Stłuszczenie wątroby – leczenie i objawy choroby występującej nie tylko u alkoholików!
Aktualizacja: 8 marca, 2017
Niebezpiecznie kojarzona z chorobą alkoholików może dotyczyć każdego, kto zmaga się z nadwagą lub przyjmuje leki hormonalne. Polega na odkładaniu się tłuszczów w komórkach wątroby.
U osób nadużywających alkoholu stłuszczenie wątroby określane jest jako alkoholowe stłuszczenie wątroby. Natomiast, u osób które rzadko lub w ogóle nie piją alkoholu, dla rozróżnienia, wprowadzono nazwę niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). Oprócz otyłości, za przyczynę choroby uważa się czynniki genetyczne, niewłaściwy tryb życia, zaburzenia hormonalne czy nadużywanie leków.
Stłuszczenie wątroby – objawy
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby, podobnie jak to spowodowane nadużywaniem alkoholu, zwykle przebiega bezobjawowo. Niekiedy w obu przypadkach mogą pojawić się:
- zmęczenie,
- osłabienie,
- złe samopoczucie,
- hepatomegalia, czyli powiększenie wątroby oraz związany z tym dyskomfort pod prawym łukiem żebrowym,
- splenomegalia, czyli powiększenie śledziony (stosunkowo rzadko).
Stłuszczenie wątroby – leczenie
Dobrą wiadomością dla osób cierpiących na NAFLD jest to, że choroba ta jest uleczalna. Jedynym i podstawowym warunkiem jest zmiana trybu życia. Stłuszczenie wątroby, to choroba, której nie leczy się lekami. W swój rozkład dnia należy wpleść aktywność fizyczną, a także zmienić jadłospis wprowadzając zdrowe i pełnowartościowe produkty.
- Dieta powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa. Węglowodany należy dostarczyć w postaci drobnych i średnioziarnistych kasz, płatków błyskawicznych, jasnego pieczywa, biszkoptów, sucharów drożdżowych, drobnych makaronów i gotowanych ziemniaków w postaci puree.
- Źródłem białka powinny być przede wszystkim produkty mleczne, głównie w postaci naturalnych napojów fermentowanych, takich jak: kefir, jogurt, maślanka czy mleko zsiadłe o zawartości 1–2% tłuszczu oraz jaja, chude sery twarogowe, chude gatunki mięs i ryb, najlepiej w postaci gotowanej, duszonej na wodzie i ewentualnie pieczone bez dodatku tłuszczu. Owoce najlepiej podawać w formie gotowanej lub pieczonej.
- W stłuszczeniu wątroby poleca się spożywać głównie tłuszcze roślinne wysokiej klasy np. olej słonecznikowy, sojowy, arachidowy, oliwa z oliwek. W menu chorego może znaleźć się także masło, niewskazane są natomiast margaryny, a także smalec, mięso wieprzowe oraz sery żółte i topione.
- Niezbyt dobre jest także dodawanie do zup kwaśnej śmietany i zasmażek, a także grzybów. Zupy powinny być przyrządzane na bazie wywarów z mięsa chudego.
- Osoba cierpiąca na stłuszczenie wątroby powinna unikać picia zimnych napojów, bo niska temperatura jest powodem skurczu naczyń krwionośnych w jelitach, a to z kolei zmniejsza wydzielanie żółci.
- Wskazane jest stosowanie ziół zamiast soli. Wpływają one dobrze na wątrobę i wspomagają jej pracę (np. tymianek, majeranek, estragon, szafran, rozmaryn, oregano oraz kminek).
- Warto jeść karczochy, bo pobudzają one wydzielanie żółci i pić herbatki ziołowe z ostropestu, ponieważ silnie odtruwa wątrobę.
Stłuszczenie wątroby jest chorobą, na którą mamy wpływ i możemy się z niej skutecznie wyleczyć, jeśli tylko zmienimy tryb życia na bardziej aktywny i wprowadzimy do codziennego jadłospisu zdrowe i niesmażone potrawy. Warto głównie sięgać po produkty wysokiej jakości i świeże lub gotowane, duszone, pieczone w folii lub naczyniu żaroodpornym, czyli przyrządzone lekkostrawnie.
Główną zasadą jest bezwględny zakaz smażenia mięs i innych produktów, ponieważ ma to niezwykle negatywny wpływ na wątrobę. Należy unikać słodyczy. Niekorzystne są także ostre przyprawy – chili, curry, ocet, musztarda oraz produkty, które zawierają dużo konserwantów i innych sztucznych dodatków. Jeść należy powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. To bardzo służy wątrobie i pomoże w szybszej rekonwalescencji.