[adning id="27279"]

Fajka wodna wcale nie jest zdrowsza od papierosów

16 18 20

Przeprowadzono analizę, w której wykazano, że osoby palące fajkę wodną narażone są na wdychanie o wiele większej ilości toksycznych substancji niż palacze tradycyjnych papierosów. Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine walczą z błędnym przekonaniem, że wszystkie substancje toksyczne zostają odfiltrowane w wodzie.

Fajka wodna a papierosy – co zdrowsze?

Nikotynizm to dość powszechne uzależnienie, a co najgorsze społecznie akceptowane. Papierosy zawierają w sobie wiele substancji, które dosłownie rujnują nasze zdrowie oraz przyczyniają się do wielokrotnie zwiększonego ryzyka nowotworów, głównie płuc i krtani. Wiele osób mając tego świadomość sięga po fajkę wodną, w nadziei, że wszystkie substancje toksyczne zostają odfiltrowane w wodzie.

Jak się okazuje, to wcale nie jest prawda. Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine udowodnili, że palacze fajek wodnych wdychają 125 razy więcej dymu, 25 razy więcej substancji smolistych, 2,5 razy więcej nikotyny i 10 razy więcej tlenku węgla od palaczy zwykłych papierosów.

Główną przyczyną jest długość i intensywność jednej sesji z fajką wodny, w czasie której wdychana jest podobna ilość substancji toksycznych jak w przypadku wypalenia 20 papierosów.

Osoby uzależnione od nikotyny często sięgają po zamienniki w postaci fajek wodnych czy też popularnych ostatnio papierosów elektronicznych. Niestety żadne z tych rozwiązań nie jest dobre. Papierosy elektroniczne również posiadają substancje, które niszczą zdrowie osób je palących. Ponadto skład ich wkładów nie jest nadal do końca przebadany.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Fajka wodna wcale nie jest zdrowsza od papierosów - 4.0/5. Oddano 7 głosy.
Autor artykułu: