Rozwiązanie zagadki popularności jarmużu tkwi w jego składzie!
Aktualizacja: 5 marca, 2018
Jarmuż jest ceniony za swój ostry i goryczkowaty smak. Nadaje się do wielu potraw, zarówno do sałatek jak i dań makaronowych na ciepło. Jednak tajemnica jego popularności nie tkwi jedynie w smaku, ale także w niezwykle cennym składzie, który chroni nas przed wieloma chorobami.
Tajemnice jarmużu
Jarmuż zyskuje coraz większą popularność. Mamy jednak nadzieję, że to nie tylko przelotna moda, bowiem jest to roślina niezwykle cenna dla zdrowia i powinniśmy ją włączyć do swojej diety na stałe. Sezon na to zielone warzywo przypada od września do początku zimy. Godny uwagi jest skład jarmużu, który zawiera wiele substancji chroniących nas przed chorobami m.in. nowotworowymi.
- Wapń – chroni przed osteoporozą.
- Wapń i potas – sprzyja regulacji ciśnienia krwi.
- Witaminy A – dba o piękną skórę.
- Witamina K – ostatnie badanie wskazują na jej działanie antynowotworowe, ponadto wspomaga krzepnięcie krwi.
- Witamin C – hamuje szkodliwe działanie wolnych rodników i wspomaga prewencję miażdżycy.
- Karetonoidy – zeaksantyna, luteina zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, a wraz z beta-karotenem hamują rozwój chorób nowotworowych i zapobiegają ich występowaniu.
- Sulforafan – kolejna substancja wykazująca działanie antynowotworowe i przeciwzapalne.
- Indole – hamują wydzielanie aktywnych estrogenów, tym samym chronią przed rakiem piersi.
- Flawonole – wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.
Pomimo tak cennego składu jarmuż posiada także swoje wady. Największą z nich jest obecność szczawianów, które mogą prowadzić do kamicy nerkowej. Aby się ich pozbyć wystarczy, tak samo jak w przypadku szpinaku, poddać liście jarmużu krótkiej obróbce termicznej.