Gruszka
Gruszka to owoc pochodzący z drzew z rodziny różowatych. Jego uprawa wymaga dość wysokiej temperatury. Obecnie opisanych jest około 60 odmian tej rośliny. Poszczególne rodzaje bardzo łatwo krzyżują się ze sobą, czego efektem jest powstawanie nowych owoców o coraz lepszych właściwościach. W Europie owoce gruszy znane są już od najdawniejszych czasów. Popularna była w starożytnym Rzymie, wspominał o niej Homer w Odysei. Przybyły na te tereny z Persji. Coraz to nowe odmiany wpłynęły bezpośrednio na spopularyzowanie tego owocu. Gruszka ma bogate walory smakowe, dlatego wykorzystuje się ją w różnorodnych potrawach. Oprócz tego wykazuje jednak bogate właściwości zdrowotne, przez co nie powinno się rezygnować z jej jedzenia.
Właściwości odżywcze gruszki
Pod skórką gruszki kryje się najwięcej potasu. Ten pierwiastek jest odpowiedzialny za prawidłową gospodarkę wodną i mineralną całego organizmu. Jego dostateczna ilość chroni przed nadciśnieniem, chorobami serca i układu krążenia. Oprócz tego w owocach znaleźć można także fosfor, wapń, sód, bor, jod czy magnez. Tak bogata mieszanka jest w stanie pokryć wysoki procent dziennego zapotrzebowania na te składniki.
W gruszce znajduje się spory zapas kwasów owocowych. To również źródło pewnej ilości węglowodanów. Zawiera błonnik usprawniający trawienie. Im owoc bardziej dojrzały, tym więcej w nim weglowodanów a mniej kwasów owocowych.
Gruszki pojawiały się w medycynie ludowej jako środek znakomicie radzący sobie z problemami trawiennymi. Zapobiega ona zaparciom, zwłaszcza w formie dojrzałej. Nie jest ciężka do strawienia, więc zalecana jest do podawania także małym dzieciom i osobom z wrażliwym żołądkiem. Dzikie gruszki mają w swoim składzie więcej komórek kamiennych – twardych cząstek miąższu o wielkości ziarenek piasku przyspieszających perystaltykę jelit, a tym samym wspomagających proces odchudzania
Kalorie – ile kalorii ma gruszka?
Gruszka przeciętnej wielkości zawiera około 54 kcal. Jest to niewielka wartość, dlatego sięgać po ten owoc powinny nawet osoby w trakcie diety. W 100 g owocu znajdziemy 06,g białka, 0,2 g tłuszczu, 12,3 g węglowodanów.
Zastosowanie gruszki
Gruszki spożywać można w formie surowej. Oprócz tego doskonale nadają się one do wykonywania deserów. Szczególnie popularna jest gruszka pieczona albo gotowana w słodkim syropie. Sok wykonany z gruszek wpływa na obniżenie ciśnienia. W formie startej podawać ją można nawet niemowlętom. W przypadku infekcji przebiegających z gorączką, dobrze jest pić napar z tego owocu. Łagodzi on również ból gardła, zwłaszcza w połączeniu z miodem.
Najczęściej wykorzystuje się w Polsce odmianę klapsa, a także konferencję i Triumf Packhama. Gruszki to odpowiedni produkt do wykonywania z nich przetworów. Ponieważ owoce gruszki pojawiają się jesienią, stanowią bogactwo witamin właśnie w tym okresie. Lepiej wybierać owoce twardsze, ponieważ mają one mniejszą zawartość cukru.
Stosuje się je także w kosmetyce. Szczególnie zalecana jest do pielęgnacji skóry z problemami trądzikowymi i tłustej. Na jej bazie wykonywać można maseczki i balsamy do ciała.