Czarna rzepa – właściwości, zastosowanie na włosy, przepisy
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Ma wyrazisty smak, mnóstwo witamin, jest popularna w medycynie, kosmetyce oraz zielarstwie, a w kuchni stanowi smaczny dodatek do surówek i kanapek. Poznajmy właściwości i sposoby wykorzystania czarnej rzepy.
Czarna rzepa
Czarna rzepa, inaczej czarna rzodkiewka znana była już w starożytności, a w Europie jest uprawiana od XIII wieku. Jest to roślina jednoroczna z rodziny kapustowanych i warzyw rzepowatych, o grubym ciemnym korzeniu. Osiąga zazwyczaj ponad pół metra wysokości, najczęściej nie przekracza 70 cm. Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych i w półcieniu, na żyznych i dobrze przepuszczalnych glebach.
Właściwości czarnej rzepy
Czarna rzepa wykazuje wiele właściwości odżywczych. Jest źródłem witamin, głównie C, A i z grupy B, składników mineralnych takich jak potas, wapń, magnez, fluor, żelazo, cynk. Oprócz tego zawiera błonnik, substancje antybakteryjne, związki siarkowe, olejki eteryczne, antocyjany oraz fitosterole. Czarna rzepa wspomaga pracę układu pokarmowego, krwionośnego, oddechowego, odpornościowego, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwinfekcyjnie, oczyszcza organizm, poprawia metabolizm, wzmacnia włosy, paznokcie
i poprawia wygląd skóry.
Zastosowanie czarnej rzepy
Czarna rzepa może mieć zastosowanie w schorzeniach wątroby, woreczka żółciowego, przy wzdęciach, zaparciach lub innych problemach trawiennych. Ponadto polecana jest w bólach reumatycznych, nerwobólach i bólach gośćcowy. W czasie anemii spożywanie czarnej rzepy może wspomóc jej leczenie. Może stać się skuteczna również w czasie przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych np. w czasie chrypki, kaszlu. Czarna rzepa wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. W związku z tym można stosować preparaty z czarnej rzepy w przypadkach nadmiernego wypadania włosów, matowienia i rozdwojenia końcówek. Czarna rzepa na pewno wzmocni je i poprawi ich stan. Na rynku dostępny jest szereg gotowych preparatów jednakże można przygotować je samodzielnie w domu np. wcierając w skórę głowy sok, uzyskany ze startej i przeciśniętej przez gazę rzepy. Kuracja powinna być powtarzana co 2–3 dni i nie przekraczać jednego miesiąca
Czarna rzepa – przepisy
Czarną rzepę można wykorzystać do przygotowania wielu potraw. Popularna jest jako składnik kanapek czy surówek. Oto kilka prostych przepisów z czarną rzepą.
Surówka z czarnej rzepy i selera
Czarną rzepę i seler należy umyć, obrać i zetrzeć na tarce. Następnie dodać jogurt naturalny (lub śmietanę). Doprawić do smaku solą i pieprzem. Taką surówkę można wykonać również z rzepy i bez innych dodatków lub z innymi ulubionymi warzywami i/lub owocami np. marchwią czy jabłkiem.
Ser twarogowy z rzepą
Startą rzepę należy zmieszać z serkiem twarogowym, dodać łyżeczkę śmietany lub jogurtu naturalnego, dodać posiekaną natkę pietruszki, doprawić solą, pieprzem i/lub ulubionymi przyprawami.
Krem z czarnej rzepy
Do garnka należy wlać olej, po rozgrzaniu wsypać pokrojoną w kostkę cebulę i por.
Po zeszkleniu dodać pokrojoną czarną rzepę, pietruszkę i ziemniaki. Całość należy dusić pod przykryciem ok. 10 min. Następnie dolać wody lub bulionu nieco ponad poziom warzyw. Gotować do miękkości. Następnie całość zmiksować i doprawić ulubionymi przyprawami.
Czarna rzepa jest bardzo cennym warzywem, które w ostatnim czasie stało się nieco zapomniane. Ma mnóstwo składników odżywczych, można stosować ją w wielu schorzeniach i problemach zdrowotnych. W kuchni z czarnej rzepy można z łatwością przygotować wiele szybkich i prostych dań. Jedzmy ją więc na zdrowie.
Mam pytanie – podobno stosowanie preparatów do wlosów typu szampon czy odżywka z czarnej rzepy są latem szkodliwe dla włosów, powodują ich łamanie etc. Prawda to? Olga