Żuj dłużej by zachować piękną sylwetkę

16 18 20

Naukowcy z uniwersytetu Wageningen udowodnili, że długość żucia w ustach pożywienia przed połknięciem, wpływa na ilość, jaką w ostateczności spożyjemy. Świadome jedzenie, bez pośpiechu znalazło naukowe potwierdzenie skuteczności w zachowaniu pięknej i szczupłej sylwetki.

Żuj dłużej a mniej zjesz

Niejednokrotnie spożywanie posiłków „w biegu” jest przyczyną otyłości wśród osób zapracowanych, szczególnie jeśli większość swojego czasu spędzają przy biurku. Holenderscy naukowcy przeprowadzili badania, w czasie których chcieli sprawdzić jak żucie pokarmu może wpłynąć na ilość spożywanego przez nas jedzenia.

W tym celu, wyznaczonej grupie osób polecono, aby w czasie posiłku przeżuwały swój kęs przez 1 min bądź 8 min. W tym samym czasie wprowadzano do ich żołądka za pomocą sądy różne ilości jedzenia. Następnie po 30 min podawano im posiłek, z którego mogli zjeść tyle na ile mają ochotę. Jak się okazało, pożywienie wprowadzane przez sondę nie miało znaczenia. Ilość spożywanego jedzenia w kolejnym posiłku zależna była od długości przeżuwanych kęsów. Osoby które robiły to w ciągu 8 min jadły najmniejsze porcje.

Wśród osób dbających o zdrowie i szczupłą sylwetkę popularna jest metoda mindfull eating, która pozwala w pełni cieszyć się posiłkiem i zachować odpowiednią wagę. Dokładne przeżuwanie jest jednym z ważniejszych jej punktów. Teraz naukowcy potwierdzają, że świadome i powolne jedzenie swoich posiłków pomaga zjeść mniejsze porcje i jednocześnie całkowicie zaspokoić swój głód.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Żuj dłużej by zachować piękną sylwetkę - 3.8/5. Oddano 4 głosy.
Autor artykułu: