Cynamon – właściwości odchudzające i zdrowotne
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Cynamon kojarzy się nam głównie ze świętami, szarlotką i grzańcem. Potrawy z jego dodatkiem nabierają intensywnego i słodkiego aromatu. Nie w tym tkwi jednak sekret jego fenomenu. Swoje zastosowanie znajduje również w dietach odchudzających i medycynie.
Jest niezaprzeczalną gwiazdą wśród przypraw. Powstaje on z wysuszonej kory drzewa z rodziny wawrzynowatych. W medycynie stosuję się go od pięciu tysięcy lat. W starożytnych tekstach chińskich widnieją wzmianki o cynamonie, jako leku przeciw przeziębieniom oraz kłopotom trawiennym.
Właściwości i działanie cynamonu
Cynamon dodaje energii i witalności, jest wspaniałym źródłem wapnia, żelaza i manganu. Pobudza trawienie, zaopatruje organizm w błonnik pokarmowy, zapobiega nadkwaśności oraz działa przeciwbiegunkowo.
Jedynie pół łyżeczki cynamonu dziennie obniża poziom cholesterolu, jak również pomaga w regulowaniu poziomu cukru we krwi, co może być bardzo istotne dla osób cierpiących na cukrzycę. Przyprawa ta usprawnia dopływ krwi do mózgu, dzięki czemu szare komórki dostają więcej tlenu oraz składników odżywczych. Pomaga nam to w lepszym zapamiętywaniu, poprawia naszą koncentrację oraz pamięć wzrokową. Wpływa także na ciśnienie krwi. O obniżających ciśnienie krwi właściwościach cynamonu przeczytasz tutaj.
Cynamon wykazuje niesamowite właściwości wspomagające leczenie chorób wywołanych zakażeniem przez drożdżaki np. męczącego wielu ludzi grzyba Candida.
Jemy cynamon i … tracimy na wadze
Przyprawę tą można dodać nie tylko do ciast. Jest ona również idealna do herbaty, napojów mlecznych, kawy, a nawet mięsa. W przyjemny sposób nadaje aromatu nalewkom. Jest idealny do kawy, skleja fusy, a kawa smakuje lepiej oraz wygodniej się ją pije.
Skoro zeszliśmy na temat jedzenia, warto dodać, że cynamon jest sprzymierzeńcem osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Przyspiesza on przemianę materii, polepsza proces trawienia oraz reguluje pracę nerek. Jednym słowem cynamon oczyszcza organizm oraz pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Często jest składnikiem kremów antycelulitowych.
Bardzo pomocny w pozbyciu się zbędnych kilogramów jest podobno taki koktajl z dodatkiem cynamonu:
- do szklanki kefiru (jogurtu lub mleka zsiadłego) zawierającego żywe kultury bakterii dodać pół łyżeczki cynamonu, pół łyżeczki imbiru i szczyptę chili. Wszystko dokładnie wymieszać i wypić. W przepisie tym pojawia się zastrzeżenie, że ten koktajl ten jest skuteczny tylko wówczas, gdy zawiera wszystkie wymienione składniki. Jednak pamiętajmy, że najlepszym środkiem odchudzającym jest odpowiednie żywienie, zdrowy tryb życia oraz aktywność fizyczna.
Należy uważać na olejek eteryczny cynamonu gdyż zwiększa on łaknienie, co może być przy odchudzaniu dość kłopotliwe, ale za to przydatne dla „niejadków”.
Cynamon – przeciwwskazania
Cynamon nie jest wskazany dla osób z chorobami wrzodowymi przewodu pokarmowego oraz ze skłonnościami do krwotoków. Ograniczyć cynamon w swojej diecie powinny również kobiety w ciąży, bo nadmiar tej przyprawy może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Oczywiście osoby mające alergię na cynamon powinny unikać go w postaci naturalnej, jak i w preparatach. O skutkach ubocznych stosowania cynamonu możesz przeczytać tutaj.
Dosypuj cynamon do różnych potraw i ciesz się nie tylko jego wspaniałym aromatem oraz smakiem, ale także dobroczynnymi właściwościami.
Literatura:
- Beejmohun V., Peytavy-Izard M., Mignon C. i in., Acute effect of Ceylon cinnamon extract on postprandial glycemia: alpha-amylase inhibition, starch tolerance test in rats, and randomized crossover clinical trial in healthy volunteers, „BMC Complement Altern Med” 2014, nr 23;14, s. 351, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25249234 [dostęp 20.03.2017].
- Khaki A., Khaki A.A., Hajhosseini L., i in., The anti-oxidant effects of ginger and cinnamon on spermatogenesis dys-function of diabetes rats, „Afr J Tradit Complement Altern Med” 2014, nr 4;11(4), s. 1-8, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25392573 [dostęp 20.03.2017].
- Badalzadeh R., Shaghaghi M., Mohammadi M., The effect of cinnamon extract and long-term aerobic training on heart function, biochemical alterations and lipid profile following exhaustive exercise in male rats, „Adv Pharm Bull” 2014, nr 4(Suppl 2), s. 515-20, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25671183 [dostęp 20.03. 2017].
- Ratajczak A., i in., Suplementy diety w leczeniu cukrzycy typu 2 – fakty i kontrowersje, „Farmacja współczesna” 2015, nr 8, s. 36-43.
- Kaławaj K., Lemieszek M., Prozdrowotne właściwości cynamonu, „Medycyna ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2015, Tom 21, nr 3, s. 328-331.
Cynamon dodaje do płatków owsianych pycha !!!
Ja zamiast schudnąć to przytylam
Ja na odchudzanie polecam reducer thermo, w końcu coś co rzeczywiście działa a nie ciągle jakieś próby i nic. Cynamonem nic się nie zrobi jak się ma problem tak naprawdę.
Wszystko to prawda co w artykule jednak zabrakło informacji jaki gatunek cynamonu należy spożywać, bo na zdjęciu jest prezentowany cynamon chiński charakterystyczne rurki puste w środku. Natomiast leczniczy i najzdrowszy jest cynamon cejloński. On zawiera minimalne ilości kumaryny i jego rurki są pełne w przekroju jak cygaro . Chiński natomiast zawiera znaczne ilości szkodliwej kumaryny i niektórzy cierpią na zgagę po jego spożyciu nawet minimalnej ilości.
Bardzo dobrze smakuje kawa,parzona ,fusiasta z dodatkiem 1 lyzeczki cynamonu i jednej lyzeczki miodu z odrobina mleka,POLECAM