Hoodia – właściwości, odchudzanie, opinie

16 18 20

Hoodia Gordonii ogranicza apetyt, a właściwie neutralizuje głód. Oszukuje organizm, któremu wydaje się, że pomimo pustego żołądka jest syty. Od pokoleń jego właściwości są znane afrykańskim plemionom. Na rynku suplementów diety roślina ta zrobiła zawrotną karierę. Uważaj jednak na podróbki!

Hoodia

Hoodia Gordonii to rzadka odmiana południowoafrykańskiej rośliny rodziny Hoodia, występująca na terenach południowej części Afryki, w takich krajach jak Angola, Botswana, Namibii czy RPA. Najczęściej jest kojarzona z pustynią Kalaharii. Podobnie jak kaktus jest sukulentem, co oznacza, że przystosowana jest do wysokich temperatur, dzięki specjalnie wyspecjalizowanym tkankom, które są zdolne do gromadzenia wody, by móc przetrwać w skrajnych warunkach środowiska. Inną charakterystyczną cechą Hoodii jest zapach kwiatów, który najczęściej jest porównywany do zgniłego mięsa. Hoodia Gordonii została odkryta po raz pierwszy w roku 1779 przez pułkownika Roberta Gordona Jacoba w okręgu Orange River. Do niedawna nie była znana i stosowana na świecie. Wykorzystywali ją wyłącznie miejscowi myśliwi, żując jej miąższ w celu tłumienia uczucia głodu i poprawy koncentracji.

Hoodia Gordonii – właściwości

Hoodia Gordonii znana jest przede wszystkim z właściwości odchudzających. Miejscowe plemiona od lat wykorzystywały tę roślinę w trakcie dalekich wędrówek i polowań w celu niwelowania uczucia głodu.  Stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1995 r. grupa naukowców wyodrębniła i opatentowała kluczowy składnik tej rośliny. To odkrycie i wykorzystanie aktywnego czynnika Hoodii było realizowane w ramach wzniosłego projektu, mającego na celu zwalczanie otyłości jako nowej choroby cywilizacyjnej.

Hoodia zawiera substancje zwane supresantami apetytu, które odpowiadają za regulację łaknienia. Sukulent ten posiada w swoim składzie molekuły o nazwie P57. Ich działanie porównuje się do działania glukozy, jednak P57 jest około 10 tysięcy bardziej aktywny. Cząsteczka ta docierając do podwzgórza skutecznie naśladuje ów cukier, dzięki czemu następuje szybka eliminacja uczucia głodu, dając przy tym efekt sytości, mimo że nie zjedliśmy posiłku.

Ponadto naukowcy poddając analizie zawartość mineralną stwierdzili, że Hoodii jest źródłem minerałów takich jak wapń (6,5%), potas (5,1%), fosfor (0,3%), magnez (1%), sód (1,9%),  siarka (0,7%), oraz mniejszych ilości mikroskładników: mangan, miedź, cynk, kadm, chrom, molibden. Naukowcy doszli do wniosku, że typowa 35 g porcja zapewnia 100% RDA dla wapnia (2,3 g), 95% RDA magnezu (335 mg), 115% RDA dla sodu (670 mg), 65% RDA dla potasu (1,8 g), 43% RDA dla żelaza (6,5 mg) i 60% RDA dla chromu.

Hoodia gdzie kupić?

Zanim Hoodia osiągnie właściwości hamujące apetyt, musi przejść długi okres dojrzewania, nawet do 5 lat. Z tego też powodu południowoafrykańskie władze zobowiązały się do ochrony niewielkich zasobów tej rośliny, pomimo wciąż rosnącego popytu.

Hoodię Gordonii raczej ciężko dostać w aptece. W sklepach internetowych istnieje dużo ogłoszeń  producentów oferujących Hoodię w koktajlach, tabletkach, sprayach, herbatach, czy plastrach. Znalezienie jej jest łatwe, natomiast trzeba pamiętać, że większość z nich nie zawiera czystej Hoodii.

Wysoka popularność oraz stosunkowo trudny dostęp do rośliny powoduje, że na rynku można znaleźć wiele preparatów, które mimo deklaracji producenta nie zawierają wyciągów tej rośliny. Warto więc unikać zakupów  suplementów diety z niepewnych źródeł. Aby uchronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami opracowano certyfikat udowadniający, że dany produkt pochodzi z autentycznych zbiorów Hoodii Gordonii. Wbrew temu, że jest to roślina znajdującą się pod ścisłą ochroną, jej preparaty są niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych.

Hoodia – opinie 

W badaniu przeprowadzonym w 2001 roku stwierdzono, że pacjenci przyjmujący Hoodia szybko tracili na masie ciała i nie odczuwali głodu, a poziom zapotrzebowania na kalorie zmniejszył się nawet do 60%!

WażneDo efektów ubocznych spożywania Hoodii należy brak uczucia pragnienia, co może być szkodliwe w dłuższym czasie. Ponadto niektóre związki zawarte w Hoodia wpływają niekorzystnie na działanie wątroby. Bez wątpienia zażywanie preparatu powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Nie poleca się jego stosowania podczas ciąży oraz u osób starszych

Zdania konsumentów  na temat Hoodii są jednak podzielone. Wiele osób twierdzi, że uczucie głodu faktycznie mija, a waga sukcesywnie wskazuje 2 kilogramy mniej tygodniowo. Dla innych chcących schudnąć jest to tylko chwyt reklamowy,  nie przynoszący oczekiwanych rezultatów. Hoodia często nie działa od razu, natychmiastowo pomaga żucie kaktusa (jak przez Afrykanów), ale ponieważ u nas „żywy” kaktus dostępny nie jest to posiłkując się preparatami z Hoodią należy liczyć się z tym, że ich działanie będzie wydłużone do momentu, w którym P57 nie skumuluje się w organizmie. Z reguły wystarczy odczekać dwa do trzech dni, choć niektóre osoby odczuwają wpływ Hoodii dopiero po upływie tygodnia,

Osoby regularnie stosujące Hoodię Gordonii podkreślają, że wyraźnie wspomaga ona odchudzanie: nie wymaga wprowadzania poważnych zmian w diecie – bo na dietę przechodzi się samoistnie, nie wymaga zwiększania aktywności fizycznej (wystarczy dotychczasowa aktywność), a ciało i tak chudnie. Warto wspomnieć, że miesięczna kuracja za pomocą Hoodii Gordonii to wydatek rzędu 150 zł.

Należy pamiętać, że preparaty z Hoodią jak każdy inny specyfik odchudzający regulujący metabolizm i ingerujący w układ pokarmowy, niesie za sobą ryzyko wystąpienia schorzeń takich jak podwyższenie ciśnienia, arytmię, bezsenność, niestrawność czy rozregulowanie pracy tarczycy

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Hoodia – właściwości, odchudzanie, opinie - 4.3/5. Oddano 39 głosy.
Autor artykułu: