Glukoza – norma, we krwi, w moczu. Podwyższona glukoza we krwi

16 18 20

Glukoza jest czynnikiem mówiącym wiele o naszym organizmie. Zarówno jej obniżone stężenie, jak i podwyższone, świadczy o patologii w funkcjonowaniu niektórych układów. Oznaczanie jej poziomu jest badaniem nieskomplikowanym i nie wymagającym dużych nakładów finansowych, które można przeprowadzić przy okazji wykonywania morfologii krwi. Wykonując jej pomiar profilaktycznie co rok, czy w przypadku osób narażonych genetycznie co pół roku, możemy być pewni, że nawet, jeżeli jakaś choroba u nas się pojawi, szybko znajdziemy przyczynę problemu.

Glukoza we krwi

Badanie poziomu glukozy we krwi należy obok morfologii do jednych z podstawowych badań laboratoryjnych. Stężenie glukozy we krwi może być mierzone poprzez badanie glikemii na czczo – przy czym należy pamiętać, że posiłku nie można spożywać co najmniej 16 godzin przed wykonaniem badania. W tym celu pobrana zostaje krew z żyły łokciowej. Istnieje możliwość wykonania także doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT), który polega na wypiciu roztworu  75 glukozy rozpuszczonej w 250ml wody. Badanie to przeprowadza się na czczo, a posiłku nie można spożywać co najmniej 8 godzin przed wykonaniem pomiaru. Ciecz należy wypić w ciągu 5 minut, a następnie po odczekaniu 2 godzin pobiera się próbkę krwi.  Najczęściej zleca się je u osób wykazujących niepokojące objawy wskazujących na cukrzycę. Badanie to wykonywane jest również profilaktycznie w związku z coraz powszechniejszym występowaniem cukrzycy.

Glukoza w moczu

Glukoza w moczu zdrowego człowieka nie występuje w ogóle, gdyż całkowicie zostaje zresorbowana (wchłonięta) w kanalikach nerkowych. Jej obecność odnotowywana jest dopiero w przypadku przekroczenia tzw. progu nerkowego, a więc kiedy jej stężenie przekracza 180 mg/dl. Stan taki jest powodem do niepokoju i należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu znalezienia przyczyny. Warto wspomnieć, iż istnieje wyjątek – kobiety ciężarne. Właśnie u nich glukoza może pojawić się w moczu, jest to zjawisko fizjologiczne nie wskazujące na nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Glukoza – norma

W zależności od typu wykonanego badania normy stężeń glukozy we krwi są różne. Przedstawię je w tabelach poniżej:

Poziom glukozy mierzony poprzez badanie glikemii na czczo:

Wynik stężenia glukozy (mg/dl) Interpretacja wyniku
70-99

[3,9 – 5,5 mmol/L]

Prawidłowe stężenie glukozy
100 – 125

[5,6 – 6,9 mmol/L]

Nieprawidłowy poziom glukozy na czczo

(stan przedcukrzycowy)

> 126

[ > 7 mmol/L]

Cukrzyca

Poziom glukozy badany poprzez test doustnego obciążenia glukozą (OGTT):

Wynik stężenia glukozy (mg/dl) Interpretacja wyniku
< 140

[< 7,8 mmol/L]

Prawidłowa tolerancja glukozy
140 – 199

[7,8 – 11,1 mmol/L]

Nieprawidłowa tolerancja glukozy

(stan przedcukrzycowy)

> 200

[ > 11,1 mmol/L]

Cukrzyca

Podwyższona glukoza we krwi

Podwyższone stężenie glukozy we krwi może wynikać z niezdiagnozowanej cukrzycy czy insulinooporności. Należy wspomnieć jednak, że nie tylko cukrzyca może być powodem tegoż stanu. Wyniki takie mogą pojawić się po wystąpieniu stresu pourazowego czy chorób trzustki. Dodatkowo choroby trzustki czy endokrynologiczne, a także zespół Cushinga mogą mieć podobne objawy.  Bez wątpienia otrzymując taki wynik należy niezwłocznie wybrać się do lekarza w celu odnalezienia przyczyny tych nieprawidłowości i złagodzenia objawów. Do symptomów hiperglikemii, a więc podwyższonego poziomu glukozy zalicza się: poliurię (zwiększone wydalanie moczu), wzmożone pragnienie, suchość w jamie ustnej, osłabienie i senność, a także złe samopoczucie i bóle głowy.

W celu unormowania wahań glukozy należy zadbać o stronę farmakologiczną, ale również dietetyczną. W tym celu należy spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym, a więc te które spowodują powolny wzrost stężenia glukozy we krwi, ale jednocześnie będzie się on utrzymywał w organizmie przez dłuższy czas (pełnoziarniste produkty zbożowe, gruboziarniste kasze).

Podsumowując oznaczenie stężenia glukozy we krwi jest badaniem, które z powodzeniem możemy wykonać podczas profilaktycznych badań np. morfologii krwi. Pozwoli nam ono na kontrolowanie naszego organizmu i ewentualnych nieprawidłowości, które zaczynają pojawiać się w funkcjonowaniu niektórych układów. Szczególnie uwagę należy zwrócić na glukozę pojawiającą się w moczu, gdyż świadczy to o patologii rozwijającej się w organizmie i wymagającej wizyty u lekarza w celu znalezienia źródła problemu.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Glukoza – norma, we krwi, w moczu. Podwyższona glukoza we krwi - 5.0/5. Oddano 2 głosy.
Autor artykułu:
, Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.