Węglowodany przed i po treningu. Podział węglowodanów
Wśród osób aktywnych fizycznie krąży wiele teorii dotyczących jednego z głównych makroskładników diety – węglowodanów. Przeglądając fora internetowe możemy natknąć się na liczne debaty forumowiczów na temat czasu podaży węglowodanów, ich rodzaju, ilości czy propozycji rozkładu konsumpcji w ciągu dnia dobranych tak, by zmaksymalizować efekty treningowe.
Jabłczan kreatyny – dawkowanie, efekty, opinie
Sportowiec chcący dostarczyć organizmowi w sposób naturalny odpowiednią dawkę kreatyny, która wynosi ok. 2–3 g na dobę, powinien zjeść każdego dnia minimum 2 kilogramy steku! Łatwo zauważyć, że jest to ilość nierealna do spożycia przez przeciętną osobę dorosłą. Z tego powodu sportowcy, aby poprawić swoje wyniki, sięgają po suplementy tej substancji. Jakie są efekty stosowania jabłczanu kreatyny?
Co to jest kazeina i gdzie występuje? Kazeina po treningu
Czym zatem jest kazeina? Czy występuje tylko w postaci suplementu diety? Jakie potencjalne korzyści mogą płynąć z jej konsumpcji w okresie okołotreningowym? Czy rzeczywiście powinna być stosowana w godzinach wieczornych? W niniejszym artykule postaramy się zaspokoić Państwa ciekawość udzielając odpowiedzi na powyższe pytania. Zapraszamy do lektury!
Posiłek potreningowy – białko, węglowodany. Co zjeść po treningu?
Co zatem warto spożyć po treningu, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników budulcowych, energetycznych i odżywczych potrzebnych do regeneracji przed kolejną jednostką treningową? Dowiedzie się tego w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Beta-alanina – działanie, dawkowanie. Skutki uboczne beta alaniny
U schyłku XIX wieku „prywatyzacja” sportu zawodowego przyczyniła się do powstania nowych kierunków nauk, poświęconych wyłącznie wysiłkowi fizycznemu. Skutkiem tego było pojawienie się na rynku szerokiego zaplecza suplementów wspomagających osiągnięcia sportowców.
Cukrzyca a wysiłek fizyczny – przeciwwskazania. Posiłek po treningowy dla cukrzyka
ADA (American Diabetes Association) definiuje cukrzycę jako grupę chorób metabolicznych charakteryzującą się hiperglikemią (nadmiarem cukru), która jest następstwem zaburzeń wydzielania i/lub działania insuliny. Z danych GUS przeanalizowanych w 2016 r wynika, że liczba osób chorych w Polsce sięga blisko 3 mln osób przy czym około 90% przypadków tyczy się cukrzycy typu II. Cukrzyca typu I diagnozowana była u 180 000 osób.
Żelatyna – właściwości i dawkowanie. Czy żelatyna w diecie sportowców chroni stawy?
Uważa się, iż spożycie żelatyny wraz z pożywieniem powinno zostać zwiększone zarówno u osób aktywnych fizycznych, jak i sportowców obarczonych dużym wysiłkiem. Omawiana substancja białkowa znalazła swoich entuzjastów ze względu na stosunkowo dużą zawartość kolagenu. Przyjęło się bowiem, iż żelatyna może stanowić ciekawe rozwiązanie w leczeniu zmian degeneracyjnych aparatu ruchu i wspomagać rekonwalescencje po przebytych urazach i kontuzjach.
Najczęstsze problemy żołądkowo-jelitowe u sportowców
Problemy z trawieniem, takie jak gazy, odbijanie, wzdęcia czy biegunka wiążą się z dużym dyskomfortem, a także mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nieodpowiedni dobór składników odżywczych w diecie, jak i nieumiejętne spożywanie posiłków to jedne z najczęstszych przyczyn dyskomfortu ze strony przewodu pokarmowego. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą mieć różne podłoże, niekiedy wręcz niebezpieczne. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć istotę tego zagadnienia.
10 sposobów na pozbycie się tłuszczu z brzucha
Nadmiar tłuszczu brzusznego wpływa niekorzystnie nie tylko na nasz wygląd, ale również na zdrowie. Jego nadmiar może m.in. wywoływać choroby związane z narządami jamy brzusznej. Co zrobić, by skutecznie się go pozbyć? Przekonaj się sam!
Odchudzanie bez utraty mięśni u osób aktywnych – czy jest możliwe?
Wydawać by się mogło, iż do pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie należy jedynie ograniczyć spożycie kalorii jak i zadbać o dodatkową aktywność fizyczną. W niniejszym opracowaniu postaram się opisać jak zminimalizować straty masy mięśniowej w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej.
Węglowodany w diecie sportowca – zapotrzebowanie, źródła, spożywanie przed czy po treningu
Węglowodany stanowią niezwykle ważny składnik diety osób aktywnych fizycznie. Odpowiednie zarządzanie nimi w swoim menu może efektywnie wspomagać kształtowanie sylwetki, bowiem istotna jest kwestia jakościowego jak i ilościowego doboru produktów węglowodanowych.
Białko w diecie sportowca – zapotrzebowanie, produkty bogate w białko
Białko jest niezbędne do życia, szczególnie w diecie sportowców.
Dieta best life – zasady, produkty i zastosowanie
„Dieta lepszego życia” autorstwa Boba Greene’a to składający się z trzech faz plan zmian niezdrowych nawyków żywieniowych oraz wdrożenia dostosowanej do naszych możliwości aktywności fizycznej. Poznajmy bliżej program światowej sławy dietetyka.
Jesienne przeziębienie – sposoby zapobiegania
Wraz z opadającymi jesiennymi liśćmi często spada również… nasza odporność. Dni stają się coraz krótsze, a kolejki w szpitalnej przychodni – wręcz przeciwnie. Jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak uniknąć złapania jesiennego przeziębienia, gdy wokół słychać wszechobecne kichanie, a otoczenie jakby zmówiło się, by nas zarazić?
Kawa w diecie sportowca – czy warto?
Kawa to jeden z najpopularniejszych gorących napojów na całym świcie. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Jak większość produktów napój ten posiada swoje wady i zalety. A jak wygląda to w diecie sportowca? Czy osoby uprawiające sport mogą pić kawę?
Menopauza a tycie – dieta, zioła i aktywność fizyczna zapobiegająca skutkom przekwitania
Badania potwierdzają, że okres menopauzy sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Z powodu zaburzeń hormonalnych to trudny czas dla sylwetki. Fizjologiczne predyspozycje i huśtawka nastrojów sprzyjają podjadaniu. Ważne jest jednak, aby w trakcie zmian zachodzących w organizmie pamiętać o właściwym sposobie odżywiania, który pozwoli utrzymać masę ciała na stałym poziomie.
Kalorie – co ważniejsze: ilość czy źródło?
Czy warto się skupiać tylko na liczeniu kalorii i gramów białka, węglowodanów i tłuszczu? Diety opierające się na takim reżimie wcale nie są efektywne, jeśli nie weźmie się pod uwagę źródła kalorii.
Wysiłek fizyczny osób z cukrzycą – korzyści i zagrożenia
Aktywność fizyczna stanowi niezbędny element profilaktyki i leczenia niektórych z nich, a przede wszystkim otyłości, nadciśnienia, chorób serca czy cukrzycy. Szczególną rolę odgrywa w profilaktyce cukrzycy typu 2. Zarówno diabetycy, jak i inni są zdrowsi, jeżeli regularnie ćwiczą.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !