Jak pozbyć się rozstępów w ciąży i u nastolatków? Domowe sposoby na rozstępy
Rozstępy to zmora prawie każdej kobiety w ciąży, ale nie tylko. Niestety jest to również problem ludzi młodych, dotkniętych dynamicznym wzrostem, nagłym przybraniem masy ciała czy też wynikającym z zaburzeń hormonalnych. Warto wiedzieć, że pośród setek preparatów przeznaczonych stricte na rozstępy, są również te naturalne, które często znajdują się w naszych domach, a nie do końca jesteśmy świadomi ich wszechstronnego zastosowania.
Rozstępy w ciąży
Rozstępy w czasie ciąży pojawiają się bardzo często (szacuje się, że u ok. 90% kobiet ciężarnych), zwykle głównym powodem jest nieprawidłowo nawilżona skóra kobiety. Powstają one w wyniku przerwania ciągłości elastycznych włókien skóry. Możemy je zauważyć najczęściej w okolicach bioder, pośladków, ud, piersi oraz podbrzusza. Innym powodem mogą być także wahania hormonalne zachodzące w organizmie kobiet. Z tego właśnie powodu należy dbać o prawidłowe nawilżenie już od 2–3 miesiąca ciąży poprzez regularne stosowanie rozmaitych kremów, balsamów czy też mleczek nawilżających, najlepiej tych, zawierających emolienty, czyli preparaty nawilżające skórę. Preparaty specjalnie przeznaczone dla kobiet ciężarnych, których celem jest niedopuszczenie do pojawienia się rozstępów, to kremy niezawierające w swoim składzie takich składników, które mogłyby wpłynąć szkodliwie na rozwijający się płód, a także nie wywołujące uczuleń i podrażnień. Istotna jest również dieta kobiety w tym okresie, gdyż włączenie do jadłospisu produktów dostarczających zdrowych tłuszczów jak: oliwa z oliwek, ryby, olej rzepakowy czy słonecznikowy, wspomagają utrzymanie prawidłowego wyglądu skóry. Dodatkowo ważne jest odpowiednie nawodnienie, stąd zalecenia mówiące o spożyciu wody przynajmniej na poziomie 2 l dziennie. Ważne jest także wykonywanie masażu w okolicach podatnych na wystąpienie rozstępów przy pomocy szorstkiej rękawicy czy szczotki. W efekcie pobudza się krążenie w owych miejscach, a ryzyko wystąpienia rozstępów maleje. Uważać należy jednak by nie masować brzucha, gdyż może to wpływać na wywołanie przedwczesnej czynności skurczowej i w efekcie poronienia.
Rozstępy u nastolatków
Rozstępy powstają w skutek uszkodzonych włókien kolagenowych oraz elastynowych, w wyniku rozciągania osłabionej skóry. Najczęściej powodem jest nagły wzrost masy ciała, szybki wzrost ciała, a także skłonności genetyczne. Bardzo często pojawiają się w okolicach ud, pośladków, łydek, kolan, a także w dolnej części pleców. Najlepiej działać zapobiegająco np. poprzez regularne nawilżanie skóry preparatami zawierającymi Witaminę A czy E, które oprócz działania antyoksydacyjnego, wspomagają regenerację skóry, a także syntezę kolagenu. Dodatkowo witaminy D3 czy B5 wspomagają utrzymanie prawidłowego stanu skóry. Warto sięgnąć także po sprawdzone, domowe sposoby na te blizny i naturalnie wspomóc, a niekiedy nawet wyleczyć przypadłość.
Jak pozbyć się rozstępów?
Walka z rozstępami nie jest trudna, pod jednym warunkiem – zapobiegamy ich wystąpieniu, a nie leczymy już powstałe. Niestety w tym drugim przypadku zadanie jest o wiele trudniejsze i niemożliwe do całkowitego wyeliminowania. Pomocy warto szukać w salonach kosmetycznych. Najczęściej zaleca się różnorodne peelingi (chemiczne złuszczanie naskórka) czy rozjaśnianie blizn. Możliwe są także specjalistyczne zabiegi spłycające i wygładzające blizny. Istnieje także wiele różnych terapii jak np. laseroterapia czy mezoterapia – dostarczanie do skóry substancji aktywnych. Niezwykle istotna jest także dieta, gdyż urozmaicenie menu o produkty bogate w dobre i zdrowe tłuszcze wspomaga odbudowę prawidłowej struktury skóry i jednocześnie wyleczenie blizn. Dodatkowo wspomaga organizm poprzez dostarczenie wszelkich niezbędnych składników odżywczych, a także witamin i składników mineralnych. Istotna w tym przypadku jest aktywność fizyczna, gdyż pomaga utrzymać prawidłową kondycję całego organizmu, jednak unikać należy tych wysiłków, które powodują przyrost mięśni, gdyż ich gwałtowny wzrost jest jedną z przyczyn powstawania rozstępów.
Domowe sposoby na rozstępy
Skuteczny wydaje się być olejek z awokado, gdyż zawiera dużą ilość witamin oraz peptydy stymulujące produkcję lipidów, dzięki czemu skóra przestaje być napięta i w efekcie rozstępy znikają. Podobnie działa olejek migdałowy, który składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także wielu składników mineralnych, m.in. cynku i jodu, dzięki czemu stan zapalny znika. Kolejnym produktem wartym uwagi jest olejek makadamia, którego składniki czynne wspomagają odbudowę warstw lipidowych skóry. Najlepiej wykonywać masaże z udziałem 100% olejku przez minimum 20 minut dziennie. W przypadku widocznych rozstępów, utrzymujących się już kilka lat, przydatna może okazać się terapia rozjaśniająca je (niekiedy, w mniej nasilonych stadiach także usuwająca). W tym celu należy wymieszać oliwę z oliwek z fusami kawy czy też z białym cukrem, dodać kropelkę witaminy E z kapsułki oraz sok z cytryny i wcierać taką mieszankę w problematyczne miejsca, a następnie pozostawić na 30 minut. Po tym czasie należy całość spłukać pod prysznicem, masując jednocześnie ciało szczotką lub rękawicą. Warto po takim prysznicu wetrzeć w rozstępy sok z cytryny, a następnie wmasować masło kakaowe (najlepiej z kroplą witaminy E). Niezwykle pozytywne efekty daje również aloes, który pełni charakterystyczne funkcje regenerujące i łagodzące oraz nawilżające. Najlepiej obcięty liść aloesu pokroić w plasterki i obłożyć nimi skórę z bliznami. Warto stosować białko jaj, które służy jako źródło aminokwasów. Wystarczy ubić 2 białka jaj, a następnie na rozstępy nałożyć grubą warstwę piany przy pomocy pędzla. Najlepiej jest pozwolić białku na całkowite wyschnięcie, a później spłukać całość zimną wodą. Na koniec warto blizny posmarować oliwą z oliwek.
Podsumowując rozstępy są zmorą wielu osób, nie tylko kobiet w ciąży, ale także coraz szerszej grupy ludzi młodych. Lekceważenie problemu sprawia, że początkowo czerwony i łatwy do usunięcia rozstęp, zmienia się w biały, praktycznie niemożliwy do wyeliminowania. Im dłużej zwlekamy, tym trudniej pozbyć się tego problemu. Jest to dość istotne, ponieważ istnieje dużo produktów codziennego użytku, które wspomagają walkę z tymi bliznami, a niekiedy nawet umożliwiają ich całkowite wyleczenie.
Literatura:
- A. Bień, A. Turkosz, S. Stadnicka, J. Kasprzak, M. Jamróg: „Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej.”, Najnowsze technologie medyczne, EJMT 3(4) 2014.
- I. Łątka: „Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów.”, Studenckie Zeszyty Naukowe Kosmetologia, Nr 1 (1)/2016.
mi się zrobiły na łydkach, a nawilżam swoją skórę regularnie. Teraz je smaruję od miesiaca kremem na rozstępy i nic nie pomaga..
Mi krem pomógł całkiem, wiec moze to kwestia doboru składników czy coś
a co byście poleciły na białe już rozstępy? Niestety, ale nie zaczęłam działać odpowiednio szybko i teraz już się zagoiły. Jest możliwość, aby domowymi sposobami zminimaizować ich widoczność, czy pozostaje tyle zabieg?
Z białymi rozstępami to na pewno znacznie ciężej będzie. Krem na pewno pomógłby w blednięciu blizn, ale w 100% ich nie wyeliminuje. Aby uzyskać większy efekt to właśnie być może jakiś zabieg by się przydał
Zgadzam się, zdecydowanie łatwiej albo zapobiegać albo działać w okresie gdy rozstępy są czerwone, ale jak się weźmie krem tak jak tutaj było pisane, między innymi z jakimś bluszczem, ruszczykiem, żeń szeniem i innymi dobrymi na ujędrnianie i wzmacnianie skóry ekstraktami to i tak efekty mogą być
u mnie znowuż krem sie super sprawdził, tyle ze wlasnie też szybko je zauważyłam 🙂 te ktore miałam starsze też troche spłycił ale normalne, ze zupełnie ich nie zliwiduje 🙂
@Julka, a mozesz powiedziec jaki to krem?? Olejek stosowałam, ale nic nie pomógł. Teraz przy drugiej ciąży bym wolała mieć coś sprawdzonego :/
to spróbuj sobie strialys, u mnie bez problemu na rozstępy zadziałał 🙂
Tez go w ciąży stosowałam, bardzo fajne składniki i przede wszystkim naturalne ekstrakty głównie z ruszczyka kolczastego i bylicy boże drzewko, skóra po nim jest jędrniejsza no i wygładzona też, świeże rozstępy w 99% zniknęły, miałam jeszcze resztkę i pożyczyłam bratanicy, bo od wzrostu jej się pojawiły, będziemy razem kolejne zamawiać bo widzę, że dobrze reaguję na niego i też tak zabezpieczająco można stosować zamiast jakichś tam balsamów klejących
Po ciąży pojawiły mi się rozstępy na boczkach, niby niewiele tych nitek było, ale od razu zareagowałam i smarowałam olejkiem. Olejek bardzo dobrze nawilżał moje ciało i rozstępy po 1 miesiącu zaczęły się wchłaniać. Teraz nie mam ich już widocznych.