Granat
Odżywcze i zdrowotne właściwości granatu znane były już w starożytności. Przed wiekami owoc ten uchodził za symbol zdrowia, witalności i płodności. Co ciekawe, wielu historyków i badaczy jest zdania, że w biblijnym rajskim ogrodzie drzewem z owocami życia był właśnie granatowiec, a nie jabłoń.
Granat uprawiany jest w klimacie tropikalnym, jednak w naszych rodzimych sklepach można go kupić o każdej porze roku. Owoce granatu mają kształt jabłka i są intensywnie czerwone. Wewnątrz owocu nie ma jednak miąższu, tylko soczyste nasiona o kwaśnym bądź nawet cierpkim smaku.
Granat – właściwości
Choć granat od zawsze był znany jako wyjątkowo zdrowy owoc, dopiero niedawno zbadano dokładnie, co tkwi w jego niewielkich, soczystych pestkach. I okazuje się, że naprawdę sporo. Granat zawiera całe mnóstwo witamin i minerałów, dzięki czemu uzupełnia nasz organizm w cenne substancje. Znajdują się w nim witaminy: A, C, E, PP, beta-karoten oraz witaminy z grupy B. Spośród pierwiastków na uwagę zasługują: magnez, fosfor, żelazo i cynk. Granat to także skarbnica antyoksydantów, które chronią narządy wewnętrzne przed działaniem nadmiaru wolnych rodników. Przeciwutleniacze znajdujące się w granacie należą do jednych z najsilniejszych znanych obecnie substancji antyoksydacyjnych.
Regularne spożywanie granatu pozytywnie wpływa na pracę serca i całego układu krążenia, działa też antynowotworowo i obniża ryzyko zachorowania na wiele typów nowotworów – między innymi na raka piersi oraz raka prostaty. Owoc granatu przywraca równowagę elektrolitową i kwasowo-zasadową w organizmie. Skutecznie wpływa na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi oraz poziomu złego cholesterolu LDL. Sok z granatu dodaje natomiast energii, odżywia organizm, a nawet może wspomagać leczenie problemów z erekcją u panów. Granat to także doskonały produkt dla osób odchudzających się. Jest niskokaloryczny, ułatwia trawienie, a spożywany przed ćwiczeniami fizycznymi zwiększa tempo spalania tłuszczu.
Granat wykazuje też działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Jest skuteczny w niwelowaniu niektórych szczepów bakterii oraz grzybów z grupy Candida, które w naszych organizmach szybko się namnażają i negatywnie wpływają na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Mogą też odpowiadać za powstawanie niektórych rodzajów nowotworów. Granat oraz sok z granatów korzystnie wpływa również na pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację. Niektórzy badacze sugerują nawet, że regularne spożywanie granatu lub picie soku z niego może znacznie obniżyć ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera.
Granat – zastosowanie
Granat można jeść samodzielnie, wydłubując jego nasiona. Czasem jednak są one zbyt cierpkie, by jeść je samodzielnie. Można je dodać do sałatek warzywnych, deserów, a także tworzyć z ich dodatkiem odżywcze koktajle mleczne lub owocowe. Nasiona granatu świetnie sprawdzają się jako dodatek do ciast i ciasteczek. Ale nie tylko – smakują też w wersji wytrawnej w tartach, jako dodatek do mięsa czy dań warzywnych. Można też dodawać nasiona granatu do omletów, naleśników, placuszków. Ich kwaśny, bardzo wyrazisty smak podkreśla aromat każdego dania, a przy tym zwiększa jego właściwości odżywcze. Doskonałym produktem prozdrowotnym jest też sok z granatu – można kupić gotowy (najlepiej w sklepach ze zdrową żywnością), lub przyrządzić go samodzielnie ze świeżych owoców.