Dieta niskotłuszczowa – jadłospis, przepisy
Aktualizacja: 26 lutego, 2024
Coraz częściej czytamy w mediach o tym, że aby schudnąć musimy ograniczyć jakieś produkty czy makroskładniki w diecie oraz wprowadzić wiele ograniczeń. Czy to na pewno prawda? I czy dieta o obniżonej zawartości tłuszczu ma sens?
Dieta niskotłuszczowa
Ograniczenie makroskładnika, jakim jest tłuszcz w diecie niesie ze sobą wiele konsekwencji. Przede wszystkim tłuszcze są nośnikiem smaku, a więc potrawy beztłuszczowe najczęściej wymagają dużo większej ilości ziół i, co niestety jest bardzo często praktykowane, soli. Poza tym tłuszcz niezbędny jest do wchłaniania i prawidłowego metabolizowania witamin A, D, E, K. Ponadto ograniczenie tłuszczu, który dostarcza relatywnie dużą ilość kalorii (9 kcal/g w stosunku do posiłków białkowych i węglowodanowych – 4 kcal/g) może prowadzić do komponowania diety jednocześnie niskokalorycznej. Dodatkowo po spożyciu pokarmów z dużą zawartością tłuszczu słabnie uczucie głodu oraz mniejsza jest termogeneza poposiłkowa [1].
Jak wykazały badania Ornisha zmniejszenie ilości tłuszczów zwierzęcych, a wzbogacenie w warzywa i owoce zawierające błonnik miało dobroczynne działanie na spadek masy ciała i działanie układu krążenia [1]. W badaniu Heidelberg Trial wykazano, iż mniejsza progresja choroby wieńcowej wiąże się z modyfikacją menu związaną właśnie z ograniczeniem ilości tłuszczów oraz wprowadzaniem aktywności fizycznej [2]. Niemniej oba badania zaznaczają, iż ograniczeniu powinny ulec nie wszystkie tłuszcze, jakie wprowadzamy z pożywieniem, a jedynie tłuszcze nasycone z produktów odzwierzęcych. Oleje i produkty pochodzenia roślinnego są bowiem źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów omega, które mają korzystny wpływ na prewencję chorób miażdżycowych i poprawną pracę serca [1].
Co należy zmienić:
- smażenie zamień na gotowanie na parze, pieczenie w piekarniku;
- zrezygnuj z posiłków wysokoprzetworzonych o dużej zawartości tłuszczu oraz fast foodów;
- zamień produkty pochodzenia zwierzęcego na te roślinne (np. 2x w tygodniu obiad bezmięsny).
Ograniczenie ilości tłuszczu nie jest wskazane w diecie dzieci do lat 3. W ich przypadku ze względu na budowanie się układu nerwowego zaleca się zwiększenie ilości tłuszczów w diecie nawet do 40%.
Dieta niskotłuszczowa – jadłospis
- Śniadanie – owsianka z pomarańczą i granatem
- II śniadanie – koktajl owocowy z dodatkiem płatków gryczanych
- Obiad – pierś z kurczaka zapiekana z warzywami korzeniowymi (marchew, seler, pietruszka) oraz batatem
- Podwieczorek – kakaowy pudding chia
- Kolacja – tortilla z twarożkiem i ziołami
Dieta niskotłuszczowa – przepisy
Składniki:
- 100 g piersi z kurczaka
- 100 g marchwi
- 50 g pietruszki korzenia
- 50 g selera korzenia
- 150 g batata
- 10 g oleju rzepakowego
- zioła i przyprawy
Przygotowanie: warzywa obrać, a następnie pociąć w talarki. Umieścić w rękawie, na nie położyć pierś z kurczaka przyprawioną ziołami, a następnie polać olejem. Zapiekać ok. 40 min. w temp. 180 stopni.
Składniki:
- 2 placki tortilli pełnoziarnistej
- 70g papryki czerwonej
- 10 pomidorków koktajlowych
- 2 garści sałaty
- 4 plastry szynki chudej
- 2 łyżki hummusu klasycznego
Przygotowanie: totrillę rozłożyć na stole. Warzywa pociąć w słupki, następnie hummusem wysmarować tortillę. Na nią położyć sałatę i inne warzywa całość zawinąć i zapiekać w piekarniku 5 min.
Składniki:
- 40g hummusu klasycznego
- 1 papryka żółta
- 2 marchewki
- 1 seler naciowy
Przygotowanie: warzywa pociąć w słupki, położyć obok hummusu. Zjadać maczając warzywa w hummusie.
Literatura:
- Barbara Zahorska-Markiewicz, Kontrowersje wokół diet, „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii”, 2005, tom 1, nr 1, s. 9–14 [dostęp on-line] https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/view/26102/20912
- Barbara Trzeciak, Joanna Ścisło, Bartosz Trzeciak, Janusz Siebert, Modyfikacja stylu życia
a choroby układu
sercowo-naczyniowego, [dostęp on-line] https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/12230/10108