W upalne dni chroń się przed odwodnieniem!

16 18 20

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami, razem z nim upalne dni i zagrożenie odwodnieniem. Czy zwykła szklanka wody wystarczy, aby zapobiec odwodnieniu? Zobacz, jak chronić siebie i bliskich przed groźnym odwodnieniem organizmu.

Sposoby na odwodnienie

Wyróżnia się trzy rodzaje odwodnienia, które zależą nie tylko od zbyt małej ilości wody w organizmie, ale także niezbędnych elektrolitów. Przy odwodnieniu organizmu nie zawsze zwykła szklanka wody wystarczy. Czasami należy wzbogacić dietę o produkty zawierające sód i potasu np. pomidory, suszone morele oraz magnez np. pestki dyni, gorzka czekolada.

Objawy odwodnienia organizmu to m.in. chroniczne zmęczenie, senność, problemy ze wzrokiem, przesuszona skóra, biegunki, wymioty, gorączka czy zaparcia. Najbardziej narażone na odwodnienie są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz rośnie także ryzyko odwodnienia.

Aby go uniknąć, najważniejsza jest odpowiednia podaż wody:

  • kobiety – 2 l wody
  • mężczyźni – 2,5 l wody
  • kobiety ciężarne – 2,3 l wody
  • niemowlęta i dzieci – 100–190 ml wody.

Pamiętajmy także, że z każdym stopniem temperatury powietrza powyżej 37 stopni Celcjusza, do dobowego zapotrzebowania na wodę należy dodać 250 ml. Nasza ochrona przed odwodnieniem zależy również od wody, którą pijemy. Na upalne dni nie polecamy wód smakowych, czy źródlanych pozbawionych składników mineralnych. Najlepsza będzie woda wysokozmineralizowana, która ochroni nas przed utratą elektrolitów.  

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Autor artykułu: