Cebula – właściwości. Cebula na trądzik, blizny, włosy

16 18 20

Cebula to warzywo doskonale znane każdemu. Wiele mam przygotowuje syrop z tej rośliny dla swojej rodziny, a gospodynie dodają ją do szeregu dań by urozmaicić smak i aromat potraw. Większość osób zdaje sobie sprawę z jej działania na układ oddechowy i aktywności wspomagającej leczenie przeziębień i infekcji, ale nie każdy już wie, że nadaje się także do leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, trądziku, a nawet blizn szpecących skórę. Więcej o skuteczności cebuli w różnych schorzeniach w artykule, przeczytaj koniecznie!

Cebula

Cebula to prastare warzywo znane i uprawiane od tysiącleci, co ciekawe umieszczona była w spisie żywności przeznaczonej dla ciężko pracujących niewolników i budowniczych piramid. Naturalnie wywodzi się z terenów obecnego Afganistanu, Iranu oraz Turcji. Do Europy sprowadzona została przez Rzymian i Greków. Wśród składników obecnych w tej roślinie wymienić można m.in. dużą zawartość białka roślinnego, wapń, żelazo, siarkę, fosfor, a także witaminę A, C, B2 czy PP. Skład ten gwarantuje wysoką wartość odżywczą produktu. Z biologicznego punktu widzenia jest to dwuletnia roślina, wytwarzająca pod ziemią kuliste cebule. Ciekawostką wartą dodania jest fakt, iż Polska zajmuje 11. miejsce na świecie pod względem ilości uprawianej cebuli. Na podium stanęły kraje takie jak Egipt, Hiszpania oraz Węgry. Związki lotne w niej zawarte (fitoncydy) odpowiedzialne są za łzawienie i podrażnienie oczu podczas jej obierania i krojenia.

Cebula – właściwości

O właściwościach cebuli można przeczytać już w starych zapiskach gospodyń domowych. Charakteryzuje się działaniem bakteriobójczym, dzięki czemu hamuje rozwój bakterii, będących przyczyną powstawania nieżytów górnych dróg oddechowych. Ponadto zwiększa wydzielanie śluzu, jednocześnie przywracając samoistne ruchy nabłonka rzęskowego. Analogiczne działanie występuje w przewodzie pokarmowym. Idealnie nadaje się także do użytku przy trudno gojących się ranach, owrzodzeniach czy czyrakach. Warzywo to okazuje się być skuteczne także w przypadku schorzeń układu sercowo-naczyniowego, w szczególności nadciśnienia tętniczego, ale także w przypadku przypadłości reumatoidalnych. Według niektórych doniesień naukowych, przynosi pożądane efekty w leczeniu cukrzycy, gdyż związki w niej obecne wykazują działanie podobne do insuliny przy spożyciu doustnym. Zgodnie z badaniami, w krajach o bardzo dużym spożyciu cebuli, odnotowuje się mniejszą zapadalność na nowotwory, co świadczy o antynowotworowej funkcji rośliny.

Cebula na trądzik

Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze cebula wydaje się być idealnym „lekiem” na trądzik. Przypadłość ta rozwija się w wyniku rozwoju bakterii. Dzięki działalności warzywa drobnoustroje  obecne na powierzchni skóry, zostają „unieszkodliwione”, a wygląd skóry ulega znacznej poprawie. Dodatkowo wykazuje aktywność przyspieszającą gojenie ran oraz owrzodzeń. Jej działanie odkażające znane było już w czasach II wojny światowej, podczas której w radzieckich szpitalach wojskowych używano jej do oczyszczania ropiejących zmian.  W tym celu warto całą cebulę ugotować lub upiec, a następnie pozbyć się suchych łusek, a pozostałą część rozgnieść. Powstałą masę nałożyć na gazik i przyłożyć do zmienionego miejsca. Można także nasmarować krosty bezpośrednio na skórę i pozostawić na jakiś czas.

Cebula na blizny

Cebula charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, a także przyspieszającym procesy regeneracyjne. Ze względu na wzmaganie podziałów komórek, a także wpływ na syntezę kolagenu A, wydaje się być środkiem idealnym w redukcji blizn na skórze. Warto w tym celu nanieść na zabliźnione miejsca miazgę z ugotowanej/upieczonej cebuli. Maść z surowej rośliny mogłaby powodować zaczerwienienie oraz pieczenie, przetworzona forma pomaga uniknąć niepożądanych efektów oraz w znacznej mierze zachowuje swoje składniki aktywne.

Cebula na włosy

Cebula od wieków była warzywem uznawanym w medycynie ludowej za roślinę, która „żywi i leczy”. Co ciekawe jej skuteczność w przypadku włosów opisywał już Szymon Syreński. Zgodnie z zaleceniami należy nacierać sokiem z cebuli skórę głowy, a składniki aktywne w niej obecne zadziałają stymulująco na cebulki włosowe i wspomogą porost włosów. Wykonywanie przy tym masażu głowy dodatkowo wzmocni ukrwienie skóry i pobudzi mieszki włosowe do pracy.

Podsumowując cebula to warzywo skuteczne w wielu schorzeniach. Co ciekawe jest także rośliną o działaniu kosmetycznym, wzmagającym porost włosów, czy polepszającym kondycję i wygląd skóry. Ze względu na dostępność i cenę tego surowca, warto zadbać, by zawsze znajdował się w naszej spiżarni, a przetwory z jej udziałem powinny stanowić codzienną kurację dla większości z nas. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

 

Literatura:

  1. A. Ożarowski, W. Jaroniewski: „ Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie.”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa, 1987.
  2. A. Skarżyński: „Zioła czynią cuda.”, Agencja Wydawnicza Comes, Warszawa, 1994.
  3. E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, J. Niedworok: „Fitoterapia i leki roślinne.”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.
  4. J. Muszyński: „Ziołolecznictwo i leki roślinne (Fytoterapia).”, Wydawnictwo Prawnicze i Naukowe, Warszawa, 1951.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Cebula – właściwości. Cebula na trądzik, blizny, włosy - 4.2/5. Oddano 18 głosy.
Autor artykułu:
, Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.