Dieta po 40. roku życia – jadłospis, przepisy. Jaka jest najlepsza dieta odchudzająca po 40. roku życia?
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Dieta wszystkich ludzi – niezależnie od wieku – wymaga nieco kontroli dla utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia i nie inaczej jest w przypadku osób po 40. roku życia. W połowie przewidywanej długości życia zachodzą w organizmie pewne zmiany fizjologiczne, które sprawiają, że skomponowanie diety wymaga nieco więcej uwagi. Dieta jednak nie jest jedynym czynnikiem, nad którym warto pracować – ogromne znaczenie w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia odgrywa całe spektrum zmiennych składających się na ogólną higienę życia.
Dieta po 40. roku życia
Wiek niewiele jest w stanie opowiedzieć o stanie zdrowia człowieka. Przed zbilansowaniem odpowiedniej diety należy przeprowadzić szczegółowy wywiad dotyczący niemal wszystkich aspektów życia. Wiek może mieć istotne znaczenie w przebiegu niektórych chorób, czy w kwestii podatności na nie. Zmiany na tle układu hormonalnego, kostnego, mięśniowego, czy nerwowego często zachodzą na skutek właśnie starzenia się.
Zarówno po 40. roku życia, jak i przez całe życie warto dbać o właściwą higienę życia, w tym o odpowiednią dietę. Wyżej wymienione zmiany układowe organizmu w piątej dekadzie istnienia mogą być w pewnym stopniu kontrolowane dzięki prawidłowemu bilansowi energetycznemu i odżywczemu codziennych jadłospisów. Dieta musi być dostosowana do stanu zdrowia, zapotrzebowania energetycznego i odżywczego, a także wygody, czy niektórych przyzwyczajeń, a nawet możliwości finansowych osoby stosującej ją.
Jaka jest najlepsza dieta odchudzająca po 40. roku życia?
Kiedy po 40. latach życia podejmowana jest decyzja o redukcji masy ciała, pojawia się szereg szczegółów, na które warto zwrócić uwagę bilansując dietę. Z pewnością do sprawy nie należy podchodzić „na gorąco” szukając szybkich i popularnych sposobów na odchudzanie. Zmiany w organizmie związane ze zmianą nawyków żywieniowych przebiegają bardzo powoli, a na drodze tej często występują liczne komplikacje.
Pośpiech, stosowanie modnych i krzykliwych systemów żywieniowych najczęściej tych komplikacji mogą tylko przysparzać. Diety „oczyszczające”, ketogeniczne, wegańskie, czy białkowe, kiedy nie zostaną zaplanowane przez specjalistę z doświadczeniem, zazwyczaj wyrządzają więcej szkód niż korzyści. Dieta powinna dostarczać odpowiedniej ilości i jakości białek, tłuszczów i węglowodanów, a także błonnika, witamin, składników mineralnych oraz związków aktywnych biologicznie o charakterze antyoksydantów. Kluczowe znaczenie ma długość i jakość snu, a także poziom aktywności fizycznej oraz intelektualnej.
Dieta po 40. roku życia – jadłospis
Przykładowy jadłospis o wartości energetycznej około 1850 kcal
Śniadanie – jaglanka z jogurtu, ugotowanej i ostudzonej kaszy jaglanej, miodu, kiwi i orzechów włoskich
- 250g Jogurt naturalny, 2% tłuszczu
- 80g Kiwi
- 25g Orzechy włoskie
- 75g Kasza jaglana
- 15g Miód pszczeli
- Drugie śniadanie
- 120g Jabłko
Obiad – ugotowane w skórkach ziemniaki, do tego jajka sadzone na oliwie z oliwek, natka pietruszki, ogórki kiszone i maślanka
- 320g Ziemniaki
- 120g Jaja kurze całe
- 10g Oliwa z oliwek
- 200g Ogórek kiszony
- 200g Maślanka, 0,5% tłuszczu
- 5g Pietruszka, liście
Podwieczorek – porcja gotowanych brokułów
- 250g Brokuły
Kolacja – burger z grahamki, krótko smażonej wołowiny, ze szpinakiem, serem i pomidorem
- 80g Grahamka
- 10g Szpinak
- 15g Ser, Edamski tłusty
- 150g Mięso mielone z wołowiny (poniżej 12 % tłuszczu)
- 60g Pomidor
Dieta po 40. roku życia – przepisy
Składniki:
- bułka grahamka;
- 100 g mięsa z piersi indyka;
- pół pomidora;
- gruby plaster sera mozarella;
- szklanka soku z ananasa.
Sposób przygotowania: filet z piersi indyka należy przekroić na cieńsze plastry, przyprawić ulubionymi przyprawami i gotować na parze około 30 minut – nieco krócej przy cienkich plastrach, nieco dłużej przy grubszych. Następnie na indyku należy ułożyć cienkie plastry mozzarelli i pomidora oraz piec przez 5 minut w około 180 stopniach Celsjusza. Pod koniec pieczenia indyka można również podpiec przez 2–3 minuty bułkę, aby była bardziej chrupka. Do popicia szklanka soku ananasowego.
Składniki:
- 1 kg filetów z mintaja;
- ¼ filiżanki posiekanych liści kolendry;
- starta skórka i wyciśnięty sok z 1 limonki;
- 2 łyżki oliwy z oliwek;
- 1 drobno pokrojona marynowana papryczka Jalapeno;
- 3 bardzo drobno posiekane ząbki czosnku;
- ½ łyżeczki soli.
Sposób przygotowania: składniki marynaty należy dokładnie ze sobą wymieszać i rozdzielić na dwie porcje. Jedną połowę należy użyć do zamarynowania ryby i pieczenia, natomiast drugą połowę do przyprawienia ryby po upieczeniu. Po zamarynowaniu należy piec filety na oliwie na papierze do pieczenia około 20 minut w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Pieczonego mintaja można serwować z pieczonymi w postaci frytek batatami skropionymi oliwą, które można wstawić do piekarnika 10 minut wcześniej niż rybę i przemieszać przed jej wstawieniem.
Dieta w każdym wieku powinna dostarczać organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje do optymalnego funkcjonowania. Odpowiedni stan odżywienia i prawidłowa higiena życia mają ogromny wpływ na jakość życia i stan zdrowia. Aby długo cieszyć się sprawnym organizmem należy zadbać o szereg detali w diecie – nie należy kierować się szybkimi, aczkolwiek niestabilnymi efektami popularnych diet.