Hibiskus i jego rola w prewencji chorób
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Hibiskus to roślina ozdobna, którą można znaleźć w sklepach w czystej postaci lub jako dodatek do herbacianych i ziołowych mieszanek. Ten czerwony kwiat znany jest z kwaskowatego smaku, a dzięki swym walorom zdrowotnym zaczął być doceniany już wieki temu.
Hibiskus
Hibiskus (malwa sudańska, ketmia szczawiowa, roselle, florida canberry, karkade) to roślina występująca naturalnie w ciepłych i wilgotnych rejonach, m.in. w Malezji, Indiach, Tajwanie, Chinach i Afryce. Jej hodowle występują także w mniej sprzyjających warunkach klimatycznych, np. w Polsce. Najbardziej charakterystyczną częścią tej rośliny są mocno czerwone kwiaty, chociaż spotyka się też odmiany, w których płatki mają kolor fioletowy, niebieski, biały lub żółty. To przede wszystkim z nich tworzy się ekstrakty bogate w substancje biogenne o wielu prozdrowotnych właściwościach.
Działanie hibiskusa
Kwiaty hibiskusa są bogate w witaminę C, kwasy organiczne (hibiskusowy, jabłkowy, cytrynowy), flawonoidy, polifenole, antocyjany, polisacharydy, żelazo i mangan. Napar z tej części rośliny ma czerwoną barwę i lekko kwaskowaty smak. Jego skład sprawia, że wykazuje on wiele korzystnych właściwości na organizm. Oto niektóre z nich:
- oczyszcza organizm z toksyn, działa lekko moczopędnie i przeczyszczająco,
- reguluje pracę wątroby,
- pobudza przemianę materii,
- obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu w surowicy, działa przeciwmiażdżycowo,
- zapobiega tworzeniu się wolnych rodników,
- wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjnie, wzmacnia odporność,
- opóźnia procesy starzenia się organizmu,
- chroni przed powstawaniem komórek rakowych,
- poprawia wygląd i jędrność skóry,
- poprawia zdolności pamięciowe.
Hibiskus w ciąży
Aktualnie nie ma rzetelnych badań, które jasno określałyby, czy picie naparu z kwiatów hibiskusa jest szkodliwe dla rozwijającego się płodu, czy nie. Niektórzy naukowcy uważają, że znajdują się w nim substancje poronne, dlatego ekstrakt z hibiskusa nie jest polecany kobietom w ciąży.
Podsumowując, kwiaty hibiskusa oprócz pięknego wyglądu charakteryzują się wieloma zdrowotnymi właściwościami. Ekstrakt z tej rośliny ma fantastyczne działanie – leczy, upiększa, poprawia samopoczucie i do tego pysznie smakuje.
Literatura:
Karaś M., Kowalczyk D., Jakubczyk A., Zielińska E., 2015. Porównanie właściwości przeciwrodnikowych wybranych herbat owocowych [w:] Trendy w żywieniu człowieka, red. Karwowska M., Gustaw W. Wydawnictwo Naukowe PTTŻ, Kraków
Sperkowska B., Bazylak G., 2012. Oznaczanie zawartości mikroelementów w wieloskładnikowych herbatkach ziołowych. Bromat. Chem. Toksykol., XLV, 3, s. 241 – 247
Szlachta M., Małecka M., 2008. Właściwości przeciwutleniające herbatek owocowych. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 1, 56, s. 92 – 102