Terapia Gersona – zasady, wskazania produkty zalecane i zakazane
Aktualizacja: 17 stycznia, 2025
Choroby nowotworowe stanowią drugą w kolejności przyczynę umieralności Polaków. Nie dziwi więc, w obliczu schorzenia zbierającego tak szerokie żniwo i bezsilności medycyny, uciekanie się do alternatywnych metod leczenia. Jedną z nich jest opracowana w latach 20. ubiegłego wieku Terapia Gersona.
Terapia Gersona
Terapia Gersona to jedna z kilku opracowanych do tej pory dietetycznych terapii mających na celu leczenie nie tylko choroby nowotworowej, ale także gruźlicy i cukrzycy. Gerson twórca terapii dietę traktował jako podstawę przywracania prawidłowej funkcji całego organizmu.
Dieta Gersona
Max Gerson był lekarzem, który sformułował własną hipotezę dotyczącą patogenezy nowotworu. Jego zdaniem zmiany nowotworowe pojawiają się na skutek zaburzeń metabolicznych wynikających z nagromadzenia w organizmie toksyn, między innymi tych, które trafiają na stół wraz z warzywami hodowanymi na sztucznych nawozach. Bodźcem do przedsięwzięcia działania na rzecz leczenia dietetycznego było ustąpienie migren, na które lekarz sam cierpiał wiele lat, po wprowadzeniu opracowanego przez siebie sposobu żywienia.
Dieta Gersona – zasady, produkty zalecane i zakazane
Dieta proponowana przez Gersona pacjentom to dieta wegetariańska oparta na organicznych warzywach i owocach. Podstawowe jej zasady można ująć w kilku punktach.
Przez pierwsze 3–4 tygodnie zaleca się:
- spożywanie 13 szklanek świeżo wyciskanych soków dziennie (w ilości 1 na godzinę) – 1 pomarańczowy, 4 z warzyw zielonych, 5 z jabłka/marchewki, 3 wytłoki z wątroby cielęcej;
- spożywanie owsianki, surówek, pieczonych ziemniaków, gotowanych i surowych warzyw i owoców, 2 łyżek stołowych oleju z siemienia lnianego;
- wykluczenie wszelkiego nabiału, mięsa i ryb;
- odrzucenie kawy, olejów, butelkowanej wody, orzechów, soli, wszelkich produktów przetworzonych, puszkowanych, mrożonek. Do sporządzania potraw nie należy używać aluminiowych przyrządów.
Dietę uzupełniają 2 dodatkowe elementy:
- lewatywy
- suplementy
Gerson zaleca lewatywy wykonywane z kawy lub naparu rumianku w zależności od organu dotkniętego chorobą. Przez pierwsze 6 tygodni terapii lewatywy wykonywane powinny być codziennie w czterogodzinnych odstępach. W późniejszym okresie można ich ilość zredukować.
Suplementy, które znajdują zastosowanie w terapii to jodyna, enzymy trawiące białko i lipidy, niacyna i domięśniowe zastrzyki z witaminy B12. Potas dodawany jest do niektórych warzyw i owoców. Stosowane do tej pory leki, zgodnie z obowiązującymi zasadami terapii, powinny zostać odstawione.
Gerson w swojej pracy ostrzega przed wystąpieniem, jak sam ją określił, zapalnej reakcji alergicznej, która może pojawiać się między 3 a 10 dniem leczenia i powracać sporadycznie. Objawia się ona wymiotami, nudnościami, bólami głowy. Przy ich wystąpieniu Gerson zaleca zwiększenie częstotliwości lewatywy.
Dieta Gersona – wskazania
Jak twierdzą sam autor diety oraz założyciele Instytutu jego imienia działający na terenie Ameryki, głównymi przyczynami zachorowań są niedobry i zanieczyszczenia. W związku z powyższym niemalże każdą chorobę przewlekłą oraz nowotwory można wyleczyć zaopatrzając organizm w niezbędne elementy i wspomagając go w procesie odtruwania. Takie jest zdanie zwolenników owej terapii. Nie ma jednak żadnych wiarygodnych dowodów potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo diety Gersona. Nie została ona zaakceptowana jako element terapii leczenia raka przez FDA (Food and Drug Administration). Udokumentowane przez autora terapii dowody stanowiły jedynie retrospektywne relacje pacjentów, niejednokrotnie także tych leczonych równolegle przy użyciu standardowych leków. To przesłanki zbyt słabe, aby można odnosić je do rzeczywistości. Ponadto odnotowano kilka stanów zagrażających życiu będących wynikiem stosowania terapii Gersona, takich jak sepsa, hiponatremia (sód, mimo że szkodliwy w nadmiarze, jest niezbędny dla prawidłowej funkcji komórek) czy niewydolność nerek.
Na przestrzeni lat pojawiają się ludzie proponujący autorskie metody leczenia wszelkich dolegliwości trapiących ludzkość. Choć u podstaw wielu z tych schorzeń leży niedożywienie i niewłaściwy sposób żywienia, to nie każde z nich można cofnąć poprzez zmianę diety. Niejednokrotnie jest za późno, aby odwrócić patologiczne efekty. Nie istnieje złoty środek na wszystko. Aby zapewnić pacjentom ochronę, bezpieczeństwo i skuteczność, każdy nowy element terapii powinien być potwierdzony. Terapia Gersona to przykład kolejnej, i pewnie nie ostatniej, metody leczenia opartej na obserwacji jednej osoby bez przeprowadzenia właściwych badań.
Literatura:
- Unproven Methods of Cancer Management – Gerson Method, A Cancer Journal for Clinicians, Volume 40, Isuue 4, Version of Record Online: 31 DEC 2008
- Terapiagersona.com.pl
- PDQ Integrative, Alternative, and Complementary Therapies Editorial Board, Gerson Therapy, Published online: January 7, 2015.
- Zachorowalność I umieralność na nowotwory a sytuacja demograficzna Polski, Rządowa Rada Ludnościowa, Warszawa 2014
Podzielam opinię. Ten artykuł to gniot. Jeden przypadek… Jasne…
Dramat. Informacje powielane z innych stron. Brak znajomości realnych zasad terapii Gersona, w konsekwencji powstaje takie gnioty.