Kalettes – pochodzenie, właściwości i zastosowanie nowego warzywa
Aktualizacja: 22 maja, 2024
Wydawać by się mogło, że natura obdarowała nas całkiem pokaźną ilością warzyw i owoców różnych odmian. Mimo to, człowiek stale szuka sposobów, by odkryć nowe gatunki roślin lub… stworzyć nowe. Takim sposobem powstało kalettes – krzyżówka jarmużu i brukselki. Jak wygląda, skąd pochodzi, jakie ma właściwości odżywcze i z czym najlepiej smakuje?
Kalettes
Kalettes to warzywo będące hybrydą, czyli krzyżówką jarmużu, kapusty i brukselki. Jego nazwa pochodzi od angielskich nazw tych warzyw (kale – jarmuż, brussels – brukselka). W Polsce znany jest również jako Kalerosse, choć wciąż jest mało popularny w większości „warzywniaków”. Kalettes wyglądem przypomina małą, kędzierzawą kapustkę o zielono-bordowych, drobnych listkach. Ma orzechowo-słodki smak. To innowacyjne warzywo odznaczono nawet nagrodą StarChefs Innovator Avard na 10. Dorocznym Kongresie Szefów Kuchni (ICC) za „najbardziej ekscytujący nowy produkt w kategorii żywność i napoje” i choć wciąż jest mało znane dla większości konsumentów, wkrótce ma szansę podbić serca i żołądki szerszego grona odbiorców.
Kalettes – pochodzenie
Kalettes jest wynikiem ponad 10 lat badań prowadzonych przez jedną z największych firm hodowli warzyw w Anglii – firmę Tozer Seeds. Warzywo to nie jest organizmem modyfikowanym genetycznie – powstało przez krzyżowe zapylenie brukselki i jarmużu przy zastosowaniu tradycyjnych metod, nie zaś GMO. Uprawę rozpowszechniły już Austria, USA, Wielka Brytania. W Polsce kalettes nie jest jeszcze znane, ale jedna z warszawskich firm podjęła się już jego hodowli, co oznacza, że za niedługo kalettes może trafić na półki polskich sklepów spożywczych.
Kalettes – właściwości
Wszyscy wiemy, jak wartościowymi odżywczo warzywami są brukselka i jarmuż. Kalettes, jako połączenie ich obu, stanowi więc źródło wyjątkowo zasobne w związki takie jak m.in. witaminy A, C, B6, wapń i magnez. Warzywo to jest bardzo bogate w witaminę K (85 g kalettes pokrywa 120% dziennej normy na tę witaminę). Osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe powinny więc uważać na ilość spożywanego warzywa, gdyż może osłabić działanie przyjmowanych leków. Poza tym kalettes stanowi również dobre źródło chlorofilu i błonnika, zawiera bardzo mało kalorii i jest łatwostrawne.
Źródło: http://www.oceanmist.com/products/kalettes/
Kalettes – zastosowanie
Kalettes jest stosunkowo łatwe w przygotowaniu – nadaje się do jedzenia zarówno w postaci surowej (jako dodatek do sałatek czy koktajli) jak i grillowanej, gotowanej czy pieczonej. Ciekawy wygląd i oryginalność pochodzenia sprawia, że z powodzeniem można wykorzystać je do dekoracji różnych dań. Kalettes należy przechowywać w lodówce. Przed przygotowaniem przyciąć końce i zanurzyć na kilka minut w zimnej wodzie, by listki odzyskały sprężystość.
Składniki:
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 200 g filetu z piersi kurczaka
- 200 g kalettes
- 1 średnia cebula, posiekana
- 4 rozgniecione ząbki czosnku
- 1½ łyżeczki sproszkowanego imbiru
- 1 łyżeczka przyprawy curry
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- 1 łyżeczka sproszkowanej kurkumy
- 1 łyżeczka kolendry
- 1 łyżeczka pieprzu cayenne
- 1 łyżeczka garam masala
- 3 duże pomidory pokrojone w kostkę
- 1 kubek jogurtu greckiego
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 szklanki wody
- 1 łyżka soku z cytryny
Przygotowanie: w dużym, żeliwnym naczyniu lub garnku rozgrzewamy oliwę z oliwek, a następnie wrzucamy pokrojoną pierś z kurczaka i podsmażamy. Gotowe mięso przekładamy do osobnej miski, a do wcześniej używanego naczynia wrzucamy pokrojoną cebulę, czosnek i imbir. Po zeszkleniu (3–5 min) dodajemy pokrojone pomidory i przyprawy – curry, kumin, kurkumę, kolendrę, pieprz cayenne, garam masala. Mieszamy i podgrzewamy kolejne 2 minuty, po czym dodajemy jogurt, sól, wodę i umyte i rozdrobnione listki kalettes. Mieszamy ponownie. Doprowadzamy powstały sos do wrzenia, po czym dodajemy przygotowane wcześniej mięso z kurczaka. Przykrywamy pokrywką i dusimy mięso z sosem przez następne 20 minut. Przekładamy porcję na talerz, skrapiamy sokiem z cytryny i podajemy.
Literatura:
*http://www.kalettes.com/recipes/curried-kalettes-chicken/