Właściwości lecznicze jasnoty białej – pomoże w leczeniu trądziku i nie tylko
Jasnota biała, zwana również białą, głuchą lub martwą pokrzywą, charakteryzuje się naprzemianległymi liśćmi oraz białymi kwiatami, będącymi cennym surowcem zielarskim. Od wieków wykorzystywane są one w medycynie ludowej do łagodzenia bolesnych miesiączek, przy dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym czy w leczeniu trądziku młodzieńczego. Jakimi innymi właściwościami odznacza się jasnota biała?
Jasnota biała
Jasnota biała (Lamium album) jest rośliną należącą do rodziny jasnotowatych. Występuje powszechnie na terenie Polski, pomimo że jest antropofitem, czyli gatunkiem obcego pochodzenia. Zazwyczaj rośnie na łąkach, w zaroślach oraz przy skrajach dróg. Jasnota najczęściej wybiera jednak gleby żyzne i próchnicze. Liście przypominające liście pokrzywy oraz białe kwiaty są charakterystycznym elementem tej rośliny. Kwiaty jasnoty są jadalne i miododajne. Ze względu na słodki smak chętnie zrywane są przez dzieci. Natomiast liście wykorzystywane są do przyrządzania sałatek, które szczególną popularnością cieszą się w krajach skandynawskich. Korony kwiatostanów jasnoty białej zbierane są zwykle od maja do jesieni, gdy panuje ciepła i słoneczna pogoda, a następnie suszone są w zacienionym miejscu.
Jasnota biała – właściwości lecznicze
Ususzone kwiaty jasnoty białej są wartościowym surowcem zielarskim. Są cennym źródłem flawonoidów, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Wykazują silne działanie moczopędne, detoksykujące, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, rozkurczowe, a także niszczą szkodliwe wirusy i bakterie. Zapobiegają rozwojowi miażdżycy oraz innych chorób sercowo-naczyniowych. Flawonoidy zwiększają również produkcję hormonu płciowego – estrogenu, który u kobiet odgrywa istotną rolę. Jego spadek może prowadzić do wystąpienia dolegliwości w okresie menopauzy, takie jak m.in. wahania nastroju, nocne poty czy uderzenia gorąca. Kwiaty jasnoty białej dostarczają także wysokiej dawki kwasu ursolowego, który charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym oraz obniżającym poziom cholesterolu w surowicy krwi. Są również cennym źródłem kwasów fenolowych o silnych właściwościach przeciwutleniających oraz składników mineralnych, takich jak wapń, cynk, żelazo, krzem.
Ekstrakt z jasnoty białej wykazuje działanie wykrztuśne, z tego względu roślina ta swoje zastosowanie znalazła w leczeniu nieżytu gardła, oskrzeli i krtani oraz przy uporczywym kaszlu ze skąpą wydzieliną. Składniki kwiatów zwiększają wydzielanie śluzu produkowanego w drogach oddechowych, a następnie rozrzedzają go, co ułatwia oczyszczanie oskrzeli. Związki zawarte w suszonych kwiatach pomagają w łagodzeniu dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem. Są również skuteczne w przypadku stanów zapalnych kobiecych narządów płciowych, szczególnie pochwy oraz szyjki macicy.
Jasnota biała jest doskonałym źródłem składników wykazujących prozdrowotne właściwości. Szczególnie polecana jest do łagodzenia nadmiernych i bolesnych miesiączek. Z powodzeniem może być stosowana zarówno przy nieżycie gardła, jak i w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. Z tego względu warto wzbogacić w nią swoją domową apteczkę.
Literatura:
- Grys A., Łowicki Z., Gryszczyńska A. i in., „Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie”, Postępy Fitoterapii, 2011, 3, 191–196,
- O.R. Pereira, M.R.M. Domingues, A.M.S. Silva i in., „Phenolic constituents of Lamium album: Focus on isoscutellarein”, Food Research International, 2012, 48, 330–335.
A jak z trądzikiem różowatymi? Też będzie się nadawała jasnota biała do tego czy nie bardzo?