Końcówki banana – obcinać czy nie obcinać?
Wielu z nas w obawie przed groźnymi konsekwencjami spożycia końcówek banana, w których mogą ukrywać się cysty pierwotniaka, obcina je i wyrzuca. Jaka jest prawda na temat banana? Czy faktycznie w jego końcówkach kryje się niebezpieczeństwo?
Całe zamieszanie spowodowane jest powszechnym przekonaniem, że w końcówkach banana znajdują się groźne cysty pierwotniaka – ogoniastka jelitowego wywołującego lambliozę, która prowadzi do biegunek, wymiotów i objawów zatrucia pokarmowego. Choroba jest nazywana „chorobą brudnych rąk”, można się nią zarazić, gdy zjadamy np. nieumyte warzywa czy owoce. Ale jak pasożyty mogą dostać się do wnętrza banana i kumulować w czarnej końcówce? Otóż nie ma takiej fizycznej możliwości. Banan musiałby mieć bezpośredni kontakt z fekaliami, by przenosić pasożyty i to nie w swym wnętrzu, a na powierzchni skórki. Dlatego też końcówki banana można spożywać bez obaw.
Jedyne co należ zrobić to umyć cały owoc przed spożyciem, na którym mogą bytować różne zarazki. Nie ma to jednak nic wspólnego z „mityczną końcówką banana”.