Kefir – na odchudzanie i na oczyszczanie jelit. Jak zrobić kefir?
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Kefir należy do fermentowanych napojów mlecznych II generacji, tj. do jego produkcji wykorzystuje się ściśle określone rodzaje baterii i drożdży – charakterystyczne właśnie dla tego napoju. Wynalazcami kefiru są najprawdopodobniej kaukascy górale, którzy już 3000 lat temu produkowali napój w dębowych beczkach. Kefir powstaje poprzez dodanie do mleka tzw. ziaren kefirowych, tj. mieszanki bakterii i drożdży fermentujących laktozę i niefermentujących laktozy. Dlaczego warto włączyć kefir do swojej diety w trakcie odchudzania?
Kefir na odchudzanie
Aby zgubić zbędne kilogramy warunkiem jest ograniczenie kalorii (nigdy jednak zbyt drastyczne) oraz włączenie aktywności fizycznej. To dwa fundamenty redukcji masy ciała. W internecie pojawiają się jeszcze wzmianki o tzw. diecie kefirowej, która polega na spożywaniu wyłącznie kefiru. Niestety dieta ta w rzeczywistości jest głodówką, niebezpieczną dla naszego organizmu. Kefir warto włączyć do diety bez względu na to czy masa ciała jest w granicach normy czy mamy zamiar ją zmniejszyć. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia każdego dnia powinniśmy spożywać co najmniej 2 porcje produktów mlecznych. Dlaczego jednak kefir szczególnie polecany jest dla osób na diecie redukcyjnej?
- Kefir jest produktem niskokalorycznym o wysokiej wartości odżywczej. W 100 g napoju znajduje się zaledwie 51 kcal przy jednoczesnej zawartości aż 103 mg wapnia. Z powodzeniem więc można wykorzystać kefir jako bazę do przygotowania pysznych deserów o obniżonej wartości energetycznej. W sezonie letnim wystarczy zmiksować kefir z owocami i cieszyć się ich smakiem bez wyrzutów sumienia.
- Kefir jest bogaty w białko i wapń. Białko to składnik diety, o którego obecność szczególnie powinniśmy zadbać w trakcie odchudzania. Uprawiając aktywność fizyczną trwającą ponad 40 minut należy zawsze pamiętać o dodatkowym posiłku potreningowym uzupełniającym białko i węglowodany. Świetnie po raz kolejny spiszą się koktajle na bazie napojów mlecznych, w tym kefir z owocami o wysokim indeksie glikemicznym, jak np. banan. Ponadto niedobory wapnia mogą utrudniać proces lipolizy (rozkładu tłuszczu) i sprzyjać gromadzeniu się lipidów. Wykazano, że im niższe spożycie wapnia tym większe ryzyko nadwagi. Dorosła osoba powinna spożywać ok. 1000 mg tego pierwiastka każdego dnia.
- Kefir wspomaga perystaltykę jelit. Jeżeli cierpisz na zaparcia, zanim sięgniesz po środki o działaniu przeczyszczającym, warto zacząć od zadbania o regularność posiłków i wypijanie każdego dnia szklanki kefiru.
Kefir na oczyszczanie jelit
Bakterie zawarte w kefirze (bakterie fermentacji mlekowej) mogą korzystnie oddziaływać na mikroflorę przewodu pokarmowego. Bakterie zasiedlające jelita pełnią wiele funkcji, w tym także odpowiadają za szeroko rozumiane „oczyszczanie”. Bakterie naturalnie zasiedlające nasze jelita, dzięki produkcji kwasu mlekowego i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych hamują rozwój patogenów.
Jak zrobić kefir?
Przygotowanie kefiru samodzielnie jest bardzo proste. Potrzebujemy do tego mleka oraz dobrej jakości kefiru. Kefir jest nam potrzebny do uzyskania kultur bakterii i drożdży fermentacyjnych. Mleko wystarczy wymieszać z kefirem, podgrzać w garnku do temperatury ok. 37 stopni Celsjusza. Podgrzaną mieszankę przelać do termosu i pozostawić na 12–24 h.
Bez względu na to czy jesteśmy w trakcie tak zwanego odchudzania czy chcemy po prostu żyć w dobrej kondycji – niech kefir ma swoje stałe miejsce w naszych lodówkach – jako przysmak i źródło składników odżywczych.
Literatura:
Katarzyna Mojka, Charakterystyka mlecznych napojów fermentowanych; Probl Hig i Epidemiol 2013, 94(4)
Fesnak D., Fetliński A., 1996., Kefir to zdrowie. Przemysł Spożywczy, 10, 24-25