Kiedy spać nie można, czyli domowe sposoby na chrapanie
Aktualizacja: 22 czerwca, 2017
Chrapanie często może spędzać sen z powiek, szczególnie osobom, które muszą je słuchać. Są jednak na to sposoby. Nie zawsze chrapanie musi kończyć się zabiegiem!
Nie chrap – daj spać!
Najczęściej chrapią mężczyźni, osoby otyłe i starsze. Chrapanie spowodowane jest zwiotczeniem mięśni gardła, podniebienia i języczka. Powoduje to zwężenie cieśni gardła, co utrudnia oddychanie a wydychane powietrze porusza je. Samo chrapanie oprócz bezsenności partnera nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych. Jednak często towarzyszy mu bezdech śródnocny, który może prowadzić do cukrzycy, bólów głowy, problemów z koncentracją a nawet nadciśnienia czy zawału serca.
Z chrapaniem można czasami poradzić sobie domowymi sposobami. Na początek warto wyeliminować czynniki je nasilające.
- Otyłość – osoby otyłe częściej zmagają się z tym trudnym problemem. Warto więc zmienić swoją dotychczasową dietę na lekką i zdrową, aby pozbyć się nadmiaru kilogramów. Dodatkowo włączyć regularną aktywność fizyczną, która nie tylko pomoże schudnąć, ale także wzmocni mięśnie.
- Używki – nałogowe palenie papierosów powoduje zaleganie śliny w drogach oddechowych, co także może być przyczyną chrapania. Unikaj także spożywania alkoholu 2–3 godziny przed snem. Powoduje on zwiotczenie mięśni języka i gardła, potęgując głośne chrapanie.
- Zła budowa przegrody nosowej i gardła – bardzo częsta przyczyna chrapania, która niestety może być wyeliminowania jedynie za pomocą zabiegu chirurgicznego. Jest to bardzo prosty zabieg trwający od 20–40 min ze znieczuleniem miejscowym. Warto w tym przypadku udać się do laryngologa i zasięgnąć jego porady.
Ponadto możesz zadbać o prawidłowe ułożenie w czasie snu. Poleca się spanie na boku na płaskiej poduszce. Wówczas wiotkie mięśnie nie będą zakłócały odpoczynku. Pamiętajmy, aby zachować higienę snu. Od prawidłowego wypoczynku w nocy zależy przebieg wielu procesów w organizmie, a także pełen energii poranek.
chrapanie może być naprawdę uciążliwe, dlatego warto zdecydować się na laserowe leczenie chrapania