Wpływ nadmiaru cukru w diecie na stan skóry
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Stan cery, zarówno wygląd, jak i odżywienie, zależą od jej rodzaju, kosmetycznej pielęgnacji, stylu życia (stres, nałogi), kondycji zdrowotnej oraz prawidłowego nawodnienia i odżywienia organizmu. Przyjrzyjmy się dokładniej ostatniemu punktowi. Czy jeżeli będziemy odpowiednio “karmić” swoją skórę, to ona odwdzięczy się nieskazitelną prezencją? Co jeśli nasza dieta będzie obfitowała w cukry proste – “osłodzi” nasz wygląd, czy może niekoniecznie?
Cukier a stan skóry
Jednym z winowajców powstawania zaskórników, pryszczy, wyprysków, krost i tym podobnych zmian skórnych jest dieta obfitująca w cukry proste. Przy problemach z cerą najlepiej byłoby całkowicie wyeliminować ten składnik, ale wystarczającym rozwiązaniem będzie, jeśli ograniczymy go do 10 % całkowitej ilości spożytych węglowodanów w ciągu dnia. Należy wystrzegać się:
- produktów z białej mąki (jasne pieczywo, makarony, ryż),
- cukru do słodzenia,
- słodyczy,
- ciast,
- żywności wysokoprzetworzonej z syropem glukozowo-fruktozowym w składzie,
- nektarów,
- napojów i soków, czyli żywności o wysokim indeksie glikemicznym (IG).
Warto zadbać o to, by codzienna dieta była różnorodna, dostarczała odpowiedniej ilości składników odżywczych, błonnika, witamin i minerałów. Należy sięgać po produkty nieprzetworzone, a do picia wybierać wodę mineralną oraz herbatki ziołowe.
Cukier a trądzik
Trądzik kojarzy się przede wszystkim z okresem dojrzewania i tzw. “burzą hormonów”, kiedy następuje wzmożona produkcja łoju i androgenów. Jednak ta jednostka chorobowa nie dotyka jedynie nastolatków. Okazuje się, że dieta bogata w cukry proste może prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej, a ta z kolei do pojawienia się wyprysków i krostek na skórze.
Wśród przyczyn powstawania trądziku często wymienia się dietę bogatą w cukier i słodycze. Żywność wysokoprzetworzona, zawierająca syropy cukrowe i węglowodany proste jest wyjątkowo niekorzystna dla cery. Wśród niej należy wymienić wszelkiego rodzaju ciastka, ciasta, drożdżówki, czekoladki, batony, napoje, soki, produkty z dodatkiem syntetycznych substancji konserwujących, barwników, aromatów, itp. Są to produkty o wysokim IG, które spożywane w dużych ilościach mogą powodować hiperglikemię i hiperinsulinemię. Te z kolei będą wpływać na zwiększone wydzielanie insuliny oraz hormonu wzrostu IGF-1, który stymuluje wydzielanie łoju i sprzyja pojawieniu się zmian trądzikowych. Prawdopodobnie insulina uczestniczy w wytwarzaniu sebum i może się przyczyniać do wzrostu IGF-1.
Dieta chorych na trądzik powinna być odpowiednio zróżnicowana, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, minerały i witaminy, a także wykluczać produkty o potwierdzonym, niekorzystnym wpływie na rozwój tego schorzenia.
Podsumowując, stan cery w dużej mierze zależy od codziennej diety. Nadmiar produktów przetworzonych z wysoką zawartością cukrów prostych będzie skutkował wystąpieniem wyprysków, a nawet trądziku. Należy dbać o różnorodność swojego menu, sięgać po świeże produkty, a skóra na pewno się tym odwdzięczy.
Literatura:
Dawidziak J., Balcerkiewicz M., 2016. Dieta jako uzupełnienie trądziku pospolitego (Acne Vulgaris). Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne. Farmacja Współczesna, 9, s. 67 – 72