Kapary – właściwości. Do czego użyć kapary?
Aktualizacja: 7 maja, 2024
Kapary to produkt albo doskonale znany od wielu lat, albo w ogóle nie znany i nigdy nie degustowany. Jest to powód do zmiany, gdyż oprócz szeregu właściwości leczniczych, które wykazuje, charakteryzuje się również bogatą wartością odżywczą pod względem witamin i składników mineralnych. Dodatkowo jest to przyprawa o bardzo niskiej wartości energetycznej, także wydaje się być idealnym dodatkiem w dietach redukcyjnych. Jest to surowiec, który naprawdę warto znać i włączyć do codziennej racji pokarmowej.
Co to są kapary?
Kapary to nic innego jak niedorozwinięte pączki kwiatów kaparu ciernistego. Zwykle występują w postaci marynowanej lub konserwowanej. Najczęściej stosowane są jako kuchenna przyprawa, jednak jeszcze niedawno stosowane były w medycynie ludowej jako środek o szerokim zastosowaniu leczniczym. W swoim składzie zawierają aż 83% wody, pozostałość to składniki mineralne oraz witaminy, szczególnie witamina C oraz A. Do najważniejszych związków aktywnych zawartych w surowcu zalicza się polifenole. Co ciekawe ich wartość energetyczna jest znikoma, gdyż 100 g tego produktu dostarcza jedynie 36 kcal.
Właściwości kaparów
Szerokie właściwości lecznicze kaparów są znane od wieków, o czym świadczy ich wykorzystanie w medycynie ludowej. Niegdyś uznawane były m.in. za afrodyzjak, a także środek moczopędny oraz wykrztuśny. Według niektórych źródeł charakteryzuje się właściwościami przeciwreumatycznymi, jak również wspomagającymi pracę układu pokarmowego oraz wątroby. Dodatkowo ogranicza wzdęcia oraz wzmaga wydzielanie śluzu, a nawet przyśpiesza metabolizm tłuszczów. Ze względu na zawartość polifenoli, cechuje je aktywność przeciwnowotworowa oraz spowalniająca procesy starzenia organizmu. Ponadto wykazano, iż uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, a także ułatwia przyswajanie cennych substancji odżywczych i spowalnia utlenianie witaminy C, która jest niezwykle podatna na ten proces. Dzięki temu przedłużeniu ulega jej działanie. Co ciekawe kapary zaliczane są do tzw. żywności sirt, podobnie jak soja, zielona herbata, kurkuma, jarmuż, jagody, pietruszka, chili czy orzechy włoskie. Żywność ta odpowiada za aktywację białek – sirtuin, przez co według naukowców zwiększają tempo utraty wagi oraz równoważą skutki niezdrowej diety.
Do czego użyć kapary?
Ze względu na ostry smak kaparów, nadają potrawom pikantności i wyrazistości. Idealnie pasują jako składnik wzbogacający tatara, dania ze śledziami czy sałatki z mięsem i wędlinami, a także marynat rybnych i warzywnych. Świetnie sprawdza się jako dekoracja galaret. Bardzo często, szczególnie w kuchni rejonu Śródziemnomorskiego, kapary wykorzystywane są do drobiu, ryb, owoców morza, pizzy, makaronów, sosu pomidorowego i sałatek. Są także niezastąpionym składnikiem francuskiego sosu remoulade. Ich dodatek do potraw powinien być ograniczony ze względu na dużą zawartość sodu, który jest składnikiem miażdzycogennym. Istotne jest by nie poddawać ich procesowi gotowania, duszenia ani smażenia, gdyż pod wpływem temperatury tracą swój charakterystyczny smak. W przypadku, kiedy mają służyć jako uzupełnienie dań gorących, należy dodać je na samym końcu procesu przygotowywania.
Podsumowując kapary są składnikami, które na dobre powinny zagościć w diecie każdego z nas nie tylko ze względu na dużą wartość odżywczą i niską energetyczną, ale także na własności lecznicze, którymi się charakteryzuje. Dodatkowo mogą służyć jako ciekawe urozmaicenie tradycyjnych dań, gdyż ich charakterystyczny smak jest doceniany przez wielu i dodaje pikantności oraz wyrazistości potrawom. Nie ma wątpliwości, że jest to żywność warta uwagi.