Negatywny wpływ sprzętu sportowego na aktywność fizyczną Polaków

16 18 20

W dwudziestą piątą rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki na wielu portalach podróżniczych i górskich pojawiła się fotografia tego wybitnego, polskiego himalaisty, która przedstawia go na tle wysokich, skalistych gór. Siedzi i odpoczywa na jednym ze szczytów. Co najbardziej przykuło moją uwagę to fakt, że na plecach zamiast plecaka ma przewiązaną linę, nic więcej. A gdzie specjalistyczny plecak, kurtka, bluza i kijki, które wydają się dziś wielu niezbędne?

W latach 50. 60. wraz z wyprawami mającymi na celu po raz pierwszy zdobycie najwyższych szczytów świata tworzony był sprzęt górski, który miał ochronić człowieka przed niebezpiecznymi warunkami i pozwolić mu oddychać w tzw. strefie śmierci, czyli ponad 8 tys. m n.p.m. Na tej wysokości człowiek skazuje się na powolne umieranie. Jest osłabiony, komórki mózgowe z powodu niedotlenienia obumierają, a regeneracja organizmu jest niemożliwa. Bez odpowiedniej aparatury tlenowej człowiek może przeżyć w tych warunkach ok 2–3 dni.

Wyprawy pierwszych himalaistów były sprawdzianem nie tylko siły i wytrzymałości człowieka, ale również nowych technologii, które miały sprawić, że to, co niemożliwe staje się możliwe. Nieudany eksperyment, niedopracowana aparatura tlenowa mogła uniemożliwić dalszą podróż, a nawet spowodować śmierć. Każdy, kto wyruszał na taką wyprawę musiał się z tym liczyć.

Co ważniejsze, cel czy sprzęt sportowy?

Dzisiaj sprzęt górski i sportowy stoi na tak wysokim poziomie technologicznym, że bez niego mało kto rozpoczyna jakąkolwiek aktywność fizyczną. Bezpieczeństwo, komfort i moda powoduje, że ryzyko i determinacja człowieka w osiąganiu swoich celów jest zminimalizowana. Coraz więcej ludzi przywiązuje większą uwagę do posiadanego sprzętu a nie wyznaczonego sobie celu.

Nie będę pisać tu o sportach ekstremalnych, ale o zwykłej aktywności fizycznej podejmowanej na co dzień. Każdy ma swój szczyt, który początkowo wydaje mu się niemożliwy do zdobycia. Przed podjęciem decyzji o osiągnięciu swojego celu sięgamy po sprzęt sportowy, który nie tylko pomoże nam go zrealizować, ale także odciągnie widmo porażki. Jeśli się nie uda, powiemy, że to wina sprzętu. Jeśli spadnie nasza motywacja, a treningi staną się nieregularne, winę zgonimy na niedostatecznie dobry sprzęt. Jeśli celu nie uda nam się osiągnąć, zawsze pozostaje nam sprzęt sportowy, który sprawi, że będziemy wyglądać jak profesjonaliści i wśród znajomych wzbudzimy szacunek.

Sprzęt sportowy opóźnia trening

Jeśli zdecydowałeś się regularnie biegać, czemu czekasz z tym do czasu aż kupisz sobie najwyższej jakości buty, z najnowszą technologią amortyzującą i najmodniejszym dizajnem. Czy do tej formy aktywności naprawdę potrzebne są Ci specjalistyczne legginsy i skarpetki z bambusa? Sprzęt sportowy ma Cię uchronić przed kontuzjami, trudnymi warunkami atmosferycznymi, a nie uprawiać za Ciebie sport. Jakie to wyzwanie biegać w butach, które robiłyby to za Ciebie. Posiadając samobiegające buty na pewno zrobiłbyś furorę wśród innych biegaczy, ale czy na pewno o to chodzi? Kim będziesz, kiedy je zdejmiesz?

Sprzęt chroni i pozbawia umiejętności

Wielokrotnie ludzie przestają ufać sobie i własnym umiejętnościom, przestają doszukiwać się błędów we własnej technice, niedostatecznej sile czy wytrzymałości, zrzucając winę za swoje niepowodzenia na zły sprzęt sportowy. Decydują się wówczas kupić nowy, z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi ufając, że to właśnie on spowoduje poprawę ich wyników. Zamiast zmniejszać swoje ograniczenia, zmniejszamy ilość pieniędzy na koncie.

Na pierwszym miejscu postaw sobie cel, na drugim siebie, w końcu to Ty masz go osiągnąć. Drogą do celu są ciężkie treningi, pełne wyrzeczeń, ogromnego wysiłku i determinacji. Najpierw zacznij uprawiać sport, a dopiero później zastanów się nad rzeczami, które mogłyby Ci w tym pomóc. W takim wypadku ogromny wybór sprzętu różniącego się od siebie marką, ceną, tworzywem, zakresem, wytrzymałością przestanie być dla Ciebie problemem, ponieważ będziesz wiedział dokładnie, czego oczekujesz i do czego jest Ci on potrzebny. Chcąc trenować kolarstwo, oczywiście bez roweru się nie obędzie, ale możesz jeździć po asfalcie na crossie, albo po górach na MTB. Dostosuj sprzęt do swoich wymagań, a nie siebie do zakupionego sprzętu. Łatwiej będzie Ci wytrwać na drodze do osiągnięcia celu, a sprzęt sportowy będzie spełniał funkcję praktyczną, a nie estetyczną.

Sprzęt sportowy przyćmiewa idee sportu

Sport pomaga pokonać własne granice.

Sport pomaga pokonać własne granice.

Sport to niezwykła rzecz. Dzięki niej człowiek pokonuje własne granice, zmusza się do wysiłku, który początkowo wydaje mu się niemożliwy. Rozwija siłę mięśni, determinację i pewność siebie. Osiągnięcie zamierzonego celu zależy jednak od nas, a nie od logo firmy wydrukowanego na bucie czy koloru bluzy.

Sport uprawiasz tylko dla siebie. To Twoja decyzja i Twoje siódme poty wylane podczas treningu. Wysiłku, jaki w to wkładasz, nikt Ci nie zabierze, a raczej bardziej pozazdrości niż nowego zestawu ciężarków, który równie dobrze możesz początkowo zastąpić butelkami z wodą.

Prawdziwa rywalizacja sportowa odbywa się wewnątrz każdego zawodnika, który pracuje nad swoimi wynikami. Istnieje także pomiędzy ludźmi, ale może przebiegać na poziomie umiejętności każdego z nich bądź na poziomie sprzętu. Zastanów się, co dla Ciebie jest ważne. Twój wynik, czy sprzęt kolegi?

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Negatywny wpływ sprzętu sportowego na aktywność fizyczną Polaków - 3.3/5. Oddano 3 głosy.
Autor artykułu: