Homogenizacja – mleka, serków. Przepisy z serka homogenizowanego
Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024
Homogenizacja jest procesem niezwykle powszechnym w obecnych czasach. Wiele osób nie jest świadomych ile produktów codziennego użytku powstało w wyniku przeprowadzenia omawianej metody. Składniki takie są niezwykle promowane przez producentów jako lekkie i szybciej ulegające trawieniu. Nie ma się co dziwić, gdyż jest to niezwykle korzystne ze względu na czynniki ekonomiczne dla przedsiębiorstw. Na czym polega homogenizacja i czy warto sięgnąć po takie produkty? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
Homogenizacja
Homogenizacja jest procesem mającym na celu wytworzenie jednorodnej mieszaniny z takich składników, które w normalnych warunkach nie ulegają zmieszaniu. Z języka greckiego homogenes oznacza jednorodny. Jest powszechnie wykorzystywany w przetwórstwie mlecznym do produkcji mleka czy śmietany, ale nie tylko. Okazuje się, że bardzo często wykorzystuje się go także w innych gałęziach przemysłu, np. przy produkcji farb, kosmetyków, leków, a nawet tworzyw sztucznych. Podczas przeprowadzania homogenizacji wykorzystuje się głównie 2 metody zakładające działanie ultradźwiękami, jak również wysokimi temperaturami, a następnie przepuszczaniem substancji przez szczeliny. Właśnie ten drugi sposób stosowany jest w mleczarstwie. Efekt obu metod jest dość podobny. W obu przypadkach uzyskuje się jednorodną i aksamitną zawiesinę, która nie rozwarstwia się. Okazuje się, że przeprowadzenie tegoż procesu zapewnia dostarczenie do organizmu łatwo przyswajalnego wapnia oraz białka, a także witaminy A, B1, B2, D, E, oraz K. Niezwykle istotna w tym przypadku jest witamina D, której niedobór jest niezwykle powszechny w naszej populacji.
Mleko homogenizowane
W strukturze mleka znajdują się małe „kuleczki” tłuszczów o różnych wielkościach. Homogenizacja mleka ma właśnie na celu rozbicie tych tworów. Podczas przeciskania ich przez maleńkie szczeliny zmniejsza, a także wyrównuje się ich wielkość. Zdecydowanie zaletą tego procesu jest zwiększenie trwałości mleka, które ważność zachowuje bardzo długo. Dodatkowo produkt uzyskany nie rozwarstwia się i nie wytrąca się z niego śmietana, a więc wygląd staje się estetyczny dla konsumenta. Które mleko powstaje w wyniku przeprowadzenia omawianej metody? To oznaczone symbolem UHT. Według niektórych doniesień przeprowadzenie homogenizacji powoduje zmniejszenie w nim zawartości cholesterolu. Niestety według niektórych doniesień przeprowadzenie homogenizacji powoduje zwiększenie w nim zawartości cholesterolu. Na szczęście zgodnie z najnowszymi badaniami, wpływ tłuszczy, a szczególnie cholesterolu spożytego z dietą na rozwój miażdżycy i budowę blaszki miażdżycowej nie jest znaczący i nie wpływa na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego.
Serek homogenizowany
Serek homogenizowany właśnie dzięki zastosowaniu procesu homogenizacji jest tak aksamitny. Bardzo łatwo rozpoznać jest ten produkt na półce sklepowej, gdyż metoda produkcji zwykle dość wyraźnie zaznaczona jest na opakowaniu, a niekiedy nawet w nazwie surowca. Dzięki swojej puszystej konsystencji produkt ten uwielbiany jest przez dzieci. Jest to niezwykle korzystne ze względu na obecność w jego składzie łatwo przyswajalnego wapnia i witaminy D. Składniki te są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, a ich niedobory są niestety powszechnie spotykane. Co ciekawe okazuje się, że przeprowadzenie homogenizacji powoduje zmniejszenie poziomu cholesterolu w serku, co jest niezwykle atrakcyjne szczególnie dla osób cierpiących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Jedynym minusem jest skład większości serków, który obok dodatku cukru zawiera zamiast dodatku prawdziwej laski wanilii aromat. Najlepiej w tym przypadku wykonać swój własny serek homogenizowany o smaku waniliowym poprzez dodatek prawdziwej laski wanilii.
Serek homogenizowany – przepisy
Istnieje wiele przepisów dostępnych na blogach kulinarnych, w których wykorzystać można serek homogenizowany. Poniżej przedstawię kilka przykładowych dań.
Składniki:
- 200g sera białego,
- 100g śmietany 18%,
- Laska wanilii.
Przygotowanie: wszystkie składniki należy umieścić w blenderze i zblendować lub zmiksować na najwyższych obrotach przez ok. 2 min, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. W ewentualności można dodać łyżkę miodu, co jednak jest przeciwwskazane dla osób cierpiących na zaburzenia węglowodanowe, jak np. cukrzyca.
Składniki:
- 4 łyżki jogurtu naturalnego gęstego,
- Łyżka żelatyny,
- 300g szynki,
- 3 ogórki kiszone,
- 4 pieczarki marynowane,
- 200g serka homogenizowanego,
- 2 łyżki koperku.
Przygotowanie: żelatynę zalać 4 łyżkami zimnej wody i odstawić na 10 minut. Szynkę pokroić w plastry, a następnie ułożyć w prostokąt na folii aluminiowej tak, by delikatnie na siebie zachodziły. Ogórki i pieczarki pokroić w drobną kostkę i wymieszać z jogurtem, serkiem i koperkiem. Doprawić do smaku ulubionymi ziołami. Żelatynę podgrzać na małym ogniu, ciągle mieszając, aż się nie rozpuści. Następnie zdjąć z ognia i dodać masę serową. Energicznie wymieszać całość. Taką masę rozsmarować na szynce i całość zwinąć wzdłuż dłuższego boku. Roladę zawinąć ciasno w folię i odstawić do lodówki na 2–3 godziny. Po tym czasie zdjąć folię i pokroić roladę na ukośne plastry o szerokości ok. 1 cm.
Składniki:
- 350g serka homogenizowanego,
- 300g mąki pełnoziarnistej,
- 2 jajka,
- Opcjonalnie laska wanilii.
Przygotowanie: wszystkie składniki wymieszać. Gotowe ciasto kłaść łyżką na gotującą wodę i gotować do momentu, aż odejdą one od dna.
Podsumowując homogenizacja to proces przynoszący wiele korzyści nie tylko organoleptycznych, ale także ekonomicznych, gdyż produkty takie są o wiele trwalsze od innych. Dodatkowo zawierają w swoim składzie dobrze przyswajalne składniki odżywcze, nawet te, które zazwyczaj są niedoborowe, np. wapń czy witamina D. Niestety w składzie serków homogenizowanych zwykle prym wiedzie cukier i sztuczne barwniki czy aromaty. Dlatego dokonując wyboru odpowiedniego produktu należy kierować się jego składem lub samodzielnie przygotować taki serek dodając prawdziwą laskę wanilii.
UHT to jest oznaczenie homogenizacji ? Chyba raczej UHT oznacza: „Ultra-high temperature processing (UHT), ultra-heat treatment, or ultra-pasteurization is a food processing technology that almost sterilizes liquid food by heating it above 135 °C (275 °F) – the temperature required to kill many bacterial endospores – for 2 to 5 seconds.”
TO jest jakies nieporozumienie ten artykul….
Przeczytaj jeszcze raz dokładnie ze zrozumieniem. Każde meleko homegnizowane jest uht