Batony proteinowe – domowy przepis. Kiedy najlepiej jeść batony proteinowe
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Batony proteinowe okazują się być ciekawym rozwiązaniem dla osób zabieganych, prowadzących zdrowy, aktywny tryb życia. Produkty tego typu mogą stanowić substytut wyrobów cukierniczych, a także są wygodne w spożyciu, dostarczając przy tym wartościowych kalorii. Oczywiście batony proteinowe lepiej zrobić samemu niż kupować gotowe, które przeważnie należą do produktów wysoko przetworzonych.
Batony proteinowe
Batony proteinowe to produkty o zróżnicowanym składzie, które oprócz stosunkowo wysokiej zawartości białka zawierają również różnego rodzaju kontrowersyjne i raczej niepożądane substancje, a mianowicie mowa o takich składnikach jak cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, utwardzone tłuszcze roślinne oraz sztuczne barwniki i konserwanty. Tymczasem okazuje się, że większość batonów proteinowych reklamowanych jako produkty przeznaczone dla sportowców oraz osób dbających o linię, nie różnią się zbytnio od batonów, które można kupić w supermarketach. Nie trzeba być specjalistą, aby wiedzieć, iż tego typu smakołyki mogą jedynie sprzyjać gromadzeniu tłuszczu zapasowego.
Oczywiście można znaleźć kilka ciekawych produktów, które są pozbawione tłuszczu trans, cukrów prostych czy sztucznych substancji słodzących. Niestety, nawet pomimo tego bardzo często w składzie takich batonów możemy znaleźć stosunkowo wysoki udział białek roślinnych, sojowych, czy pszenicznych – białka traktowane jako surowce drugiej kategorii (mniej wartościowe). Warto nadmienić, iż istnieje względnie mało batonów proteinowych na rynku, które zawierają wysokojakościowe białka serwatkowe, bez niepożądanych substancji, w dodatku są bardzo drogie.
Ponadto należy wspomnieć, iż batony proteinowe z wyższej ”półki” słodzone są zazwyczaj poliolami. Poliole to alkohole wielowodorotlenowe, które przeważnie wykorzystywane są jako substancje słodzące w przemyśle spożywczym. W przeciwieństwie do takich cukrów jak glukoza czy fruktoza, poliole charakteryzują się o około 40% mniejszą wartością energetyczną, niskim indeksem glikemicznym i insulinowym oraz innym metabolizmem. Do substancji słodzących z rodziny polioli zaliczamy: sorbitol, mannitol, izomalt, syrop maltitolowy, syrop sorbitolowy, maltitol, laktitol, erytrytol, ksylitol. Jak zatem widać, zastępowanie sacharozy i syropów glukozowo-frukltozowych poliolami może przynieść wiele korzyści. Niestety nie wszystkie osoby dobrze tolerują poliole, dlatego większe ich spożycie może doprowadzić do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego.
Kiedy najlepiej jeść batony proteinowe
Batony proteinowe, zwłaszcza robione samodzielnie, mogą stanowić znakomite rozwiązanie w przypadku osób zabieganych, żyjących w pośpiechu, dbających o własne zdrowie oraz wygląd. Nie ulega wątpliwościom, iż dużą zaletą tego typu produktów jest fakt, że są sycące, wygodne w spożyciu oraz zaspokajają potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Batony proteinowe mogą okazać się niezwykle przydatne szczególnie w sytuacjach kryzysowych, gdy nie jesteśmy w stanie spożyć pełnowartościowego posiłku, np: podczas przerwy w szkole/pracy czy w trakcie podróży. Ze względu na kiepski skład większości batonów proteinowych, które dostępne są na naszym rynku, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie przygotowanie ich samodzielnie, w warunkach domowych, dodatkowo własne wyroby są bardziej ekonomiczne.
Batony proteinowe – przepis
Chcąc zrobić domowe batony proteinowe nie trzeba być wirtuozem w kuchni. Wystarczy odrobina wyobraźni i czasu. Myślę, że nikt z was nie będzie miał problemu zrobić tego samodzielnie, gdyż wcale nie jest to trudne w przygotowaniu.
Składniki:
- Orzechy nerkowca – 200 g
- Płatki owsiane – 150 g
- Odżywka białkowa – 100 g
- Mleko 3.2% – 150 g
- Masło orzechowe (z migdałów) – 70 g
- Oliwa do posmarowania blachy
Sposób przygotowania:
Orzechy, płatki owsiane i odżywkę wrzuć do blendera i zmiksuj na proszek. Zblenduj masło orzechowe z mlekiem, po czym obie masy połącz ze sobą. Mieszaj całość aż do uzyskania kleistej masy. Blachę posmaruj niewielką ilością oliwy, a następnie wyłóż na nią masę, którą lekko ugnieć. Na końcu włóż wszystko do lodówki i po upływie 3 godzin podzieli batoniki na kawałki dowolnej wielkości.
Kcal: 2629,4
B: 150g
W: 173,9g
T: 152,5g
Błonnik: 17,8g
Na podstawie wyżej wymienionych informacji można stwierdzić, iż batony proteinowe, szczególnie robione samodzielnie, mogą okazać się ciekawym rozwiązaniem w sytuacji, gdy brakuje nam czasu na przygotowanie zdrowych i wartościowych posiłków lub w przypadku zaspokojenia ochoty na słodkie. To będzie zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż sięganie po wysoko przetworzone przekąski w formie słodyczy. Oczywiście, nawet wyroby domowe powinny stanowić pewną alternatywę w sytuacjach kryzysowych, na pierwszym miejscu powinniśmy zadbać o całokształt naszej strategii żywieniowej.
Literatura:
- Health potential of polyols as sugar replacers, with emphasis on low glycaemic properties Geoffrey Livesey https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19087388
- Poliole – zamienniki cukru” ,,Polyols – sugar substitutes” dr inż. Anna Długołęcka
- Polyols in confectionery: the route to sugar-free, reduced sugar and reduced calorie confectionery. Zumbé A1, Lee A, Storey D. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11318000