Zapalenie stawów – objawy, dieta. Jak leczyć zapalenie stawów

Zapalenie stawów może mieć różne przyczyny i powodować szereg objawów, a nawet upośledzać zdolność do wykonywania codziennych czynności. Czynniki wpływające na rozwój choroby obejmują uraz, nieprawidłowy metabolizm, cechy genetyczne, infekcje i dysfunkcje układu immunologicznego. Zarówno aktywność fizyczna, jak i odpowiednia dieta mogą poprawić funkcjonowanie, zdrowie psychiczne oraz niwelować ból.
Zapalenie stawów
Zapalenie stawów to stan, w którym dochodzi do zwyrodnienia chrząstki stawowej. Stan zapalny powoduje jej uszkodzenie, zniekształcenie oraz ograniczenie ruchomości, a w następstwie pojawienie się objawów zapalenia stawów. Do najczęściej rozpoznawanych rodzajów zapalenia stawów można zaliczyć m.in.: chorobę zwyrodnieniową stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, bakteryjne zapalenie stawów i dnę moczanową.
Objawy zapalenia stawów
Każde z powyższych schorzeń charakteryzuje się swoistymi objawami zapalenia stawów.
Do ogólnych można zaliczyć:
- sztywność stawów,
- obrzęk,
- ocieplenie skóry w miejscu występowania stawu,
- zaczerwienienie,
- ból stawów,
- ograniczone funkcje stawów.
Wiele postaci zapalenia stawów, ponieważ są to choroby reumatyczne, może powodować objawy dotyczące różnych narządów ciała, które nie obejmują bezpośrednio stawów. Objawy u niektórych pacjentów mogą również obejmować:
- gorączkę,
- obrzęk gruczołu (powiększone węzły chłonne),
- utratę masy ciała,
- zmęczenie,
- złe samopoczucie,
- objawy wynikające z nieprawidłowości funkcjonowania narządów, takich jak płuca, serce lub nerki.
Ból spowodowany artretyzmem może być stały lub może pojawiać się i znikać. Może dotyczyć tylko jednej części lub być odczuwanym w wielu częściach ciała.
Każdy, kto doświadcza któregokolwiek z powyższych kluczowych znaków ostrzegawczych, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza.
Jak leczyć zapalenie stawów?
Leczenie ma na celu kontrolę bólu, minimalizację uszkodzeń stawów oraz poprawę lub utrzymanie jakości życia. Obejmuje:
- leki,
- terapie niefarmakologiczne,
- terapię fizyczną lub zajęciową,
- utratę masy ciała,
- edukację i wsparcie pacjentów,
- operacje, w tym wymiana stawu.
Leki będą zależeć od rodzaju artretyzmu. Powszechnie stosowane leki to:
- środki przeciwbólowe: zmniejszają ból, ale nie mają wpływu na stan zapalny;
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): zmniejszają ból i stan zapalny. Dostępne bez recepty NLPZ obejmują ibuprofen (Advil, Motrin IB) i naproksen sodu (Aleve). Niektóre NLPZ są dostępne jako kremy, żele lub plastry, które mogą być stosowane na konkretne stawy;
- przeciwutleniacze: niektóre kremy i maści zawierają mentol lub kapsaicynę, składnik, odpowiadający m.in. za ostry smak papryki. Ich stosowanie może zmniejszać ból;
- kortykosteroidy: prednizon i kortyzon zmniejszają stan zapalny.
Zapalenie stawów – dieta
Zdrowa, zbilansowana dieta z odpowiednimi ćwiczeniami, unikanie palenia i nadmiaru alkoholu może pomóc osobom z artretyzmem zachować ogólny stan zdrowia.
Nie ma konkretnej diety, która leczy zapalenie stawów, ale niektóre rodzaje żywności mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny. Pokarmy i dania, które można znaleźć w diecie śródziemnomorskiej, mogą dostarczyć wielu składników odżywczych pomagających utrzymać prawidłowy stan zdrowia stawów:
- ryby (tłuste ryby morskie, obfitują w kwasy omega-3. Kwasy te wykazują działanie przeciwzapalne, zmniejszając stężenie parametrów zapalnych);
- orzechy i nasiona (są źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (MUFA), które podobnie jak kwasy omega-3 wykazują działanie przeciwzapalne);
- owoce i warzywa (wspierają układ immunologiczny i przeciwdziałają niekorzystnemu działaniu wolnych rodników);
- oliwa z oliwek extra virgin tłoczona na zimno – poza jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi (MUFA) oliwa z oliwek zawiera składnik zwany oleocanthal, związek o korzystnym działaniu m.in. w leczeniu RZS;
- produkty pełnoziarniste (zawierają błonnik, który zmniejsza stan zapalny);
- rośliny strączkowe (działają antyoksydacjnie i przeciwzapalnie, są źródłem białka i minerałów).
Prawidłowe odżywianie może odgrywać ważną rolę w leczeniu zapalenia stawów i zmniejszać ryzyko jego wystąpienia. Chociaż produkty spożywcze, wrażliwość pokarmowa lub nietolerancja nie są znane z tego, że powodują artretyzm, zbilansowana dieta pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i kontrolować stan zapalny. Pokarmy, które go zwiększają, zwłaszcza pokarmy pochodzenia zwierzęcego, wysokoprzetworzone (zawierają tłuszcze trans, które nasilają stany zapalne w organizmie) i dieta bogata w cukier mogą pogorszyć objawy choroby.
Dna moczanowa jest jednym z rodzajów zapalenia stawów, który jest ściśle związany z dietą, Jest stanem spowodowanym podwyższonym poziomem kwasu moczowego, który może być wynikiem diety bogatej w puryny, tak więc produkty takie jak: mięso, ryby, suche nasiona roślin strączkowych, alkohol, czarna herbata i marynaty mogą wywołać zaostrzenie choroby.
Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby zachować mobilność i dobrą jakość życia. Konieczne jest poznanie choroby i możliwości leczenia, poświęcenie czasu na aktywność fizyczną i dążenie do utrzymania prawidłowej masy ciała.
Literatura:
- https://www.niams.nih.gov/health-topics/arthritis
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0024677/
- Szczeklika, P. Gajewski,: Choroby wewnętrzne. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2009 s. 852-854.
- L. Pachocka, M. Jarosz,: Dna moczanowa., Wydawnictwo PZWL
- Cleland LG, Hill CL, James MJ. Diet and arthritis. Baillieres Clin Rheumatol. 1995 Nov;9(4):771-85.
- https://www.cdc.gov/arthritis/basics/types.html

Żelatyna – cała prawda o żelatynie, czy naprawdę wzmacnia stawy, włosy i paznokcie? czytaj więcej
Glukozamina od lat ma tylu samo zwolenników co przeciwników, stanowi temat wiecznych dyskusji pośród różnych specjalistów z dziedziny zdrowia, jest też często wymieniana jako tzw. „must have” przez sportowców trenujących dyscypliny siłowe lub siłowo-wytrzymałościowe. Czy suplementacja glukozaminą rzeczywiście przynosi korzyść dla naszych stawów? Czy jest bezpieczna dla organizmu? Czy naprawdę warto włączyć ją do diety codziennej? Bazując na najnowszych doniesieniach medycznych, postaramy się udzielić odpowiedzi na zadane pytania. Zapraszamy do lektury! czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !