Gorzki melon – właściwości. Jak jeść gorzkiego melona?
Aktualizacja: 11 kwietnia, 2024
Gorzki melon to owoc będący częstym dodatkiem licznych herbatek przeznaczonych zwłaszcza dla diabetyków. Jego właściwości są jednak szersze i odnoszą się do wielu schorzeń, w tym nowotworów! Przeczytaj artykuł i poznaj wszystkie korzystne działania tej rośliny.
Gorzki melon
Gorzki melon to roślina z rodziny Cucurbitaceae występująca w Azji, Afryce oraz Ameryce Łacińskiej. Stosowana jest w medycynie ludowej tych krajów od lat jako pokarm oraz lek na wiele schorzeń. Jej uprawa jest rozpowszechniona w rejonach tropikalnych, jak również subtropikalnych. Bywa on częstym gościem w kuchni mieszkańców terenów śródziemnomorskich. Nazywany bywa także gorzką tykwą, gruszką balsamiczną, karelą oraz kuguą. Jego ogólna nazwa „Momordica” z języka łacińskiego oznacza „ugryźć”, co odnosi się stricte do liści rośliny z charakterystycznymi ząbkowanymi krawędziami, które wyglądają tak, jak gdyby zostały ugryzione.
Za jego właściwości zdrowotne odpowiadają przede wszystkim obecne w jego składzie związki aktywne tj. związki fenolowe, flawonoidy, triterpeny i karotenoidy. Jest to pnącze o owocach przypominających nieco kształt ogórka. Młode cechują się barwą szmaragdowo-zieloną, a te dojrzałe pomarańczowo-żółtą.
Gorzki melon – właściwości
Właściwości lecznicze gorzkiego melonu są niezwykle szerokie. Jego skuteczność odnotowano m.in. w przypadku astmy czy anemii. Wykazuje on także działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Szczególnie aktywności te znajdują zastosowanie w niwelowaniu bólu neuropatycznego. Jego funkcje cenione są również w leczeniu schorzeń tj. HIV, niektóre nowotwory, infekcji wirusowych, wrzodów żołądka czy dwunastnicy oraz sepsy. Bogata zawartość witaminy A sprawia, że skuteczny bywa w problemach ze wzrokiem, np. zaćmy, a nawet chorób serca. Poza tym wykazano jego aktywność immunomodulacyjną. Ceniony jest również za właściwości przeciwcukrzycowe i przeciwhiperglikemiczne, jak również cytotoksyczne. Co ciekawe jego spożywanie skutkuje regeneracją komórek trzustkowych β i stymuluje wydzielanie insuliny. Dodatkowo działa hipocholesterolemicznie. Spożywany bywa w schorzeniach takich jak dna moczanowa, kamienie nerkowe, reumatyzmu, bywa stosowany także przy poronieniach. Ceniony jest również za jego niezwykłą skuteczność antynowotworową w przypadku różnorodnych nowotworów złośliwych, m.in. białaczki limfatycznej, raka piersi, skóry, prostaty czy okrężnicy oraz chłoniaka, raka pęcherza moczowego i trzustki. Należy jednak zachować ostrożność w jego spożyciu i nie przekraczać zalecanej na danych preparatach dawki, gdyż w nadmiarze skutkować może wystąpieniem śpiączki, hipoglikemii u dzieci, przedwczesnych porodów, poronień, a nawet u zwierząt laboratoryjnych – śmierci.
Gorzki melon – cena, gdzie kupić
Gorzki melon można nabyć w kilku postaciach. Najpowszechniejszy jest jako farmaceutyk w tabletkach. Koszt takiego preparatu to ok. 12–16 złotych za 60 kapsułek o zawartości 500 mg. Znaleźć można także sproszkowany owoc, którego cena to 21 złotych za saszetkę o pojemności 50g. Dostępny jest również sam owoc w puszce, którego 540 g to koszt ok. 11 złotych, jak również herbatka z jego zawartością (12 złotych za 50g). Znaleźć niestety można je wyłącznie w aptekach, niektórych sklepach ze zdrową żywnością oraz sklepach internetowych, gdzie oferta jest szeroka. Jak widać ceny nie są wysokie, jednak warto zagłębić się w szczegóły produktu podczas wyboru i dokonać tego prawidłowego, z dobrym składem, bez wielu dodatków dostarczających jedynie zbędnych kalorii.
Sok z gorzkiego melona
Sok z gorzkiego melona cechuje się właściwościami podobnymi co sam owoc, jednak jego siła może być mocniejsza. Zgodnie z badaniami naukowymi wykazuje on skuteczność w hamowaniu rozwoju nowotworów. Okazuje się bowiem, iż hamuje on metabolizm glukozy obecnej w komórkach nowotworowych, które wskutek braku pokarmu obumierają. Warto dodać, iż u myszy po 6. miesiącach kuracji odnotowano zmniejszenie guzów, aż o 64%! Preparat taki można dostać za niewielką cenę, ok. 15 złotych za butelkę o pojemności 0,5 l.
Podsumowując gorzki melon to owoc o szeregu korzystnych właściwości. Skuteczny okazuje się zarówno w niwelowaniu schorzeń sercowo-naczyniowych, jak i cukrzycy, ale przede wszystkim także nowotworów, również tych złośliwych. Na rynku istnieje wiele specyfików z jego dodatkiem, dlatego można z łatwością wybrać ten, który będzie najwygodniejszy do zastosowania.
Literatura:
- Cuong DM., Arasu MV., Jeon J., Park YJ., et al.: “Medically important carotenoids from Momordica charantia and their gene expressions in different organs.”, Saudi J Biol Sci., 2017.
- Fachinan R., Yessoufou A., Nekoua MP., Moutairou K.: “Effectiveness of Antihyperglycemic Effect of Momordica charantia: Implication of T-Cell Cytokines.”, Evid Based Complement Alternat Med., 2017.
- Forouzanfar F., Hosseinzadeh H.: “Medicinal herbs in the treatment of neuropathic pain: a review.”, Iran J Basic Med Sci., 2018.
- Jia S., Shen M., Zhang F., Xie J.: “Recent Advances in Momordica charantia: Functional Components and Biological Activities.”, Int J Mol Sci., 2017.
- Muhammad N., Steele R., Isbell TS., et al.: “Bitter melon extract inhibits breast cancer growth in preclinical model by inducing autophagic cell death.”, Oncotarget., 2017.
- Raina K., Kumar D., Agarwal R.: “Promise of bitter melon (Momordica charantia) bioactives in cancer prevention and therapy.”, Semin Cancer Biol., 2016.