Genodieta, czyli dieta zgodna z DNA – założenia i badania
Aktualizacja: 20 marca, 2019
Co by było gdybyśmy poznali wszystkie swoje schorzenia i predyspozycje do chorób, wszystkie alergie i czynniki, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie? Co by było gdybyśmy na podstawie tej wiedzy skomponowali idealnie dopasowany plan żywieniowy? Brzmi niemożliwie? Podobne hasła można przeczytać na stronach wielu ośrodków zajmujących się tworzeniem profilu genetycznego człowieka i dopasowywaniem do niego tzw. genodiety, czyli metody żywienia opartej na indywidualnym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze odczytanym z kodu DNA.
Genodieta – badanie profilu genetycznego
Pierwszym etapem poznania swojej genetyki jest zrobienie wymazu z wewnętrznej strony policzków. Próbka ta analizowana jest w laboratorium, a po ok. 3 tygodniach możemy się spodziewać wyników. Co z nich wyczytamy? Wszelkie informacje na temat tego jak dane składniki odżywcze są metabolizowane w organizmie, które pokarmy wpływają na nasze zdrowie pozytywnie, a których powinniśmy unikać, czy tolerujemy laktozę i gluten, czy mamy predyspozycje do zachorowania na cukrzycę, otyłość lub inne schorzenia cywilizacyjne oraz jaka aktywność fizyczna będzie najbardziej optymalną dla nas formą ruchu. Badanie to jest szybkie, nieinwazyjne, bezbolesne i nie trzeba go powtarzać – wystarczy jedno na całe życie. Jego cena oscyluje na poziomie ok. 2000–3000zł.
Genodieta – założenia
Kolejnym etapem jest ułożenie diety bazującej na tych informacjach. Dietetyk na podstawie profilu genetycznego bilansuje skład i ilość posiłków, dobiera suplementację, jeśli jest taka potrzeba oraz tworzy listę dokładnych zaleceń żywieniowych – wyklucza produkty, które nie służą naszemu ciału, a zwiększa odpowiednio ilość tych, których składniki mają wpływ na polepszenie parametrów zdrowia. Istnieją również firmy, które dodatkowo zajmują się przygotowywaniem cateringu opartego na tych właśnie zaleceniach. Daje to gwarancję, iż posiłki te na pewno są zgodne z założeniami diety oraz wygodę.
Genodieta – czy warto?
Chociaż każda metoda żywienia ma cechy, które różnią ją od innych, to wszystkie mają jedną wspólną – żadna z nich nie jest pozbawiona wad. Jakie są plusy i minusy diety zgodnej z DNA? Niewątpliwie największą jej zaletą jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Przy układaniu jadłospisu nie bierze się pod uwagę tylko podstawowych parametrów tj. wiek, płeć, BMI czy występujące choroby, ale wiele więcej czynników, o których nie mamy pojęcia bez znajomości swojego profilu genetycznego. Badanie profilu genetycznego i zastosowanie tej metody żywienia to także szansa zapobiegania jeszcze nie ujawnionym procesom chorobowym. Najbardziej zniechęcająca do rozpoczęcia genodiety jest cena obejmująca samo badanie oraz konsultacje z genetykiem i dietetykiem. Wiedza na temat własnych skłonności do chorób może zaowocować zbyt dalece posuniętą dbałością o zdrowie i ciągłym niepokojem mogącym w skrajnych przypadkach doprowadzić do problemów na tle psychicznym (np. hipochondrii, ortoreksjii).
Dieta zgodna z DNA to na pewno jedna z ciekawszych nowości, jakie pojawiły się ostatnio w świecie dietetyki. Można na pewno powiedzieć, iż jest najbardziej spersonalizowaną formą sposobu żywienia spośród tych, z którymi się spotykamy. Jednakże czy jest niezbędna do tego, aby poprawić stan zdrowia czy też schudnąć? Nie. Udowodniły to miliony ludzi, którzy bez znajomości swojego profilu genetycznego potrafili zmienić styl życia i zapobiec lub wyleczyć wiele jednostek chorobowych.