Kiełki rzodkiewki – właściwości. Jak wyhodować kiełki rzodkiewki?
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
Kiełki to młode rośliny, które dopiero zaczynają swój wzrost i rozwój. Są one cennym produktem spożywczym, ponieważ zawierają sporą dawkę witamin i składników mineralnych, ale też dostarczają organizmowi przeciwutleniaczy. Można je łatwo dostać w markecie, jak również hodować na parapecie w kuchni. Zaletą kiełków jest również to, że są świetnym dodatkiem do potraw. Idealnie pasują do sałatek i kanapek, mogą też stanowić piękne przybranie talerza. Kiełki nasion roślin strączkowych należy przed zjedzeniem podgrzać, ale wiele rodzajów można konsumować na surowo. Między innymi kiełki rzodkiewki.
Kiełki rzodkiewki
Kiełki rzodkiewek są małe, o drobnych listkach i lekko różowym korzonku. Charakteryzują się dość ostrym smakiem. Tak samo, jak dojrzałe rzodkiewki mogą być jedzone na surowo, jako doskonały dodatek do kanapek z serem, wędlinami czy pastami warzywnymi. Kiełki rzodkiewki można też dodać do sałatki, którą zjemy w pracy lub wzbogacić nimi smak serka wiejskiego. Te małe roślinki komponują się dobrze z niemal każdym produktem spożywczym. Przy tym kiełki rzodkiewek są bardzo praktyczne, gdyż nie trzeba ich obierać, ani podgrzewać. Wystarczy jedynie je opłukać i gotowe.
Sięgając po kiełki, zwiększamy ilość spożytych w ciągu dnia warzyw, a to niesie za sobą rozmaite korzyści dla organizmu.
Kiełki rzodkiewki – właściwości
W kiełkach rzodkiewki znajduje się więcej składników odżywczych, niż w tej samej ilości dojrzałych rzodkiewek. Podobnie jak inne warzywa, kiełki rzodkiewki charakteryzują się niską kalorycznością (ok. 40 kcal / 100 g). To oznacza, że nie znajdziemy w nich zbyt dużej ilości białek, tłuszczów czy węglowodanów, jednak te substancje nie są najważniejsze, jeśli chodzi o kiełki. Dużo ważniejszą dla nas informacją jest zawartość witamin i składników mineralnych w tych małych roślinkach, a tych jest już sporo. W 100 gramach kiełków rzodkiewki znajduje się 29 mg witaminy C. To zdecydowanie więcej, niż w kiełkach lucerny, zielonego groszku czy fasoli mung. Ta sama ilość kiełków zawiera także 44 mg magnezu, 86 mg potasu i 95 µg kwasu foliowego. Dojrzałe rzodkiewki przewyższają kiełki jedynie zawartością potasu.
Zawartość w 100 g | Kiełki rzodkiewki | Dojrzałe rzodkiewki |
Wapń [mg] | 51,00 | 25,00 |
Potas [mg] | 86,00 | 233,00 |
Magnez [mg] | 44,00 | 10,00 |
Witamina C [mg] | 29,00 | 14,8 |
Kwas foliowy [µg] | 95,00 | 25,00 |
Kiełki rzodkiewek są także źródłem polifenoli i β-karotenu, które mają silna działanie przeciwutleniające. Olejki eteryczne i inne substancje odpowiedzialne za charakterystyczny smak i zapach kiełków wspomagają również procesy trawienne w organizmie. Podobne działanie wykazują enzymy, które rozkładają białka i węglowodany w nasionach do prostszych związków.
Jak wyhodować kiełki rzodkiewki?
Kiełki rzodkiewek hoduje się bardzo prosto. Są to jedne z najszybciej wschodzących kiełków, zatem ich smakiem możemy cieszyć się już po 3 dniach.
Kiełki można hodować w słoiku zamkniętym osłonką z gazy albo zainwestować w zakup specjalnej kiełkownicy. Jest to po prostu plastikowy pojemnik o 3 poziomach i zbiornikiem na wodę. Takie urządzenie można znaleźć nawet w supermarkecie w sekcji ogrodniczej lub zamówić w Internecie za nie więcej niż 40 PLN. Zasada działania w obu przypadkach jest taka sama. Opłukane nasiona wsypujemy do naczynia i codziennie przelewamy czystą wodą, aż zaczną kiełkować. Nie jest istotne czy robimy to woda mineralną, przegotowaną, czy źródlaną. Po kilku dniach, kiedy kiełki będą już wystarczająco duże, możemy w końcu położyć je na kanapce.
Ważne jest, żeby do hodowli kiełków wybrać odpowiednie nasiona, czyli takie, które są przeznaczone na kiełki. Taki produkt jest traktowany jako żywność i podlega systemowi kontroli na każdym etapie produkcji. Wówczas mamy pewność, że nasiona na kiełki nie są zanieczyszczone pozostałościami nawozu, ani nie mają innych środków, które w normalnych warunkach uprawy chroniłyby je przed szkodnikami i przyspieszały wzrost. W przypadku nasion przeznaczonych do uprawy w ogródku już takiej pewności nie ma.
Kiełki rzodkiewki są smaczne, stanowią źródło witamin i soli mineralnych, a do tego pasują do wielu dań, dzięki czemu łatwo je wkomponować w codzienny jadłospis. Kiełki, choć niepozorne, mogą przynieść nam wiele korzyści, jeśli będą jedzone regularnie.
Literatura:
Lewicki P. P., „kiełki nasion jako źródło cennych składników odżywczych”, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2010, 6 (73), 18 – 33
Drużyńska B, Kostrzewski K., Majewska E. i wsp, „Zawartość wybranych składników bioaktywnych i ich aktywność przeciwrodnikowa w kiełkach nasion”, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych nr 583, 2015, 45–54
Szulc J., Czaczyk K., Gozdecka G., „Metody otrzymywania kiełków – od upraw domowych do produkcji przemysłowe”j, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2017, 24, 3 (112), 27 – 40
Kiełki rzodkiewki to cenne źródło antyoksydantów i żelaza. W trakcie odchudzania warto włączyć go do swojej diety. Dodatkowo wprowadzić więcej ruchu, żeby przyśpieszyć przemianę materii oraz zahamować apetyt. Dzięki takim działaniom efektywnie pozbyłam się nadmiernej tkanki tłuszczowej.