Jak ułożyć skuteczny plan, aby osiągnąć swoją wymarzoną sylwetkę?

16 18 20

Wszyscy lubimy oglądać spektakularne przemiany osób, którym udało się zrzucić 5,10,20, a nawet 50 kg. Zastanawiamy się wtedy, jak im się to udało, co trzeba zrobić, aby osiągnąć podobne efekty? Tutaj rozpoczyna się prawdziwa batalia. Jeden z nich twierdzi, że najlepszą i jedyną drogą jest przejście na weganizm i bieganie 5 razy w tygodniu. Inny zachwala dietę paleo i stawia wyłącznie na siłownie. Kolejna osoba będzie zachęcać do ćwiczenia z Chodakowską, a jeszcze inna z Lewandowską.

Powyższych przykładów można mnożyć, bo tak naprawdę nie ma jednej sprawdzonej recepty na sukces. Każdy z nas jest inny i wyjątkowy, a do sprawy odchudzania powinien podejść indywidualnie. Jest jednak jedna rzecz, która łączy wszystkie efektywnie odchudzajace się osoby dobry plan! Bez niego twoje cele prawdopodobnie pozostaną nadal w strefie marzeń. To tak jak gra w totolotka wiesz, że chcesz się wzbogacić, ale jedyne co robisz to obstawiasz liczby na oślep.

Pytania planujące

Są to pytania, na które każdy przed podjęciem działania powinien sobie odpowiedzieć. Dzięki nim dokładnie określisz swój cel i ustalisz indywidualny plan działania. Odpowiedzi na nie nie zawsze będą łatwe, będą wymagały od ciebie czasu i zastanowienia, ale gra jest warta świeczki.

  1. Jaki jest mój cel? Pamiętaj aby cel, który sobie wyznaczasz był realny do zrealizowania. Musi też być wyłącznie Twoim celem. Nie rób niczego pod presją znajomych lub środowiska. To nie sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy.
  2. Dlaczego chcę zrealizować swój cel/ dlaczego jest dla mnie ważny? To bardzo ważne pytanie wypisz wszystkie powody, dla których chcesz np. schudnąć 10 kg, a w chwilach powątpiewania i kryzysu powróć do tej kartki.
  3. Jaką osobą będę, gdy go zrealizuję? Pewną siebie, szczęśliwą, zdrową, uśmiechniętą wszystko zależy od Ciebie!
  4. Gdzie będę realizować mój cel?  Posiłki zamierzasz spożywać w domu, a może w pracy? Treningi będą odbywać się na siłowni, czy może skorzystasz z tych na płycie CD, które możesz wykonywać w zaciszu domowym? Odpowiadając sobie na te pytania łatwiej będzie Ci zorganizować swój czas i zasoby.
  5. Kto lub co może mi w tym pomóc? Co może być moim wsparciem? W czasie walki o piękną sylwetkę, której wypracowanie nie oszukujmy się jest trudne, warto skorzystać z każdej pomocy. Może być to wsparcie przyjaciółki, aplikacja na smartphona, która będzie liczyła kalorie lub przypominała o treningach, a może konsultacja z profesjonalnym dietetykiem/psychodietetykiem?
  6. Kiedy chcę osiągnąć mój cel? Wyznacz realną datę swojego celu. Przykładowo jeśli chcesz trwale schudnąć 10 kg to czas jaki na to musisz poświęcić jest znacznie dłuższy niż jeden miesiąc.
  7. Jakie będą moje pierwsze kroki ? Zastanów się co możesz zrobić już dziś, używając zasobów, które już masz.
  8. Jakie będą Twoje kolejne kroki? Narysuj długą kreskę, na której najpierw zaznaczysz 2 punkty po obu jej końcach. Pierwszy to będzie start, czyli miejsce w którym obecnie się znajdujesz a ostatnia to meta, czyli przykładowo Ty o 10 kg szczuplejszy. Teraz podziel tę linię na kilka mniejszych odcinków, czyli kilka drobniejszych celów. Może być to np. 10 odcinków, z których każdy będzie symbolizował utratę 1 kg. Pamiętaj aby po realizacji każdego z tych celów pogratulować sobie i sprawić jakąś drobną przyjemność.
  9. Jakie przeszkody mogę napotkać? Na drodze do realizacji swojego marzenia spotkasz wiele przeszkód i pokus, które będą Cię próbowały odciągać od Twojego celu. Spróbuj je przewidzieć a następnie zastanów się…
  10. Jak sobie z nimi poradzę? Odpowiadając na to pytanie masz przed sobą gotowy plan działania w kryzysowych sytsytuacjach. Oczywiście nie przewidzisz wszystkich pokus, ale mając plan jak poradzisz sobie chociaż z częścią z nich będzie Ci zdecydowanie łatwiej!

1427104630 (3)

Masz przed sobą wyznaczony plan i wiesz jakie kroki musisz podjąć, aby go zrealizować. Wiesz dlaczego chcesz to robić i jakie przeszkody możesz napotkać. Układając swój plan pamiętaj, aby koniecznie uwzględnić w nim zasady zdrowego odżywiania, a także wybrać dla siebie najprzyjemniejszą formę ruchu. Jedyne co Ci pozostało to działać!

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Jak ułożyć skuteczny plan, aby osiągnąć swoją wymarzoną sylwetkę? - 4.5/5. Oddano 6 głosy.
Autor artykułu:
, Autorka bloga "Dietetyczne niebo". W żywieniu podkreśla ogromną rolę psychiki, stąd jej głównym zainteresowaniem jest Psychodietetyka.