Glistnik (jaskółcze ziele) – sok, olejek, maść, nalewka. Jaskółcze ziele na kurzajki
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Glistnik jaskółcze ziele to roślina występująca powszechnie w Polsce, jak i na świecie. Znalazła ona szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i medycynie alternatywnej. Dawniej glistnik uważany był za roślinę leczniczą szczególnie niwelującą dolegliwości wątrobowe. Dzisiaj jest on rzadziej wykorzystywany ze względu na trujące właściwości po spożyciu zwiększonej dawki.
Glistnik (jaskółcze ziele)
Glistnik jaskółcze ziele występuje naturalnie głównie w rejonach Azji, Europy oraz Ameryki Południowej. W Polsce jest powszechny na całym obszarze. Pierwsze wzmianki o zastosowaniu przetworów z glistnika pojawiły się już w XVI wieku i dotyczyły zastosowania zioła jako leku na dolegliwości pochodzące z układu pokarmowego. Niemniej jednak uważano również, że roślina ta ma działanie uspokajające, obniżające ciśnienie krwi, ochronne dla wątroby i dróg żółciowych, przeciwzapalne, moczopędne i znieczulające. Dodatkowo przetwory z glistnika wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antynowotworowe. O jego właściwościach leczniczych decyduje zawartość alkaloidów izochilonowych. Zdecydowanie przeważają w składzie rośliny alkaloidy: chelidonina, chelerytryna sangwinaryna, berberyna, koptyzyna i stylopina. Najwięcej tych związków występuje w korzeniu rośliny. Najważniejszym czynnikiem decydującym o zawartości alkaloidów w roślinie jest okres jej zbioru. Dodatkowo glistnik zawiera w swoim składzie chemicznym kwasy organiczne, karotenoidy oraz flawonoidy.
Za właściwości cytotoksyczne rośliny odpowiedzialne są głównie alkaloidy tj. chelidonina, sangwinaryna, chelerytryna i koptyzyna. Berberyna wpływa na funkcjonowanie OUN. Działa przeciwlękowo i neuroprotekcyjnie, ułatwia zasypianie, uspokaja. Chelerytryna i sangwinaryna wykazują silne działanie przeciwzapalne, a berberyna przeciwbakteryjne. Sangwinaryna przyśpiesza śmierć komórek nowotworowych oraz zapobiega podziałom i rozwojowi nowotworu w organizmie. Przykładem leku przeciwnowotworowego zawierającego pochodne chelidoniny jest preparat UKRAIN. Jest on jednak przyczyną wielu skutków niepożądanych tj. krwawień, gorączki, nudności, uczucia zmęczenia, reakcji alergicznych. Ponadto glistnik ma działanie hepatoochronne związane z usprawnieniem przepływu żółci w przewodach żółciowych [1].
Sok z glistnika
Sok z glistnika wykazuje działanie podrażniające na skórę. Dawniej stosowany był jako preparat leczący zmiany skórne tj. kurzajki, egzemy czy grzybicę. W celu uzyskania spodziewanego efektu smarowano czystym sokiem z łodygi rośliny zmiany chorobowe po ich uprzednim zmiękczeniu w ciepłej wodzie. Powtarzając tę czynność można było oczekiwać ustąpienia zmian skórnych już po kilku dniach. Sok z glistnika stosowano również wewnętrznie jako preparat do picia szczególnie u osób z problemami wątrobowymi, niestrawnością, kamicą żółciową czy zapaleniem wątroby [2].
Olejek z glistnika
Stosowany jest głównie jako preparat łagodzący przeznaczony do skóry podrażnionej lub wrażliwej. Skuteczny w walce z kurzajkami, brodawkami, trądzikiem, łuszczycą, łupieżem czy łojotokiem. Głęboko nawilża skórę, zapobiega łamaniu się włosów i paznokci oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek. Olejek jest preparatem delikatnym, dlatego polecany jest również w pielęgnacji skóry dzieci. Przed zastosowaniem olejku należy go zmieszać z innymi roślinnymi olejkami lub produktami kosmetycznymi (kremy, toniki, mleczka, maski, kompresy, balsamy do włosów) w stosunku 1:1 [3].
Maść z glistnika
Jednym z przetworów powstających na podstawie glistnika jaskółcze ziele jest maść. Podobnie jak olejek wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Z tego powodu znalazła zastosowanie jako preparat na trądzik, kurzajki czy brodawki. W celu leczenia zmian skórnych oraz ran stosuje się papkę według przepisu: rozcieńczyć sok 1:1 wraz z wrzącą wodą w celu przemywania otwartych ran lub w przypadku zainfekowanych błon śluzowych bądź maść według przepisu: 5 g soku z jaskółczego ziela zmieszać ze 50 g rozpuszczonego smalcu i stosować jako preparat na rany czy siniaki. Dodatkowo tak powstała maść ma zastosowanie w leczeniu świerzbu, owrzodzeń, ropiejących ran, egzem, liszajów [4].
Nalewka z glistnika
W celu przygotowania nalewki z glistnika należy zaopatrzyć się w 10 g świeżo zmiażdżonej rośliny oraz 250 ml octu winnego. Składniki te należy zmieszać i odstawić w zacienione miejsce na miesiąc. Po 2–3 dni należy wymieszać składniki poprzez potrząsanie słojem. Tak powstałą miksturę należy stosować na brodawki dwa razy dziennie nasączając nią wacik i przykładając do zmiany skórnej. Nalewkę można również pić w celu oczyszczenia wątroby zachowując proporcję 5 kropli substancji na ½ szklanki (150 ml) wody [2].
Jaskółcze ziele na kurzajki
Najbardziej znane jest zastosowanie jaskółczego ziela w walce z kurzajkami. Często stosuje się sok z glistnika bezpośrednio na zmienioną skórę. Należy przykładać go dwa razy dziennie przez okres kilku dni w celu zaobserwowania pozytywnych skutków bądź w postaci nalewki rozcieńczając sok w wodzie lub alkoholu [4].
Należy jednak pamiętać, że glistnik to roślina silnie trująca, której przedawkowanie może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu! Dopuszczalna dawka alkaloidów glistnika oszacowana jest na 4–5 g suchego ziela dla osoby dorosłej na dobę. Stanowisko Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z 2010 roku wyraźnie wskazuje na ryzyko stosowania produktów zawierających glistnik, które jest zdecydowanie za wysokie w stosunku do korzyści płynących z jego stosowania [1].
Preparaty z glistnika jaskółcze ziele znalazły szerokie zastosowanie w leczeniu zmian skórnych tj. brodawki, kurzajki, trądzik itp. Warto jednak podkreślić, że mimo dużej skuteczności glistnika w leczeniu zmian skórnych jest on rośliną silnie trującą, a jego przedawkowanie zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Spożywanie preparatów tego typu powinno bezwzględnie odbywać się za zgodą lekarza.
Literatura:
Migas P., „Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania”, Postępy Fitoterapii 3/2011
naprawde mama juz dosyc !!! Czytam na roznych stronach , i jedni radza pol lyzeczki ziela na pol szklanki wrzacej wody , a inni zalecaja KOPIASTA LYZKE ZIELA na 1 szklanke wrzatku . TO JEST PRZECIEZ OGROMNA ROZNICA !!!!!!! Czy ktos nie rozroznia w mowie polskiej tych dwoch okreslen ?? Dajcie mi wreszcie PRZEPIS NA ODPOWIEDNIA ILOSC ZIOL DO PICIA. . I czy do picia trzeba robc napar czy wywar ? Ktos mi kiedys doradzil ( z innym , bezpiecznym ziolem ) ze mam je parzyc tylko 1 minute !!!!! Czy to ziolo parzone tak krotko moze naprawde pomoc ??
Witam m am problemy skórne od ponad roku stosuje różne maści bez większych rezultatów. Lekarze rozkładają ręce nie wiedziąc co to są za plamy i nie potrawią mi już pomóc. Czy może mi P. podać kontakt do P.która za stosowała u P. kurację z olejku z glistnika. z góry dziękuje
Przechodzę kurację przy zastosowaniu olejku z glistnika i i innych ziół oczyszczających Po tygodni kuracji są duże postępy do powrotu do zdrowia. Przepisy i zioła do kuracji kupiłem od znanej i cenionej zielarki..
Kto mi może podać przepisy na nalewkę, maść, sok?
adres : [email protected]
Czy Pani Basia mogłaby podać przepis na sok z glistnika.
Wystarczy wrzucic swierze ziolo do sokowirowki i uzyska sie sok. Mozna go pasteryzowac lub zalac alkoholem
Czy można wypić świeżo wyciśnięty sok z glistnika w mieszance warzy(marchew, burak, seler naciowy, pietruszka naciowa + jabłko) i ziół ( pokrzywa, skrzyp, kurdybanek)
Proszę o odpowiedź
Ileż tu bzdur się naczytałem z tym truciem jaskółczym zielem. Piję wywar z tego ziela już kilkanaście lat i się nie otrułem a na grypę i grypopodobne paskudztwa ani razu nie zachorowałem. Jaskółcze ziele uodparnia organizm, likwiduje komórki rakowe i wiele innych organów leczy. 1 łyżka ziela na szklankę przez 3 miesiące i przerwa. Można pić nawet litr dziennie jak się ma jakąś dolegliwość.
Swieze ziele czy suszone?
Czy można użyć suszu z glistnika kupionego w sklepie zielarskim?
Proszę do mnie też napisać na : [email protected]
Witam Pana. Czy może podać Pan przepis, jak przygotować to ziele, aby móc je pić. Kupiłam suszone ziele glistnika, prosze o radę, jak to przygotować. Dziękuję i pozdrawiam.
Witam proszę Pana o przepis jak zrobić ten syrop do picia z glistnika Pozdrawiam
Do Pan Mariana
Czy mogłabym prosić o kontakt na [email protected]
Jesli ma sie mala krzepliwosc krwi to mozna ryzykowac i pic prosze o rade
Witam czy mogłaby pani Pani Basla podać przepis na kurację z soku glistnika?Pozdrawiam.
Właśnie od kilku dni przechodzę kurację sokiem z jaskółczego ziela. Powodem byłó kłucie/ból wątroby i powiększenie, ogromne!
Przed spaniem biorę łyżkę soku, zapijam odrobiną wody. Jakie widzę skutki? Wychodzą pasożyty, przywry-lawinowo, przy każdym wypróżnianiu się.
Z początku myslałam, że to są kamienie z głębszych miejsc wątroby, bo są jakies szarawe. Wcześniej kilka razy oczyszczałam wątrobę metodą H. Clark.
Odnośnie soku z glistnika, sama wycisnęłam sok, postawiłam w słoiku w ciemne miejsce. Co kilka dni należy otworzyć żeby wypuścić gazy. Po dwóch tygodniach
można używać. 1łyżkę na noc przy chorobach wątroby, łuszczycy. Mój sok wystał miesiąc, ale jeśli sok postoi 2 miesiące, to przyjmie kolor bursztynowy. Rosyjscy zielarze
podają, że można leczyć wiele chorób.Dobrze leczy przeziębienia.
Witam a jak robi Pani ten sok ?
pozytywnie sie wypowiem i potwierdzam skutecznosc leku z jaskolczego ziela.
Pani Basiu, mam to samo pytanie. Jak wyciskała pani sok? Czy użyła pani sokowirówki, czy może wyciskarki? Myślę, że zmiażdżenie i ręczne wyciskanie niewiele da. Okropne są te przywry, podobno jedne z najbardziej szkodliwych pasożytów. Oczyszczałam już wątrobę, ale nie zastosowałam wtedy nic na pasożyty. Pozdrawiam.
Witam
Jak a jest recept na sok bo chce sobie zrobic
Wycisnac sok I tak moze stac bez dodatkow?
Pozdrawiam
Jak Pani zrobiła sok z glistnka?
Witam Panią Basla mogłaby pani coś więcej napisać o kuracji sokiem z jaskółczego ziela (jakiś przepis} Pozdrawiam
Czysty sok niczym nie konserwowany? I aż łyżkę? Czytam sporo o glistniku i wszędzie są przepisy na nalewki, wywary itp. i stosowane zawsze w rozcieńczeniu, nawet po parę kropli tylko – żebyś i Ty się czasem nie zatruła razem z pasożytami… Bądź rozważna. Jak się czujesz po miesiącu kuracji?
Glistnik zerwany w maju i czerwcu nie ma tyle substancji toksycznych co ten zerwany później. Nie sprawdziłam, powtarzam to co czytałam.
Potwierdzam skuteczność działania soku glistnika na kurzajki. Po miesiącu codziennego przykładania świeżo urwanego listka z sokiem, po kurzajce nie ma śladu.
Bardzo dobra jest ta roślina u nas po tygodniu kurzajki schodziły i jak narazie spokój z tym