Domowe drinki i koktajle energetyczne
Aktualizacja: 4 kwietnia, 2024
Stres spowodowany natłokiem obowiązków, ciągłe zmiany pogody czy brak czasu dla siebie – to wszystko skutkować może osłabieniem organizmu, zmęczeniem, sennością i bólami głowy. W takich chwilach zwykle sięgamy po filiżankę kawy, a gdy nie pomaga próbujemy postawić się na nogi napojami energetycznymi. Jednak nie od dziś wiadomo, że nie jest to zbyt zdrowe rozwiązanie. Równie skuteczne mogą być owoce i warzywa posiadające właściwości pobudzające. Poznaj naturalny sposób gwarantujący zastrzyk energii!
Napoje i koktajle energetyczne
Życie w ciągłym biegu, kiepska dieta i problemy ze snem sprawiają, że coraz częściej zaczyna nam brakować energii. Bardzo często doładowujemy ją w niewłaściwy sposób – sięgając po napoje energetyczne. Regularne ich spożywanie niesie ze sobą poważne skutki dla zdrowia, a to w dużej mierze dlatego, że są bogate w niewłaściwe składniki.
Napoje energetyczne to grupa produktów, której celem jest pobudzenie organizmu w momencie wytężonego wysiłku fizycznego i intelektualnego. Niestety, coraz częściej ludzie sięgają po drinki energetyczne codziennie i to w sytuacjach, gdy nie potrzeba wcale dodatkowej energii. Wynika to bardziej z z przyzwyczajenia lub nawet uzależnienia. Otóż, organizm ma skłonności do uzależniania się od tego typu produktów wobec czego bardzo istotny jest umiar.
Wiele osób napoje energetyczne traktuje na równi ze szklanką wody czy kubkiem herbaty. Nie zdajemy sobie sprawy ze szkodliwego ich działania na zdrowie. W końcu mało kto czyta etykiety, na których jest jasno zaznaczone, że zalecana dawka to 200 mililitrów. Tymczasem w ciągu dnia wielu potrafi pochłonąć litrową butelkę. Stąd już niedaleka droga do zrujnowania sobie zdrowia. Oprócz faktu, że są prawdziwą bombą kaloryczną i po nich tyjemy w oczach, to jeszcze zawierają morze cukru przez co zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Zdrowe zamienniki napojów energetycznych
Pobudzające działanie posiada nie tylko kofeina czy lauryna. Równie skuteczne mogą być owoce i warzywa. Odpowiednie ich połączenie potrafi przynieść potężny zastrzyk energii, która uwalniana jest do organizmu stopniowo, dzięki czemu daje energię na cały dzień. Na rynku obecnych jest wielu producentów oferujących różnego rodzaju odżywki dla sportowców, jednak zdecydowanie lepszą alternatywą jest przyrządzenie takiego napoju samodzielnie. Poczytaj również na temat naturalnych energetyków!
Przepisy na domowe drinki energetyczne
Banany oraz woda kokosowa to skarbnica wielu cennych składników mineralnych, a przede wszystkim potasu, który korzystnie wpływa na metabolizm i dodaje energii. Błonnik i przeciwutleniacze, których z kolei źródłem są pomarańcze to sposób na zwiększenie w organizmie poziomu witaminy C.
Składniki:
- ½ szklanki wody kokosowej,
- ½ szklanki mleka roślinnego,
- ½ dojrzałego banana,
- ½ pomarańczy
Sposób przygotowania:
Banana zmiksuj z wodą kokosową, mlekiem i sokiem z połówki pomarańczy. Jeżeli wrzucisz do blendera cząstki pomarańczy to możesz uzyskać wersję z miąższem.
Drink przygotowany z imbiru oraz cytryny wykazuje silne właściwości rozgrzewające, wzmacniające oraz pobudzające. Idealnie sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym jako napój na chłodne popołudnia. Połączenie imbiru z cytryną dodaje energii, poprawia nastrój i na długo pozwala zachować dobre samopoczucie.
Składniki:
- 300 ml wody mineralnej
- 100 ml wrzątku
- 1 łyżeczka miodu
- 1 plaster cytryny
- ¼ łyżeczki mielonego kardamonu
- ¼ łyżeczki kurkumy
- 1 cm imbiru pokrojony w plastry
Sposób przygotowania:
Wlej do szklanki wodę mineralną, dodaj miód i imbir po czym wymieszaj. Dodaj przyprawy oraz dolej wrzątek wraz z cytryną. Całość wymieszaj.
Cytryna wykazuje silne właściwości alkalizujące, a pieprz cayenne to naturalne źródło energii. Ponadto korzystnie działa na serce i układ krążenia.
Składniki:
- 200 ml przefiltrowanej wody
- 1 plaster cytryny
- szczypta pieprzu cayenne
Sposób przygotowania: wymieszać i wypić.
Dieta bogata w jarmuż wspomaga regulację ciśnienia krwi, dzięki wysokiej zawartości wapnia oraz potasu. Ponadto jest to skupisko witamin A, K oraz C.
Składniki:
- 1 dojrzały banan
- ¼ szklanki surowych migdałów
- 5 umytych liści jarmużu
- ½ szklanki jogurtu naturalnego
- 1 łyżka zmielonych nasion lnu
- 1 szklanka mleka migdałowego
Sposób przygotowania:
Składniki wrzucamy do blendera i miksujemy, po czym przelewamy do szklanki lub kubka.
Szałwia hiszpańska (nasiona chia) zaliczana jest do superfoods. Nasiona te naładowane są wartościami odżywczymi, które w istotny sposób wpływają na funkcjonowanie ciała i mózgu. Posiadają mało kalorii wobec czego polecane są osobom będącym na diecie redukcyjnej.
Składniki:
- ½ awokado
- 1 banan
- ½ szklanki szpinaku
- ¾ szklanki mleka sojowego bądź innego roślinnego
- 1 łyżeczka nasion chia
Sposób przygotowania:
Banana z awokado i szpinakiem zmiksować z mlekiem roślinnym, dodać nasiona chia i poczekać aż napęcznieją. Całość można dosłodzić łyżeczką miodu.
Nie są czasochłonne w przygotowaniu, wręcz przeciwnie można je zrobić w kilka minut. Nie zawierają żadnych sztucznych dodatków o niepotwierdzonym działaniu, a regularne ich picie niesie ze sobą jeszcze więcej korzyści.