Słodka papryka
Inna nazwa papryki to pieprzowiec roczny. Posiada ona wysoką wartość odżywczą i bogaty smak, dlatego jest to produkt coraz bardziej popularny. Ze słodkiej papryki produkuje się przyprawę w proszku. Powstaje ona z wysuszonych warzyw startych na pył. Przyprawa ta poprawia smak potraw, jednocześnie nadając im ciekawe zabarwienie. Sproszkowana papryka produkowana jest z bardzo wielu odmian gatunkowych tego warzywa.
Właściwości odżywcze słodkiej papryki – witaminy i minerały
Papryka słodka w formie sproszkowanej zawiera około 40 miligramów żelaza w 100 gramach produktu. Równie znaczna jest zawartość cynku i miedzi. Pamiętać trzeba, że zawartość konkretnych pierwiastków będzie się różniła w zależności od producenta przyprawy, a nawet pory roku w jakiej pozyskano to warzywo.
Świeża papryka to źródło cennych antyutleniaczy. Oczywiście w jej sproszkowanej formie nie będzie ich aż tak dużo, ale mimo wszystko część tych składników zostaje zachowana. Pomimo wysokiej temperatury, w jakiej jest ona przetwarzana, część witaminy C nie ulega zniszczeniu. To ważny składnik, odpowiedzialny za wzmocnienie naczyń krwionośnych. Dzięki niej nie tworzą się na powierzchni skóry nieestetyczne pajączki. Zapobiega także powstawaniu chorób dziąseł.
Dodatek sproszkowanej papryki poprawia trawienie, nic więc dziwnego, że dodaje się ją do ciężkostrawnych dań. Jest to także naturalny środek pobudzający apetyt oraz łagodny diuretyk, dzięki czemu obniża ciśnienie krwi. Tym samym chroni przed chorobami wieńcowymi i zatrzymuje proces wapnienia naczyń krwionośnych.
Suszona papryka przyda się, by prawidłowo wydzielać soki żołądkowe. Pozwala również wyeliminować wzdęcia i zaparcia. Można ją bez obaw dodawać do potraw w trakcie diety. Nadaje daniom głębi smakowej, a jednocześnie nie jest ona obciążająca dla organizmu.
Zastosowanie słodkiej papryki
Sproszkowana papryka słodka nadaje potrawom smak i zapach, który jest na tyle intensywny, iż pozwala nieco ograniczyć albo nawet całkiem zrezygnować z dodatku soli. Dodana do sosów przyciemnia ich kolor, a w dressingu sałatkowym czerwień papryki znakomicie kontrastuje z kolorami pozostałych składników. Pasuje jako dodatek do większości potraw, nic więc dziwnego, że zaraz po soli i pieprzu to jedna z najbardziej popularnych przypraw w kuchni polskiej.
Największymi producentami sproszkowanej papryki, tak samo zresztą jak i świeżej, są Węgrzy, dla których ten składnik odgrywa olbrzymią rolę w ich tradycyjnej kuchni. Sproszkowana papryka działa jak afrodyzjak.
Suszona papryka szybko traci aromat, dlatego należy ją przechowywać w szczelnym pojemniku.