Dlaczego zwykłą mąkę warto zastąpić zdrową mąką pełnoziarnistą?
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Mąka to produkt, który zapewne znajdziemy w każdej kuchni. Jednak jedząc produkty takie, jak np. makarony i pieczywo, rzadko zastanawiamy się z jakiej mąki zostały zrobione. Zwykła biała mąka króluje w każdej kuchni, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieją inne, być może zdrowsze i lepsze. Spożywanie zdrowej mąki jest ważne, ponieważ używamy jej do większości dań takich, jak np. naleśniki, placki ziemniaczane, do pieczenia ciast, robienia pierogów. Tylko czy na pewno mąka, którą używamy jest zdrowa i pełnowartościowa?
Mąka jest produktem sypkim i drobnoziarnistym, uzyskujemy ją z przemiału oczyszczonych ziaren zbóż chlebowych: pszenicy oraz żyta. Istnieją również mąki niechlebowe, które są używane do robienia koncentratów oraz czasami służą, jako dodatek do mąk chlebowych i są to np. mąki jęczmienne, kukurydziane, sojowe czy ryżowe. Widzimy, że na rynku dostępne są różne rodzaje mąki, jak więc wybrać spośród nich tę najlepszą i najzdrowszą?
Mąka pełnoziarnista
Możemy wyróżnić dwa typy mąki pełnoziarnistej: pszenną oraz żytnią. Mąkę pszenną pełnoziarnistą nazywamy także potocznie mąką razową. Podczas mielenia nie oczyszcza się jej ziaren, dlatego pełnoziarnista mąka zawiera dużo otrąb. Proces jej mielenia to proces mielenia całych ziaren pszenicy, czyli łuski, jądra i kiełka, stąd jej nazwa. Jest źródłem błonnika oraz minerałów takich, jak: fosfor, magnez, żelazo i cynk. Dzięki zawartemu w niej błonnikowi, wspomaga pracę naszych jelit i reguluje funkcjonowanie układu trawiennego. Mąka pełnoziarnista może być używana w kuchni tak samo jak zwykła biała mąka, sprawdza się idealnie w przyrządzaniu ciast, bułeczek, naleśników, a nawet pizzy. Możemy ją również mieszać z innymi rodzajami mąk.
Mąka pełnoziarnista a zwykła
Zwykła, biała mąka zawiera w sobie bardzo dużo skrobi, która dla naszego organizmu nie jest zdrowa, ponieważ ma dużą zdolność pęcznienia. Skrobia jest elementem wszystkich klejów. Dlatego mąka w połączeniu z wodą tworzy swoistego rodzaju „klej”, który działa negatywnie, ponieważ utrudnia proces trawienia. Zupełnie inaczej jest z mąką pełnoziarnistą, która bogata jest w błonnik i tutaj dobra wiadomość dla tych, którzy dbają o linię – błonnik zawarty w mące pełnoziarnistej spowalnia przyswajanie cukrów i wpływa korzystnie na naszą przemianę materii. Dodatkowo, mąka pełnoziarnista zawiera mniej kalorii, na 100 g produktu przypada 348 kalorii, natomiast zwykła biała mąka przemysłowa to około 362 kalorii na 100 g produktu.
Mąka pełnoziarnista a zdrowie
Wiemy już co zawiera mąka pełnoziarnista w swoim składzie, jednak jak wpływają na nasz organizm poszczególne składniki mineralne i witaminy?
- fosfor – jest budulcem mięśni i mózgu, odpowiada za prawidłową pracę nerek i serca, jest podstawowym elementem budulcowym szkieletu oraz zębów.
- magnez – bierze udział w procesach enzymatycznych, odpowiada za prawidłowe funcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego.
- żelazo – jest składnikiem chemoglobiny, która jest odpowiedzialna za transport tlenu we krwi, jego niedobór powoduje zmęcznie, drażliwość oraz bóle głowy.
- cynk – wzmacnia odporność w naszym organizmie, wpływa korzystnie na płodność, wzmacnia włosy i paznokcie.
Mąka pełnoziarnista jest również źródłem witamin z grupy B, w szczególności B1 i B2. Witaminy te musimy dostarczyć z zewnątrz naszemu organizmowi, dlatego tak ważne jest, aby znaleźć ich najlepsze źródło. Witamina B1 ma duży wpływ na nasz układ nerwowy, natomiast witamina B2 uczestniczy w naszym metabolizmie. Nie zapominajmy również o błonniku, który powinien być nieodłącznym elementem każdej diety.
Często będąc na diecie nie potrafimy odmówić sobie niektórych produktów, które są kaloryczne. Takim produktem jest np. makaron. Nikt z nas nie może wyobrazić sobie niedzielnego rosołu czy zupy pomidorowej bez jego udziału. Otóż wcale nie musimy z niego rezygnować, wystarczy tylko, że zamienimy go na makaron pełnoziarnisty, czyli ten zrobiony z mąki pełnoziarnistej. Będzie on zawierał mnóstwo błonnika, który pomoże nam go szybciej strawić. Tak samo jest z pieczywem, czy naleśnikami, które również możemy wykonać za pomocą mąki pełnoziarnistej. Będą one lżejsze, zdrowsze, a na pewno równie pyszne, jak te, które robimy ze zwykłej mąki. Dlatego następnym razem, kiedy będziesz sięgać po mąkę, zastanów się czy nie warto wybrać tej, która zawiera w sobie wiele witamin i minerałów, a dodatkowo zadba o twoją linię i sylwetkę!
Szkoda tylko, że nie podano sposobu, w jaki zamienić- proporcje płynów
Mogę się tylko przyłączyć do poprzednich głosów, fajny artykuł, szczególnie dla osób, które rzadko spędzają czas w kuchni. Ja kiedyś w ogóle nie zwracałam uwagi na wartość mąki, brałam po prostu tańszą i to był główny wyznacznik mojego wyboru, jakość pozostawała gdzieś w tyle. Po namowach koleżanki-dietetyczki zaczęłam jednak szperać w internecie, wyszukiwać różne portale i blogi o zdrowym odżywianiu. Muszę Wam się przyznać, że samoświadomość to podstawa – jeśli sami nie zorientujemy się, co jemy, to nikt za nas tego nie zrobi. Przecież różnica między zwykłą mąką, a mąką pełnoziarnistą jest taka, jak między samochodem bez kół i samochodem z kołami ?. Już nie będę wymieniać składników tej drugiej, bo są w artykule wskazane, ale warto pamiętać, że działają i na włosy, i na paznokcie, i na układ nerwowy. Jednym słowem są kluczowe dla działania naszego organizmu. Ja od jakiegoś czasu piekę bułeczki czy przygotowuję naleśniki, korzystając tylko z tej mąki. Często zamawiam mąkę, zwłaszcza 750, którą wykorzystuję do pieczenia chleba.
Hemoglobiny* 🙂
super artykuł1
Dziękujemy! Zapraszamy do lektury innych, równie ciekawych artykułów na naszym portalu.
Super! Pani Julia w formie! Czekam na więcej artykułów, mam nadzieję, że się nie zawiodę