Balon żołądkowy – opis zabiegu, wskazania, przeciwwskazania, efekty oraz dieta
Aktualizacja: 22 czerwca, 2017
Obecnie wśród młodych ludzi w Polsce bardzo modne jest chodzenie na siłownię oraz przestrzeganie zasad racjonalnego odżywiania. Pomaga to kontrolować masę ciała, a także zachować dobry stan zdrowia. Trend ten niestety dotyczy ciągle zbyt małej ilości osób, ponieważ z roku na rok wzrasta liczba ludzi borykających się z nadwagą oraz otyłością. Istnieje wiele sposobów walki z tymi chorobami jednakże nie wszystkie są skuteczne, a niektóre wręcz mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu. Jedną z metod bardzo skutecznego zmniejszenia masy ciała jest zabieg wszczepienia do żołądka balonu Orbera.
Balon żołądkowy – opis zabiegu
Metoda wszczepienia balonu Orbera polega na wprowadzeniu go przez usta do żołądka za pomocą endoskopu. Pacjent poddany zabiegowi nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, ponieważ jest pod wpływem środków znieczulających oraz uspokajających. Procedura założenia balonu Orbera trwa około 20–30 minut. W tym czasie umiejscowiony w żołądku balon zostaje również napełniony odpowiednią dla pacjenta ilością soli fizjologicznej – zazwyczaj jest to od 500–750 ml. Po zabiegu pacjent zostaje w klinice maksymalnie dwie godziny, do czasu, aż lekarz nie zadecyduje o wypisaniu go z placówki.
Balon żołądkowy pełni określoną funkcje – poprzez częściowe wypełnienie żołądka, zapewnia uczucie sytości po spożyciu zdecydowanie mniejszej porcji pokarmu niż dotychczas. Przyzwyczajenie się organizmu do balonu w żołądku trwa kilka dni. Podczas tego czasu pacjent może odczuwać dyskomfort oraz mdłości. Zmiana ta jednak bardzo dobrze wpływa na psychikę pacjentów, pomaga przyzwyczaić się do nowych porcji oraz pozwala im zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe.
Bardzo ważną cechą soli fizjologicznej wypełniającej balon jest zabarwienie jej silnie niebieskim barwnikiem. W razie nieszczelności balonu, substancja ta wydostaje się do żołądka i jelit, trafia do krwioobiegu, następnie do nerek i barwi mocz. Pacjenci, którzy zauważą zmianę barwy moczu zobligowani są do jak najszybszej wizyty u lekarza prowadzącego.
Zabieg wykonywany jest najczęściej w prywatnych klinikach, a jego ceny wahają się od 5 do 10 tysięcy złotych, w zależności od kliniki a także materiału, z którego wykonany jest balon.
Balon żołądkowy – wskazania
Balon żołądkowy jest to jedna z ostatecznych metod walki z otyłością i nadwagą. Jest przeznaczony dla osób borykających się z otyłością lub nadwagą od lat i pomimo zastosowania innych metod, nie zauważono poprawy. Wskazaniem do wszczepienia balonu Orbera jest BMI > 27, a także masa ciała o co najmniej 40% większa od prawidłowej.
Decyzję o założeniu balonu Orbera podejmuje lekarz, coraz częściej jednak nadużywa się tego zabiegu do osiągnięcia zgrabnej sylwetki w krótkim okresie czasu – słyszano nawet, o pannach młodych wszczepiających sobie balon żołądkowy, tylko po to, aby zgrabnie wyglądać w dniu swojego ślubu.
Balon żołądkowy – przeciwwskazania
Istnieje również wiele medycznych przeciwwskazań, które dyskwalifikują potencjalnych pacjentów z zabiegu wszczepienia balonu Orbera, należą do nich między innymi:
- wcześniejsza interwencja chirurgiczna górnego odcinka układu pokarmowego,
- przewlekłe zaparcia i nieregularne oddawanie stolca,
- przepuklina rozworu przełykowego lub przebyte zapalenie otrzewnej,
- choroby nerek, wątroby i płuc,
- długotrwałe leczenie hormonalne lub steroidowe,
- cechy psychologiczne warunkujące niechęć do zmiany nawyków żywieniowych oraz stylu życia,
- uzależnienie od narkotyków lub alkoholu na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy,
- ciąża, karmienie piersią, choroba nowotworowa.
Balon żołądkowy – efekty
Przestrzeganie zaleceń lekarza oraz dietetyka po zastosowaniu metody balonu Orbera przynosi w większości przypadków oczekiwane rezultaty. Badania przeprowadzone przez klinikę Orbera na całym świecie dowodzą, że w Europie średnia utrata masy ciała ponad 2,5 tysiąca pacjentów wyniosła 20 kg, równoczesne badania prowadzone były w Brazylii na 323 pacjentach, tam średnia utrata masy ciała wynosiła 15 kg.
Balon żołądkowy – dieta
Przygotowanie się do zabiegu wymaga 12-godzinnej głodówki oraz niespożywania żadnych płynów – jest to konieczne, aby operacja mogła przejść bezpiecznie swój pierwszy etap.
Dieta po implantacji balona Orbera dzieli się na kilka etapów. Pierwszym etapem są 3 doby po operacji. Posiłki wtedy spożywane muszą być w płynnej konsystencji – mogą być to zarówno soki owocowe, jak i warzywne, zblendowane zupy, buliony, mleko oraz galaretki w płynnej formie. Porcje spożywanych płynów jednorazowo nie powinny być większe niż 100 ml. Pić należy wolno i bez pośpiechu – napoje nie powinny być ani zbyt gorące, ani zbyt zimne. Zaleca się jednominutową przerwę pomiędzy poszczególnymi łykami. Pozwoli to płynom ułożyć się w żołądku oraz uniknąć wystąpienia wymiotów. W pierwszych dobach ilość przyswajalnych płynów powinna wynosić ok. 2 l.
W drugim tygodniu po zastosowaniu balonu Orbera wprowadza się powoli posiłki półpłynne (przetarte) oraz stałe. Przejście z jednej fazy na drugą powinno odbywać się stopniowo, należy również obserwować reakcje organizmu na zmiany. Posiłki powinny być pełnowartościowe oraz bogate w białko.
Gdy organizm przyzwyczai się już do tej formy spożywania posiłków oraz nie będą pojawiały się uciążliwe objawy dyspeptyczne, należy przejść do kolejnego etapu. Stopniowo do diety wprowadza się produkty miękkie, czyli:
- banany, miękkie owoce,
- kaszka manna, jaglana, miękkie płatki owsiane,
- jogurty, twarożek, serek ziarnisty,
- jaja,
- tuńczyk / makrela z puszki.
Ostatnim etapem wprowadzającym do normalnego żywienia jest włączenie produktów stałych. Na tym etapie wraca się do swojej normalnej, dziennej aktywności, którą należy urozmaicić odpowiednim treningiem. Pomoże to uzyskać lepsze rezultaty. Produkty stałe wprowadza się do diety stopniowo, pojedynczo. Lepiej zrezygnować ze źródeł węglowodanów prostych takich jak pieczywo białe, ryż i makarony – są wysoko kaloryczne, oraz mogą przyklejać się do ścianek balonu powodując infekcje i nieświeży oddech. Należy pić dużo wody, aby wesprzeć procesy trawienne następujące w żołądku. Należy również przestrzegać wszystkich wskazówek żywieniowych zalecanych przez lekarza prowadzącego oraz dietetyka.
Zaimplantowanie balonu żołądkowego Orbera jest jedną z mniej inwazyjnych technik chirurgicznej walki z otyłością i nadwagą. Jego główną zaletą jest osiągnięcie zadowalających rezultatów w krótkim czasie oraz znaczne zmniejszenie pojemności żołądka. Do jego wad należy wiele przeciwwskazań medycznych oraz wysoka cena zabiegu. Często jednak osoby, którym wyjęto balon z żołądka wracają do dawnych nawyków żywieniowych oraz spotykany jest u nich efekt jojo. Moim zdaniem jest to metoda dla osób, które są zdecydowane oraz mają silne postanowienie zmiany stylu swojego życia – nie tylko poprzez wprowadzenie balonu do żołądka – ale również poprzez radykalną zmianę diety, oraz wprowadzenie dużej ilości aktywności fizycznej. To najbardziej sprawdzone i bezpieczne metody walki z nadprogramowymi kilogramami.
Literatura:
- Sallet JA, Marchesisni JB, Paiva Os, et al: Brazilian Multicentre Study of the intragastric balloon. Obesity Surgery 2005, 14, 991-998.
- Genco A., Bruni T., Doldi SB et al: BioEnterics Intragastric Balloon: The Italian Experience with 2515 patients. Obesity Surgery 2005, 15, 1161-1164.