Pierogi w lepszej, zdrowszej wersji!
Pierogi to jeden z najbardziej lubianych polskich dań. Zjadamy je nie tylko na wieczerzy wigilijnej, ale często goszczą na naszych stołach na co dzień. Niestety tradycyjne pierogi nie należą do najlżejszych dań. Co zrobić, aby były zdrowsze i lżejsze?
Zdrowe pierogi
Często wybieramy pierogi, kiedy jesteśmy głodni i nie mamy czasu, aby przygotować obiad w domu. Niestety zazwyczaj wybieramy pierogi gotowe, bowiem samodzielne ich zrobienie jest czasochłonne. W sklepach możemy wybrać pierogi mrożone lub na tacy – czyli gotowe, które wystarczy podgrzać. Zanim sięgniemy po gotowe produkty warto zapoznać się z naszym rankingiem pierogów porównującym skład różnych firm na przykładzie pierogów ruskich.
Oczywiście najzdrowszą opcją jest samodzielne przygotowanie pierogów. Musimy jednak poświęcić na to trochę czasu. Za jednym razem możemy przygotować większą ilość i samodzielnie je zamrozić. Podstawą ciasta na pierogi jest mąka – w tradycyjnej wersji biała, pszenna. Możemy zastąpić ją inną np. orkiszową, żytnią w ten sposób z pewnością pierogi nabiorą większej wartości odżywczej. Sięgając po inne zamienniki mąki pszennej np. mąkę kokosową, musimy uważać, bowiem mąki, które nie zawierają glutenu są mniej plastyczne i lepienie pierogów może nie być najłatwiejszą sprawą.
Po cieście najważniejszym składnikiem jest farsz. W zależności od upodobań możemy wypełnić je sezonowymi owocami, bądź mięsem. Wersja pełnoziarnistych pierogów z bobem, także skusi nie jednego pasjonata. Szczególnie polecamy Wam smaczne i wypróbowane przepisy na pierogi orkiszowe ze szpinakiem bądź pełnoziarniste pierogi ruskie.
Na sam koniec starajmy się nie polewać pierogów tłustą śmietaną czy tłuszczem ze smażenia cebulki. Wybierajmy raczej jogurty, a do smażenia cebulki wybierajmy olej kokosowy. W takiej wersji tradycyjne pierogi nabiorą nie tylko oryginalnego i nietuzinkowego smaku, ale także wielu cennych wartości odżywczych.
10 pierogów to prawie 800kcal. Zwykle ruskie nie pokrywają zapotrzebowania na nic, oprócz sodu (sól) i mają pełno tłuszczy nasyconych.