Prawoskrętna a lewoskrętna witamina C

16 18 20

Na rynku farmaceutycznym jest wiele preparatów zawierających witaminę C. Czy wszystkie działają tak samo? Czy istnieją różne rodzaje tego związku? Jaka jest efektywność działania syntetycznie wyprodukowanej w porównaniu z tą występującą naturalnie w pożywieniu?

Witamina C od wielu lat jest źródłem sporów w środowisku lekarzy i naukowców. Zdania na temat jej suplementacji, właściwości i wpływu na organizm są skrajnie różne. Jedni twierdzą, że jedyne, w czym może pomóc to zapobieganie zimowemu przeziębieniu, podczas gdy inni przypisują jej cudowne właściwości leczące nowotwory. Mówi się także sporo o tym, iż apteczne preparaty zawierają jedynie prawoskrętną formę witaminy, która nie wywiera żadnego wpływu na zdrowie człowieka. Jaka jest prawda?

Witamina C – właściwości

Podstawowe funkcje, jakie witamina C spełnia w organizmie ludzkim to:

 • działanie antyoksydacyjne,
 • synteza hormonów sterydowych,
 • udział w detoksykacji i procesach odpornościowych,
 • profilaktyka choroby niedokrwiennej serca,
 • przeciwdziałanie utlenianiu lipidów (proces ten prowadzi do utraty aktywności wielu składników błony komórkowej),
 • zwiększanie przyswajalności niehemowego żelaza,
 • uszczelnianie naczyń krwionośnych,
 • stymulacja wytwarzania kolagenu.

Jej najcenniejszym źródłem naturalnym są surowe owoce i warzywa (papryka, nać pietruszki, czarna porzeczka, owoce dzikiej róży, brokuły, brukselka). Obróbka cieplna oraz długie przechowywanie znacznie zmniejszają jej ilość w produktach. Do osób szczególnie narażonych na jej niedobory należą palacze, alkoholicy oraz ludzie żyjący w stresie. Dzienna zalecana dawka dla dorosłego mężczyzny wynosi ok. 90 mg, a dla kobiety ok. 75 mg (w okresie ciąży i laktacji 85–125 mg). Jest wielu zwolenników stosowania jej ogromnych dawek (nawet do 10 g na dobę), jednakże taki nadmiar może obciążyć nerki i wywoływać kamicę nerkową (witamina C usuwana jest z moczem).

Witamina C a kwas askorbinowy

Na wstępie należy nadmienić, iż nazw tych używa się bardzo często zamiennie. Stwierdzenie to po części leży u podstaw sporu o lewo- i prawoskrętność owej witaminy. Kwas L- askorbinowy jest jednym z elementów naturalnej witaminy C, a ona sama jest kompleksem biologicznym, w skład którego wchodzą oprócz wspomnianego kwasu jeszcze m.in. bioflawonoidy, enzymy czy kofaktory. Wszystkie te związki (a nie tylko kwas askorbinowy)  pełnią ważne biologicznie funkcje. Jaka jest więc różnica pomiędzy naturalną a syntetyczną witaminą C? Spośród ww. związków tylko kwas askorbinowy można zsyntetyzować sztucznie, dlatego też pamiętajmy, iż to co w aptekach sprzedaje się pod nazwą „witamina C” tak naprawdę jest tylko jednym z jej składników – kwasem askorbinowym. Czy oznacza to, że taki preparat nie ma żadnego zastosowania? Nie, ale jego działanie nie ma tak szerokiego spektrum jak naturalnej witaminy C.

Lewoskrętna i prawoskrętna witamina C

W internecie można wyczytać wiele informacji na temat tego, że tylko lewoskrętna forma omawianej witaminy daje pozytywne rezultaty stosowania, natomiast koncerny farmaceutyczne w większości przypadków oferują klientom jej prawoskrętną „bliźniaczkę”. O tej zaś pisze się, iż nie ma żadnego wpływu na zdrowie. Podstawowy błąd tkwi w złej interpretacji dwóch pojęć – skręcalności właściwej oraz izomerii optycznej. To pierwsze odnosi się do zdolności danej substancji do skręcania płaszczyzny światła spolaryzowanego. Dlatego mówimy o lewo- lub prawoskrętnej substancji. W odniesieniu do kwasu askorbinowego sytuacja wygląda tak, że występuje tylko jeden rodzaj – prawoskrętna. Izomeria optyczna to zjawisko występowania odmian tego samego związku chemicznego o przeciwnych właściwościach optycznych. W tym przypadku mamy do czynienia z kwasem L-askorbinowym oraz D-askorbinowym. Niestety wielu ludzi myśli, że izomer L (levus – lewy) to lewoskrętna forma, a izomer D (dexter – prawy) prawoskrętna. Z tej niewłaściwej interpretacji bierze się większość kontrowersji. Faktycznie jest tak, iż wchłanialność kwasu D-askorbinowego jest minimalna w porównaniu z L-askorbinowym, jednakże po spojrzeniu na skład leków z witaminą C zauważamy zazwyczaj, że ich składnikiem jest forma „dobra” – kwas L-askorbinowy. Ze względu na to, że suplementy diety nie są sprawdzane pod względem swojego składu, można przypuszczać, iż wiele z nich będzie zawierało mieszaninę obu tych form, co przełoży się na znacząco mniejszą wchłanialność omawianej substancji.

Podsumowując, suplementacja witaminy C przynosi za sobą niewątpliwe korzyści. Najlepiej dostarczać do organizmu naturalną, pochodzącą z surowych warzyw i owoców. Przy wybieraniu preparatów z kwasem askorbinowym najlepiej kierować się w stronę tych, które mają status leku, a nie suplementu diety.

Literatura:

Moszczyński P., Pyć R., Biochemia witamin, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1999

Gawęcki J., Żywienie człowieka, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN,

Konopacka M „Rola witaminy C w uszkodzeniach oksydacyjnych DNA”

www.pubchem.ncbi.nlm.nih.gov

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Prawoskrętna a lewoskrętna witamina C - 3.4/5. Oddano 39 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

 • ChemTech 15.01.2019, 9:02

  Od kiedy to witamina C jest lewoskrętna? Bzdura

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone