Dietetyk on-line – wady i zalety poradni internetowych

16 18 20

Po podjęciu decyzji o zmianie nawyków żywieniowych, bądź szukając specjalisty do spraw żywienia, który może pomóc Ci wprowadzić odpowiednie modyfikacje w sposobie odżywiania zgodnym z zaleceniami do Twojej jednostki chorobowej, z pewnością natknąłeś się na liczne oferty dietetyków internetowych, którzy swoich usług nie świadczą w sposób konwencjonalny. Jakie są zalety, a jakie wady korzystania z serwisów dietetyki online?

Dietetyk on-line

Dziś możemy spotkać się z licznymi ofertami usług dietetycznych, które prowadzone są internetowo, co oznacza, że specjaliści omijają bezpośredni kontakt z zainteresowanym klientem, pacjentem. Porozumiewanie się dietetyka z pacjentem odbywa się za pośrednictwem laptopa, programu Skype lub wyłącznie mailowo. Zgłoszenie się do specjalisty online jest proste, gdyż opiera się najczęściej na wypełnieniu formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej wybranej poradni, który zawiera informacje interesujące drugą stronę, takie jak: imię, nazwisko, wiek, cel wizyty itp. Wizyty online nie wymagają wyjścia z domu, czy też dojazdu do poradni, a do przeprowadzenia całej konsultacji wystarczy znaleźć się w cichym, dobrze oświetlonym miejscu z dostępem do laptopa, internetu, kamerki internetowej i mikrofonu.

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań są sceptycznie nastawieni do oferowania usług dietetycznych bez kontaktu bezpośredniego między specjalistą a pacjentem. Widzą w tym rozwiązaniu szereg wad oraz niedociągnięć. Z drugiej strony, istnieje również spora grupa amatorów nowości i innowacyjnych rozwiązań, osób ceniących rozwiązania szybkie, nowoczesne. Jak to bywa w większości przypadków, również dietetyka online posiada szereg zalet, jak i wad.

Dietetyk on-line – zalety

Zalety dietetycznych poradni internetowych

 • Koszt wizyty internetowej, jest często niższy (choć niekoniecznie) w stosunku do wizyty tradycyjnej.
 • Ułożenie diety trwa zazwyczaj krócej, niż w poradni tradycyjnej, również szybciej otrzymujemy zalecenia i zostajemy umówieni na wizytę w dogodnej dla nas porze dnia.
 • Wizyty online są dużym udogodnieniem dla osób zapracowanych lub posiadających małe dzieci, gdyż umówienie się na spotkanie nie wiąże się z wyjściem z domu.
 • Stanowią dużą oszczędność czasu, gdyż nie tracimy go na dojazd do poradni, nie narażamy się tym samym na stanie w korkach, czy też zwalnianie się wcześniej z pracy.
 • Wizyta u dietetyka online może odbyć się w każdym miejscu na świecie, o ile jest tam dostęp do laptopa ze stałym łączem Internetu.
 • Jest to dobre rozwiązanie dla osób mieszkających w małych miejscowościach, w których nie ma poradni dietetycznej bądź dojazd do niej jest utrudniony, wiąże się z dużymi kosztami, czasem podróży itp.
 • Serwisy bardzo często dają pacjentowi możliwość stałego kontaktu z dietetykiem za pomocą wiadomości mailowych lub dodatkowych wizyt na Skype.
 • Ułożenie diety trwa zazwyczaj krócej niż w poradni tradycyjnej, również szybciej otrzymujemy zalecenia.

Dietetyk on-line – wady

Wady dietetycznych poradni internetowych

 • Podstawową wadą jest brak bezpośredniego kontaktu dietetyka z pacjentem.
 • Wizyty online wymagają większej samodyscypliny oraz kontroli, zatem nie stanowią dobrej alternatywy dla osób o małej motywacji.
 • Brak możliwości pomiaru składu ciała, możliwy jest pomiar obwodu talii oraz bioder, który wykonuje pacjent osobiście. Nie jest to dobry sposób, gdyż pacjent nie ma wiedzy na temat wykonywania pomiarów ciała zatem wyniki mogą być zafałszowane.
 • Osoby, u których zdiagnozowano choroby metaboliczne powinny znaleźć się pod opieką specjalisty, z którym kontakt jest bezpośredni, gdyż kontakt za pomocą internetu może okazać się niewystarczający, a wywiad zbyt mało szczegółowy,
 • Wizyty online wymagają od pacjenta posiadania sprawnego komputera/laptopa ze stałym łączem do internetu (przerwy mogą zaburzyć wizytę lub skrócić jej czas), oraz przy korzystaniu z usług za pomocą Skype, posiadania kamery internetowej wraz z mikrofonem. W przypadku, gdy zdecydujesz się na kontakt wyłącznie drogą mailową dodatkowy sprzęt nie jest wymagany,
 • Nie jest to dobra opcja dla osób starszych, które mają kłopot z obsługą sprzętów elektronicznych.
 • Kiepskiej jakości sprzęt może wpłynąć na jakość rozmowy oraz uzyskanych zaleceń od specjalisty.
 • Na rynku zdarzają się firmy, które nie traktują pacjentów indywidualnie, zatem możemy trafić na ofertę, która z pozoru wydaje się korzystna, jednak po otrzymaniu zaleceń może się okazać, że otrzymaliśmy jadłospis zupełnie niedopasowany do naszych preferencji smakowych oraz ewentualnych schorzeń.
 • Nie zawsze tańsza oferta będzie korzystna, warto sprawdzić jakie elementy zawiera dana opcja proponowana przez serwis zajmujący się dietetyką online.

Zdrowie jest priorytetem dla większości ludzi, a zmiana stylu życia na bardziej korzystny dla zdrowia jest tematem interesującym coraz większą liczbę osób. Wielu decyduje się na kontakt ze specjalistą, który na bazie swojej wiedzy będzie mógł nam pomóc uporać się z naszymi problemami. Umawiając się na tradycyjną wizytę lub na wizytę online zawsze istnieje prawdopodobieństwo trafienia na znakomicie wyspecjalizowanego dietetyka z bogatym zasobem wiedzy, który potraktuje nas poważnie i indywidualnie, bądź na osobę, która niestety z dietetyką ma niewiele wspólnego. Polecam, aby korzystać z tych serwisów oraz specjalistów, którzy zostali wypróbowani przez naszych znajomych, przyjaciół oraz tych, o których dobra renoma nie została rozpowszechniona za pomocą fikcyjnych kont.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dietetyk on-line – wady i zalety poradni internetowych - 4.2/5. Oddano 11 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Prywatnie pasjonatka zdrowego stylu życia z zamiłowaniem do poznawania składu i sposobu produkcji żywności, a także jej wpływu na organizm człowieka.