Dieta na obrzęki – produkty zalecane i zakazane

🕣 2 min czytania

Aktualizacja: 30 grudnia, 2024

Uczucie obrzmienia, ciężkości, dyskomfort. To dolegliwości związane z obrzękami, jakie często tworzą się w organizmie. Zatrzymujące się w naszych tkankach płyny, powodują opuchliznę, która sprawia, że czujemy się ciężko. A to wszystko za sprawą zaburzonej gospodarki wodnej organizmu, którą wywoływać może wiele schorzeń oraz nieodpowiednia dieta i styl życia. Najczęstszą formą obrzęków są opuchnięte kończyny dolne. Jak radzić sobie z obrzękami?

Dieta na obrzęki

Jak się okazuje, dieta może być bardzo pomocna w walce z uciążliwymi obrzękami ciała. Przede wszystkim dieta, która służyć ma pozbyciu się niechcianej wody z organizmu, musi opierać się na kilku ważnych zasadach. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Duże ilości płynów (co najmniej 2,5 l najlepiej wody mineralnej) zapobiegają zatrzymaniu ich w ciele. Nierzadko obrzęki pojawiają się w momencie braku odpowiedniej ilości wody w organizmie, a komórki w kryzysowej sytuacji, zatrzymują płyny w celu prawidłowego funkcjonowania. Przydatne okazują się ziołowe herbaty, np. herbata z pokrzywy. W diecie na obrzęki powinny zagościć także ryby i naturalne składniki o charakterze diuretycznym – takie właściwości posiadają owoce cytrusowe. Pomocne okazują się także produkty bogate w potas, które regulują gospodarkę wodną organizmu. W zwalczaniu obrzęków bardzo dobrze sprawdza się białko, pochodzące z chudych mięs, wędlin czy nabiału, które wiąże zgromadzoną wodę.

Ważne jest także ograniczenie spożycia soli, która wzmacnia efekt zatrzymania wody w organizmie. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych, które zawierają spore ilości sodu. W diecie na obrzęki powinniśmy unikać również alkoholu, który skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i przesiąkaniem wody do tkanek.

Dieta na obrzęki – produkty zalecane

  • produkty bogate w potas: pomidory, banany, ziemniaki, suszone owoce, marchew seler
  • owoce cytrusowe
  • produkty o działaniu moczopędnym: arbuzy, truskawki, czereśnie, żurawina, ogórki, papryka
  • produkty bogate w rutynę: czarny bez, dziurawiec, aronia
  • produkty bogate w krzem: kasza jaglana i gryczana
  • przyprawy i zioła: imbir, natka pietruszki, pokrzywa, kminek, skrzyp
  • produkty bogate w białko: chude mięsa, wędliny, twaróg, rośliny strączkowe
  • ryby
  • niskosodowa woda mineralna
  • orzechy, pestki słonecznika

Dieta na obrzęki – produkty zakazane

  • produkty bogate w sód: wędliny, słodycze, produkty typu instant, wysoko przetworzone, z wysoką zawartością soli
  • produkty ostro przyprawione, fast-food
  • produkty konserwowe, marynowane
  • alkohol

Z pewnością każdy z nas kiedyś doświadczył tego nieprzyjemnego uczucia obrzmienia. Zwykle kobiety cierpiące na PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) cierpią z powodu zatrzymującej się w organizmie wody. Ponadto wiele schorzeń wiąże się z tą dolegliwością. Oprócz leków diuretycznych można skutecznie wspomóc się dietą. Wystarczy zastosować parę prostych zasad, a poczujemy lżej i znacznie lepiej.

 

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Aleksandra Musiał
Aleksandra Musiał , Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.
Dodaj do ulubionych

Opinie

  1. Nie rozumiem w jakim skrajnie problematycznym przypadku można zalecić komukolwiek WĘDLINY które zostały wpisane na listę rakotwórczych produktów przez Międzynarodową Agencję Badania Raka (IARC) działającą pod WHO.

    1. Nic dodać nic ująć. Dziękuję.

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *