sięgać po naturalne lekarstwa zanim udamy się do apteki.

Literatura:

Nowak G., 2009. Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca. Herba Polonica, 55, 2, s. 100 – 120

Spałek K., Trzewikowska I., 2007. Kuracja ziołowa w ramach metody Sebastiana Kneippa stosowana w uzdrowiskach w Niemczech. Postępy Fitoterapii, 4, s. 212 – 215

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Kora dębu – właściwości, zastosowanie, nasiadówki z kory dębu. Na co kora dębu? - 4.0/5. Oddano 157 głosy.
Autor artykułu:
, Psychodietetyk i żywieniowiec. Jest autorką bloga "Smaczna Dieta".

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone