Aloes do picia – właściwości, zastosowanie. Czy aloes do picia wspomaga odchudzanie?
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
Aloes jest niezwykłą rośliną będącą źródłem cennych substancji dla naszego organizmu. Z jego leczniczych właściwości korzystali już starożytni Egipcjanie. Roślina ta łagodzi stany zapalne skóry, poprawia odporność, obniża poziom cukru oraz przyspiesza gojenie się ran. Ponadto stosowana jest również w przypadku alergii. Czy aloes wspomaga proces odchudzania?
Aloes do picia
Aloes znany jest przede wszystkim dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom. Jest to roślina, która w swoim składzie zawiera ponad 200 składników o dużej aktywności biologicznej, m.in. witaminy, minerały, enzymy, polisacharydy, aminokwasy czy kwasy tłuszczowe. Na półkach sklepowych możemy zauważyć całkiem sporo różnorodnych produktów na bazie aloesu, jednak różnią się one między sobą przede wszystkim składem. Niestety w większości z nich obecne są dodatki słodzące, zagęstniki, regulatory kwasowości oraz aromaty. Z tego względu warto wybierać napoje o korzystnym składzie bądź wyroby domowej roboty, które będą wspaniałą alternatywą dla słodkich napojów.
Aloes do picia – właściwości
Picie aloesu wpływa na wiele obszarów naszego organizmu. Miąższ aloesu składa się w około 98% z wody, natomiast pozostałe 2% to ponad 200 składników o dużej aktywności. Jest on cennym źródłem niezbędnych pierwiastków, jak miedź, wapń, potas, fosfor, magnez, żelazo i cynk, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układów enzymatycznych w różnych szlakach metabolicznych. W swoim składzie aloes zawiera również witaminy z grupy B, kwas foliowy, cholinę, witaminę C oraz beta-karoten. Istotnym składnikiem są także enzymy tj. peroksydaza, katalaza, fosfataza alkaliczna, celulaza, lipaza, które uczestniczą w przemianach metabolicznych organizmu. Z kolei saponiny wykazują aktywności ściągające oraz odkażające. Aloes jest doskonałym źródłem kwasu salicylowego oraz steroli, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjne. Odpowiednia zawartość polisacharydów wspomaga układ immunologiczny, zaś pochodne antrachinowe mają właściwości przeczyszczające, dlatego zalecane są u osób z zaparciami. Substancje te zwiększają objętość mas kałowych, co ułatwia wydalanie ich z organizmu. Ponadto aloes obniża stężenie cholesterolu i cukru we krwi oraz korzystnie wpływa na skład mikroflory jelitowej.
Aloes do picia – odchudzanie
Aloes idealnie sprawdza się również jako środek wspomagający proces odchudzania. Dzieje się tak dlatego, że przyspiesza on przemianę materii oraz metabolizm kwasów tłuszczowych za sprawą obecności sporej ilości enzymów. Wspomaga pracę jelit, dzięki czemu działa jak naturalny środek przeczyszczający, który pomaga usunąć toksyny oraz inne szkodliwe substancje z naszego organizmu. Należy jednak pamiętać, że utrata masy ciała powinna opierać się na zdrowych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej, a sok aloesowy powinien stanowić jedynie dodatek do naszej codziennej diety.
Jak stosować aloes do picia?
Sok z aloesu można zarówno pić, jak i stosować zewnętrznie na skórę. Własnoręcznie przygotowany, czysty miąższ świetnie sprawdzi się przy stanach zapalnych skóry oraz jako kosmetyk do pielęgnacji skóry. Rozcieńczony z wodą zastąpi tonik lub płukankę do włosów czy płyn jamy ustnej. Domowy sok powinno się spożywać 3 razy dziennie po pół szklanki. Stuprocentowego soku aloesowego nie należy mylić z napojami, które w swoim składzie zawierają zaledwie około 30% aloesu. Przed kupnem takiego produktu warto zwrócić uwagę na jego skład oraz obecność substancji słodzących.
Aloes ceniony jest już od wieków. Ze względu na szerokie spektrum działania wykorzystywany jest przy wielu dolegliwościach. Ceniony jest zarówno w różnych gałęziach medycyny, jak i w kosmetologii. W związku z jego korzystnym wpływem na stan naszego zdrowia warto wprowadzić napój aloesowy do codziennej diety. Należy jednak zwrócić uwagę, aby były to napoje dobrej jakości.
Literatura:
- E. Cieślik, K. Turcza, „Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb”, Post Fitoter. 2015, (16) 2, 117–124,
- A. Kukułowicz, I. Steinka, „Aloes – możliwość wykorzystania jako suplementu diety”, Probl Hig Epidemiol, 2010, 91 (4), 632–636,
- K. Zamiara, „Aloes – jego tajemnicza moc”, Historia farmacji, 2010, 66, 7, 495–497.
sam przygotowuję SOBIE aloes według moich potrzeb.Z różnych owoców,bez chemicznej przeróbki.sam choduje aloes,I używam liście drugo czne są najbogatsze witaminy.(miksuję całe liście,po uprzednim umyciu pod bieżącą wodą
i od krojeniu kolców.—zdrowie to podstawa takie JEST moje motto.