Granat

16 18 20

Odżywcze i zdrowotne właściwości granatu znane były już w starożytności. Przed wiekami owoc ten uchodził za symbol zdrowia, witalności i płodności. Co ciekawe, wielu historyków i badaczy jest zdania, że w biblijnym rajskim ogrodzie drzewem z owocami życia był właśnie granatowiec, a nie jabłoń.

Granat uprawiany jest w klimacie tropikalnym, jednak w naszych rodzimych sklepach można go kupić o każdej porze roku. Owoce granatu mają kształt jabłka i są intensywnie czerwone. Wewnątrz owocu nie ma jednak miąższu, tylko soczyste nasiona o kwaśnym bądź nawet cierpkim smaku.

Granat właściwości

Choć granat od zawsze był znany jako wyjątkowo zdrowy owoc, dopiero niedawno zbadano dokładnie, co tkwi w jego niewielkich, soczystych pestkach. I okazuje się, że naprawdę sporo. Granat zawiera całe mnóstwo witamin i minerałów, dzięki czemu uzupełnia nasz organizm w cenne substancje. Znajdują się w nim witaminy: A, C, E, PP, beta-karoten oraz witaminy z grupy B. Spośród pierwiastków na uwagę zasługują: magnez, fosfor, żelazo i cynk. Granat to także skarbnica antyoksydantów, które chronią narządy wewnętrzne przed działaniem nadmiaru wolnych rodników. Przeciwutleniacze znajdujące się w granacie należą do jednych z najsilniejszych znanych obecnie substancji antyoksydacyjnych.

Regularne spożywanie granatu pozytywnie wpływa na pracę serca i całego układu krążenia, działa też antynowotworowo i obniża ryzyko zachorowania na wiele typów nowotworów – między innymi na raka piersi oraz raka prostaty. Owoc granatu przywraca równowagę elektrolitową i kwasowo-zasadową w organizmie. Skutecznie wpływa na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi oraz poziomu złego cholesterolu LDL. Sok z granatu dodaje natomiast energii, odżywia organizm, a nawet może wspomagać leczenie problemów z erekcją u panów. Granat to także doskonały produkt dla osób odchudzających się. Jest niskokaloryczny, ułatwia trawienie, a spożywany przed ćwiczeniami fizycznymi zwiększa tempo spalania tłuszczu.

Granat wykazuje też działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Jest skuteczny w niwelowaniu niektórych szczepów bakterii oraz grzybów z grupy Candida, które w naszych organizmach szybko się namnażają i negatywnie wpływają na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Mogą też odpowiadać za powstawanie niektórych rodzajów nowotworów. Granat oraz sok z granatów korzystnie wpływa również na pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację. Niektórzy badacze sugerują nawet, że regularne spożywanie granatu lub picie soku z niego może znacznie obniżyć ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera.

Granat zastosowanie

Granat można jeść samodzielnie, wydłubując jego nasiona. Czasem jednak są one zbyt cierpkie, by jeść je samodzielnie. Można je dodać do sałatek warzywnych, deserów, a także tworzyć z ich dodatkiem odżywcze koktajle mleczne lub owocowe. Nasiona granatu świetnie sprawdzają się jako dodatek do ciast i ciasteczek. Ale nie tylko – smakują też w wersji wytrawnej w tartach, jako dodatek do mięsa czy dań warzywnych. Można też dodawać nasiona granatu do omletów, naleśników, placuszków. Ich kwaśny, bardzo wyrazisty smak podkreśla aromat każdego dania, a przy tym zwiększa jego właściwości odżywcze. Doskonałym produktem prozdrowotnym jest też sok z granatu – można kupić gotowy (najlepiej w sklepach ze zdrową żywnością), lub przyrządzić go samodzielnie ze świeżych owoców.

Zobacz również:
Oceń mnie
1.0/5. Oddano 1 głosy.
ponad miesiąc temu